Narzędzia ogrodnicze – do ogrodu i na działkę

Narzędzia ogrodnicze – do ogrodu i na działkę

Narzędzia ogrodnicze – do ogrodu i na działkę

Kiedy za oknem robi się ciepło, a słońce zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, jedno jest pewne: nadchodzi wiosna. Wraz z lubianą porą roku zbliżają się jednak i porządki, zwłaszcza te w ogrodzie. Jak się do nich przygotować? Podpowiadamy, które narzędzia ogrodnicze okażą się strzałem w dziesiątkę – zarówno przy przycinaniu krzewów i żywopłotu, jak i podczas pielęgnacji trawnika.

 

Niezbędniki, czyli ręczne narzędzia ogrodnicze

Grabienie, pielenie, nawożenie i sadzenie – wśród ogrodniczych prac porządkowych ważna jest precyzja. Jak ją uzyskać? W tym wypadku z pomocą przyjdą nam wygodne w użytkowaniu narzędzia ręczne. Do tych najpopularniejszych należą:

 • sekator – narzędzie służące do przycinania gałęzi i innych elementów roślinnych,
 • nożyce – przeznaczone do cięcia różnego rodzaju roślin, takich jak krzewy i drzewka owocowe,
 • grabie – pomocne przy grabieniu liści, trawy i innych odpadków ogrodowych,
 • szpadel – narzędzie ogrodnicze do kopania i przesadzania roślin,
 • widły – używane do grabienia i przesiewania gleby, usuwania kamieni i korzeni,
 • motyka – narzędzie do odchwaszczania ziemi i spulchniania gleby, zwłaszcza przed sadzeniem roślin.

 

Ręczne narzędzia ogrodnicze sprzyjają precyzyjnym i skutecznym pracom ogrodniczym. Przy ich wyborze warto kierować się jakością – tak, by posłużyły nam dłużej niż przed jeden sezon.

 

 

Narzędzia dostosowane do wielkości ogrodu

Chociaż ręczne narzędzia ogrodnicze mają wiele zastosowań, przy większej działce dobrze sprawdzą się sprzęty bardziej zautomatyzowane. Przy pielęgnacji żywopłotu, przycinaniu gałęzi drzew i krzewów i koszeniu gęstych zarośli przyda się:

 • piła ogrodowa – niezbędna przy cięciu drewna, gałęzi i innych elementów roślinnych,
 • podkaszarka – narzędzie ogrodowe, które służy do koszenia trawy i chwastów w trudno dostępnych miejscach, takich jak obszary wokół drzew, krawężników, murów, płotów, altanek itp.,
 • kosa – sprzęt, który służy do koszenia trawy, zboża, chwastów i innych roślin. Często używany jest do koszenia obszarów trudno dostępnych dla kosiarek, takich jak skarpy i nierówności terenu.

 

 

 

Niezastąpione narzędzia ogrodowe: kosiarki

W pielęgnacji trawnika najważniejsza jest regularność. Aby trawnik był gęsty, intensywnie zielony, a przy tym równo przystrzyżony, trzeba więc go regularnie przycinać. W jaki sposób? Odpowiedź jest tylko jedna: mowa to oczywiście o kosiarkach – narzędziach ogrodniczych, które, jak szybko zda sobie sprawę właściciel każdej działki, okażą się niezbędne przy utrzymaniu ładnego trawnika.

 

Jeśli chodzi o rodzaje kosiarek, do tych najpopularniejszych należą:

 • kosiarki ręczne — tradycyjny rodzaj kosiarek. Są ciche, niezawodne i nie emitują spalin, ale wymagają więcej pracy niż kosiarki z napędem,
 • kosiarki elektryczne — wyposażone w silnik elektryczny, który gwarantuje ich sprawną pracę. Są lżejsze i cichsze niż kosiarki spalinowe, ale wymagają źródła zasilania, takiego jak przedłużacz elektryczny,
 • kosiarki spalinowe — za ich działanie odpowiada silnik spalinowy, zapewniający dużą moc. Nieco głośniejsze niż kosiarki elektryczne, nadają się do większych trawników, wymagają regularnej konserwacji,
 • kosiarki samojezdne — napęd umożliwia im samodzielne poruszanie się po trawniku. Kosiarki są wygodne w użyciu, sprzyjają oszczędności czasu.

 

W przypadku kosiarek samojezdnych szczególnej uwadze polecamy roboty koszące marki Yard Force — technologicznie zaawansowane, dostosowane do trawników o znacznej powierzchni. Łatwe w sterowaniu, umożliwiają pielęgnację trawników o różnych kształtach i stopniach nachylenia — są bezpieczne w użytkowaniu.

W tym miejscu warto też przywołać wspomniane już podkaszarki, które są zwykle lżejsze i bardziej zwrotne niż klasyczne kosiarki. Dzięki temu świetnie sprawdzają się przy przycinaniu trawy w miejscach, gdzie tradycyjna kosiarka nie byłaby w stanie dojechać.

 

 

Ogrodowe narzędzia — ręczne i mechaniczne

Odpowiednie narzędzia ogrodowe, czy to ręczne, czy mechaniczne, to jedno. Drugą sprawą jest systematyczność — w nawożeniu, podlewaniu, sadzeniu i wszelkich procesach, których wymagają zarówno kwiaty i rośliny, jak i sama gleba. O czym więc trzeba pamiętać?


Wraz z pierwszymi oznakami wiosny trzeba przygotować się do spulchniania gleby, czyli delikatnego naruszenia jej wierzchniej warstwy. Dzięki temu gleba będzie odpowiednio napowietrzona, co z kolei zapewni trawie doskonałe warunki do wzrostu. Do spulchniania gleby przydadzą się takie narzędzia ogrodowe, jak: motyki i ręczne kultywatory. W przypadku większej działki niezbędny okaże się profesjonalny aerator.


Jeśli chcemy, by proces sadzenia roślin przebiegł prawidłowo, a trawnik zachował ładny wygląd, wcześniej powinniśmy zadbać o odpowiednie odżywienie gleby. Odżywienie, czyli nawożenie, najlepiej przy pomocy sprawdzonych środków. Ważne, aby preparaty miały wystarczającą ilość azotu — pomocne będą nawozy naturalne, jak: kompost, gnojówka i obornik.


Do szybkiego wzrostu, oprócz nawozu, trawnik potrzebuje też odpowiedniej ilości wody
. W okresie największych upałów trawnik powinniśmy podlewać co 2-3 dni, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem. Podlewanie południową porą może okazać się zbyt ryzykowne — kiedy słońce świeci najmocniej, świeżo podlane rośliny mogłyby ulec poparzeniu.


Przed wszystkimi zabiegami trawnik trzeba oczywiście odświeżyć: zebrać niepotrzebne gałęzi, wykorzystać grabie i pozbyć się zalegających liści. Czas gruntownych porządków będzie też odpowiednim momentem na walkę z chwastami — zanim wydadzą nasiona i zaczną się rozprzestrzeniać.

 


Ogród — jak przygotować go na wiosnę?

Usunięcie odpadów i chwastów, systematyczne nawożenie i podlewanie — kiedy już wiemy, jak pielęgnować trawnik, czas na drugi etap: sadzonki. Jako że ogród zadbany to ogród kwitnący, w przygotowaniach na wiosnę nie może zabraknąć refleksji na temat kwiatów i roślin.


Jeśli chodzi o proces sadzenia roślin, istotny okaże się wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Musi być wystarczające naświetlone, a jednocześnie chronione przed silnym wiatrem. W zależności od wybranych gatunków roślin, pod uwagę powinniśmy wziąć również przepuszczalność i wilgotność ziemi.


A skoro przy ziemi jesteśmy, przy wykopywaniu dziur na sadzonki szpadle okażą się niezbędne. Do sadzenia wykorzystamy sadzaki — niewielkie, a bardzo pomocne narzędzia ogrodnicze (świetnie sprawdzą się tu np. narzędzia fiskars). Ważne, aby pamiętać o tym, że przed umieszczeniem sadzonek w dziurach należy je zmoczyć — a później, już po osadzeniu, dokładnie podlać. Konewki nie należy odstawiać do momentu, w którym rośliny urosną na tyle duże, aby przetrwać bez dodatkowej wilgoci.


Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej? Wybór roślin, krzewów drzewek owocowych to kwestia mocno indywidualna. Przed podjęciem decyzji zwróćmy jednak uwagę na ich odporność i potrzeby pielęgnacyjne — częstotliwość przycinania, podlewania, ściółkowania, nawożenia, odchwaszczania i innych zabiegów wymaganych w ogrodzie.

 

 

FAQ

 1. Narzędzia do ogrodu — które okażą się niezbędne?
  Wśród narzędzi, które przydadzą się w każdym ogrodzie, możemy wymienić: szpadel, sekator, widły, grabie, łopatki, nożyce, taczki, konewkę i wiadro. Jeśli chodzi o sprzęt większych gabarytów, niezbędna okaże się kosiarka.

 2. Kosiarka do ogrodu — jaką wybrać?
  Przy wyborze kosiarki należy kierować się wielkością ogrodu. Przy mniejszej działce — i zamiłowaniu do ruchu fizycznego — wystarczy nam kosiarka ręczna. Jeśli chcemy nieco przyspieszyć proces koszenia, sięgnijmy po kosiarkę elektryczną. Przy większych ogrodach dobrym rozwiązaniem okażą się wielofunkcyjne kosiarki spalinowe.

 3. Robot do koszenia trawy — czy warto go kupić?
  Robot koszący to jedno z tych narzędzi, które docenia się już po pierwszym użyciu. Odpowiednio dobrany sprawdzi się w każdym ogrodzie — bez względu na jego kształt. Do niewątpliwych zalet korzystania z robota należy oszczędność czasu i energii, a także doskonale przystrzyżony, zadbany trawnik.

 4. Wybór kostki brukowej do ogrodu — kiedy się sprawdzi?
  Kostka brukowa w ogrodzie to częsty widok — głównie ze względu na połączenie wysokiej trwałości z niską ceną. Wiele dostępnych wzorów i kolorów sprawia, że ścieżka z kostki brukowej będzie korzystnym wyborem, zwłaszcza dla tych, którzy lubią rozwiązania na długie lata.