Różnice między analogowymi a cyfrowymi domofonami – co wybrać do swojego domu?

Różnice między analogowymi a cyfrowymi domofonami – co wybrać do swojego domu?

Różnice między analogowymi a cyfrowymi domofonami – co wybrać do swojego domu?

Precyzyjna weryfikacja, kto znajduje się przed drzwiami lub furtką naszego domu, poprzedzająca decyzję o tym, czy powinniśmy daną osobę wpuścić, ma dziś znaczenie większe niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup systemu domofonowego. Do wyboru masz kilka rozwiązań. Urządzenia dzielą się na domofony analogowe i domofony cyfrowe. Sprawdź, które z nich warto zastosować, i w jakim przypadku to wideodomofon okaże się najlepszą opcją.

 

Czym jest domofon analogowy?

 

Domofon analogowy to tradycyjne rozwiązanie, które pełni rolę łącznika pomiędzy stacją bramową a wnętrzem budynku. Dzięki wbudowanym mikrofonom i głośnikom umożliwia komunikację pomiędzy domownikiem a gościem.

 

Funkcje i ograniczenia domofonu analogowego

 

Domofony analogowe pełnią dwie funkcje: pozwalają na komunikację głosową z odwiedzającą nas osobą, a jeśli dodatkowo drzwi lub brama zostały wyposażone w elektrozaczepy - zdalne odryglowanie ich i umożliwienie dostępu do budynku lub posesji.

Podstawowym ograniczeniem domofonów analogowych jest jakość dźwięku. Zależy ona bowiem od jakości przewodu i wzmacniacza. W wyniku ciągłej eksploatacji i upływu czasu może ona ulec pogorszeniu. W rezultacie pojawiają się problemy, takie jak niewyraźny lub zbyt cichy dźwięk. W skrajnych przypadkach może to nawet uniemożliwić korzystanie z domofonu i konieczność wymiany urządzenia na nowe.

 

Czym jest domofon cyfrowy?

 

Domofony cyfrowe to urządzenia bardziej zaawansowane - ich działanie opiera się na technice mikroprocesorowej. Pod względem podłączenia domofony cyfrowe dzieli się na przewodowe i bezprzewodowe.

 

Funkcje i zalety domofonu cyfrowego

 

Jedną z największych zalet domofonów cyfrowych do bloków i domów jednorodzinnych są ich większe możliwości. W budynkach wielorodzinnych pozwalają na zaprogramowanie dowolnej liczby unifonów, sprawdzają się więc w dużych blokach. W większości przypadków lepsza też jest jakość przesyłanego dźwięku.

Transmisja sygnału w domofonach cyfrowych może się odbywać w sposób zdecentralizowany. Oznacza to, że sygnał nie przechodzi przez jeden punkt kontrolny, ale jest rozproszony pomiędzy urządzeniami. Dzięki temu awaria jednego z nich nie powoduje paraliżu całego systemu domofonowego.

 

 

Integracja z systemami zabezpieczeń


Cyfrowe domofony mogą stać się częścią tzw. inteligentnego domu. Integracja domofonu z systemem Smart Home pozwala m.in. na połączenie z systemami zabezpieczeń, a także innymi elementami, np. oświetleniem, monitoringiem itp. Możliwości w zakresie integracji systemu domofonowego z inteligentnym domem są bardzo szerokie - nie tylko sprzyjają wygodzie codziennego użytkowania, ale też zwiększają poziom bezpieczeństwa.

 

Zdalne otwieranie drzwi: kod, karta, pilot


Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala na zastosowanie różnych form odblokowywania dostępu. Ma to znaczenie szczególnie w domofonach cyfrowych blokowych, biurowcach i innych budynkach, do których dostęp ma wiele osób. Popularne są cyfrowe domofony na kod - każdemu lokalowi przyporządkowuje się indywidualny kod dostępu. Inne popularne rozwiązanie to karty zbliżeniowe czy sterowanie pilotem.

 

Wideodomofon: Nowoczesna alternatywa


Alternatywą dla nowoczesnych domofonów cyfrowych do domu jednorodzinnego i bloku są wideodomofony. Pozwalają nie tylko na komunikację głosową, ale też na przesyłanie obrazu z kamery umieszczonej w urządzeniu. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest zwiększone bezpieczeństwo i lepsza kontrola dostępu do budynku czy na posesję. System wideodomofonowy daje ogromne możliwości, np. obsługę za pomocą smartfona (także wtedy, gdy znajdujesz się daleko od domu!), detekcję ruchu czy integrację z system zabezpieczeń i alarmami. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, poznaj powody, dla których warto wybrać zestaw wideodomofonowy.

 

Systemy przewodowe i bezprzewodowe w domofonach


Jak podłączyć domofon cyfrowy lub analogowy? W przypadku tradycyjnych, analogowych rozwiązań wymaga to położenia instalacji elektrycznej. Z kolei montaż domofonów cyfrowych może się opierać zarówno na metodzie przewodowej, jak i bezprzewodowej. Zaletą pierwszego rozwiązania jest większa stabilność i niezawodność połączenia. Jednak ze względu na konieczność ciągnięcia kabli sprawdza się to wyłącznie na etapie budowy domu lub bloku bądź generalnego remontu.

Domofon cyfrowy wielorodzinny lub jednorodzinny bezprzewodowy może być zamontowany w dowolnym momencie, bez znaczącej ingerencji w istniejącą infrastrukturę. Jego zaletą są większe możliwości w zakresie zdalnej obsługi. Wadą - możliwe zakłócenia oraz zależność niezawodności działania systemu domofonowego od dostępności i stabilności WiFi bądź technologii radiowej.

 

Systemy analogowo-cyfrowe: Połączenie technologii


W przypadku domofonów cyfrowych jednorodzinnych mogą się też sprawdzić rozwiązania łączące obie technologie - cyfrową i analogową. W takich domofonach unifony analogowe są połączone z bramofonem cyfrowym. Dzięki temu możliwe jest wejście na posesję za pomocą kodu lub karty - zależnie od tego, czy stacja bramowa posiada klawiaturę numeryczną, czy czytnik zbliżeniowy. To rozwiązanie łączące komfort i bezpieczeństwo domofonów cyfrowych ze stabilnością działania domofonów analogowych.

 

 

Unifon i kaseta bramowa: Kluczowe elementy systemu domofonowego

 

Jak już wcześniej wspomniano, zarówno analogowe, jak i cyfrowe domofony składają się z dwóch najważniejszych komponentów: unifonu i kasety bramowej.

Unifon to część systemu domofonowego, która znajduje się w domu. Najczęściej ma formę słuchawki, za pomocą której odbieramy połączenie. Do jednej kasety bramowej może być podłączonych wiele unifonów.

Kaseta bramowa to część zewnętrzna. Za pomocą przycisku gość informuje domowników o swoim przybyciu. Kaseta bramowa może być wyposażona w jeden przycisk lub wiele przycisków wywołania - w przypadku domofonów cyfrowych do mieszkania w bloku lub wielorodzinnych.

 

Elektrozaczep: Zdalne otwieranie drzwi

 

Zastosowanie nawet najnowocześniejszych domofonów cyfrowych nie miałoby większego sensu bez elektrozaczepów. To montowane w mechanizmie bramy lub furtki systemy zabezpieczające dostęp. Z poziomu unifonu domownik uruchamia elektrozaczep i odblokowuje dostęp. Zwolnienie blokady mechanizmu w nowoczesnych domofonach cyfrowych może odbywać się z poziomu aplikacji w telefonie. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy wpuścić gościa do domu nawet wtedy, gdy jesteśmy w pracy lub daleko na wakacjach. Okazuje się praktyczne, gdy np. dzieci wrócą wcześniej ze szkoły, albo chcemy otworzyć drzwi przyjacielowi, gdy korek zatrzyma nas w drodze do domu czy chociażby umożliwić dostęp kurierowi, by zostawił paczkę na zamkniętej posesji. Jednym z godnych rozważenia, nowoczesnych rozwiązań są elektrozaczepy z pamięcią.

 

Jak wybrać odpowiedni domofon do domu lub bloku?

 

W sklepie Bonmario znajdziesz nowoczesne domofony cyfrowe dwużyłowe i jednożyłowe, natynkowe i podtynkowe, wyposażone w szereg przydatnych funkcji. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, przede wszystkim rozważ, jakie potrzeby mają Twoi domownicy. Kto będzie korzystał z systemu domofonowego cyfrowego? Czy w Twojej okolicy ważne jest wzmocnione bezpieczeństwo? Czy praktyczna okaże się obsługa z poziomu aplikacji na smartfonie itp. W razie potrzeby możesz skorzystać z pomocy eksperta, który dobierze rozwiązanie odpowiednie zarówno do potrzeb użytkowników, jak i do dostępnego budżetu.

Warto też rozważyć wybór nowoczesnych, estetycznych rozwiązań, takich jak np. skrzynka na listy z domofonem i wideodomofonem. Takie wyposażenie nie tylko prezentuje się elegancko, ale też upraszcza montaż i sprzyja codziennej wygodzie.

 

Podsumowanie: Domofon cyfrowy czy analogowy?


Zarówno domofony analogowe, jak i domofony z zamkiem cyfrowym, mają swoje plusy i minusy. Obecnie jednak większość inwestorów projektujących systemy w swoich domach i budynkach wielorodzinnych stawia na nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Wbrew pozorom programowanie domofonów cyfrowych nie jest trudne, a ich zastosowanie daje ogromne możliwości. Oczywiście czym więcej funkcji domofonu, tym wyższa cena. Jednak inwestycja w wygodę i bezpieczeństwo zdecydowanie warta jest poniesionych kosztów!