Paleniska ogrodowe, czyli idealne wieczory przy ognisku

Paleniska ogrodowe, czyli idealne wieczory przy ognisku

Paleniska ogrodowe, czyli idealne wieczory przy ognisku

Planując zakup paleniska ogrodowego, kluczowe jest dopasowanie go do rozmiaru ogrodu oraz wybranie materiału, który zapewni jego trwałość. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, wybierając palenisko ogrodowe — które opcje rozważyć, na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału i jakie są typy palenisk.

Przy wyborze paleniska ogrodowego należy zwrócić uwagę na jego wielkość, trwałość materiałów i typ (przenośne, stacjonarne, z rusztem) w zależności od indywidualnych potrzeb i rozmiaru przestrzeni.

Palenisko ogrodowe pełni funkcję dekoracyjną i integracyjną, stanowiąc sposób na stworzenie przytulnej przestrzeni. Montaż i konserwacja paleniska wpływają na jego trwałość, a używanie suchego drewna wspiera minimalizację wpływu na środowisko.

 

Jakie palenisko ogrodowe wybrać dla przydomowego ogrodu?


Wybór odpowiedniego paleniska ogrodowego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość ogrodu, preferencje użytkownika, a także od materiałów, z których jest wykonane palenisko. Ważne jest, aby dopasować wielkość paleniska do ogrodu lub tarasu oraz wybrać trwałe materiały, takie jak stal czy żeliwo.

W ofercie Bonmario znajdziesz szeroki wybór palenisk ze stali surowej o różnym kształcie i estetyce. Są to np.:

  • paleniska okrągłe: pasują do każdego stylu ogrodu. Są kompaktowe i łatwe w przenoszeniu, dzięki czemu możesz zabrać je ze sobą na kemping czy pod namiot.
  • paleniska kwadratowe: dzięki wysoko umieszczonemu palenisku ciepło rozprowadza się wzdłuż konstrukcji. Jednocześnie głęboko osadzone dno działa jako kołnierz przed podmuchami wiatru. Nowoczesny design i wygodna forma paleniska na pewno zwróci uwagę innych oraz umili wieczorne spotkania na działce, tarasie lub w ogrodzie.
  • kominki ogrodowe: stylowy dodatek do Twojego ogrodu, który jest również bardzo praktycznym elementem wyposażenia. Dostarczy Ci przyjemnego ciepła, zwłaszcza w chłodniejsze wieczory. Kominki są idealne do zagospodarowywania przestrzeni w ogrodzie, oferując źródło ciepła i światła bez zajmowania dużej ilości miejsca.
  • trójnogi z rusztem: są idealnym rozwiązaniem do biesiadowania na świeżym powietrzu wraz z rodziną lub grupą znajomych.

Przenośne palenisko — idealne rozwiązanie na każdą okazję


Od spontanicznych wieczorów w gronie przyjaciół po planowane rodzinne uroczystości na świeżym powietrzu – przenośne palenisko dostarcza nie tylko ciepła i światła, ale także staje się centrum spotkań, tworząc wyjątkową atmosferę bez względu na miejsce.

Przenośne paleniska ogrodowe są praktyczne ze względu na:

  • łatwość montażu
  • możliwość szybkiego przenoszenia na przykład podczas weekendowych wypadów
  • łatwość zabezpieczenia do przechowywania po sezonie użytkowania
  • integrację uchwytów, która ułatwia również czyszczenie po użyciu.


Dostępne w naszej ofercie przenośne paleniska mają zróżnicowane rozmiary, co daje możliwość dopasowania do preferencji i wielkości przestrzeni.

 

Palenisko z rusztem — grillowanie pod gwiazdami


Palenisko z rusztem to wygodna alternatywa dla tradycyjnego grilla, pozwalając na łatwe rozpalenie ognia bez konieczności przygotowywania podłoża. Materiały użyte do produkcji palenisk z rusztem są odporne na wysokie temperatury, co zapewnia ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

Duża powierzchnia rusztu paleniska ogrodowego pozwala na komfortowe grillowanie na świeżym powietrzu. Dostępny jest szeroki wybór rozmiarów palenisk z rusztem, co pozwala na ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników podczas grillowania.

Dodatkowo duży wybór rozmiarów i kształtów palenisk z rusztem umożliwia dopasowanie do każdego ogrodu czy tarasu, niezależnie od dostępnej przestrzeni. Od kompaktowych modeli idealnych dla mniejszych przestrzeni, po duże, centralne punkty spotkań towarzyskich – każdy znajdzie coś dla siebie. Wielkość rusztu ma kluczowe znaczenie, gdyż zapewnia wystarczająco dużo miejsca do grillowania różnorodnych potraw jednocześnie, co jest szczególnie przydatne podczas większych zgromadzeń.

Palenisko z rusztem to również doskonały sposób na wprowadzenie do ogrodu elementu dekoracyjnego, który łączy w sobie funkcjonalność z estetyką. W zależności od wybranego modelu i materiału może ono stać się eleganckim dodatkiem pasującym do stylu zewnętrznego wnętrza, tworząc przytulną atmosferę i zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 

 

Palenisko ogrodowe a kwestia bezpieczeństwa


Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych czynników do rozważenia przy użytkowaniu paleniska ogrodowego. 

Konieczne jest zachowanie go podczas użytkowania paleniska, poprzez rozpalanie go w bezpiecznej odległości od lasu, miejsc przechowywania palnych materiałów oraz stosowanie pokryw i pogrzebaczy do kontroli ognia.

Należy unikać rozpalania ognia w palenisku ogrodowym w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu oraz 10 metrów od miejsc, gdzie przechowywane są palne płody rolne, takie jak siano czy zboże. Palenisko ogrodowe powinno być umieszczane w bezpiecznej odległości od granicy działki, nie mniejszej niż 4 metry, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia.

Stworzenie specjalnej nawierzchni, na przykład z betonowych płyt, wokół paleniska może wyznaczyć miejsce spotkań i zapewnić bezpieczeństwo poprzez oddzielenie paleniska od innych części ogrodu.

 

 

Akcesoria niezbędne do paleniska ogrodowego


Używanie odpowiednich akcesoriów do paleniska ogrodowego jest kluczowe dla jego prawidłowego i bezpiecznego użytkowania. Użycie pokryw i pogrzebaczy istotnie przyczynia się do łatwiejszej obsługi paleniska, pozwalając na kontrolę ognia bez ryzyka oparzeń.

Pokrywa z siatki, tzw. iskrołap jest nieocenionym elementem chroniącym przed iskrami, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników oraz zapobiega przypadkowym pożarom.

Paleniska ogrodowe — montaż i konserwacja

 

Montaż i konserwacja paleniska ogrodowego to kluczowe kwestie, które wpływają na jego trwałość i funkcjonalność. Do paleniska ogrodowego zaleca się stosowanie drewna opałowego o długości maksymalnie 40-50 cm, co umożliwia kontrolę wielkości ognia i bezpieczne użytkowanie.

Regularna konserwacja paleniska ogrodowego jest kluczowa dla zachowania jego idealnego stanu. Aby palenisko ogrodowe przetrwało zimę w dobrym stanie, powinno być przechowywane w suchym miejscu, takim jak garaż, altana, czy strych.

 

FAQ


Czy palenisko ogrodowe jest legalne?


Posiadanie paleniska ogrodowego jest legalne, jednak jego użytkowanie musi odbywać się zgodnie z lokalnymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa pożarowego. Przede wszystkim, ważne jest, aby palenisko było umieszczone w bezpiecznej odległości od budynków, ogrodzeń, drzew i innych łatwopalnych materiałów, aby zapobiec przypadkowemu rozprzestrzenieniu się ognia.

 

Czy warto kupić palenisko ogrodowe?


Tak, warto kupić palenisko ogrodowe, ponieważ jest doskonałym dodatkiem do ogrodu, który zapewnia ciepło i możliwość przyrządzenia jedzenia na świeżym powietrzu. Można je także wykorzystać zarówno na tarasie, jak i przy altanie, co pozwala na różnorodne sposoby spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 

Jakie palenisko najlepsze?


Najlepszym wyborem paleniska jest przenośne palenisko metalowe, zazwyczaj żeliwne lub stalowe. Ważna jest obecność wykwalifikowanej osoby przy wznoszeniu paleniska.