Smart domofony - jak zintegrować system domofonowy z inteligentnym domem?

Smart domofony - jak zintegrować system domofonowy z inteligentnym domem?

Smart domofony - jak zintegrować system domofonowy z inteligentnym domem?

Czym jest smart domofon i jakie ma funkcje?


Smart domofon łączy w sobie funkcje tradycyjnego domofonu z korzyściami, jakie niosą ze sobą inteligentne rozwiązania komunikacyjne. Obsługa Smart Home, czyli także zintegrowanego domofonu, odbywa się z poziomu smartfona lub tabletu, na którym zainstalowana jest dedykowana aplikacja.

Inteligentny domofon Smart Home to nie tylko sposób na komunikację z osobami, które chcą dostać się do naszego domu czy mieszkania w bloku. To też wiele innych funkcji, takich jak np. nagrywanie obrazu z kamery czy detekcja ruchu.

Rozwiązanie to może przybrać bardzo funkcjonalną formę, taką jak np. skrzynka na listy z domofonem. Takie połączenie nie tylko okazuje się praktyczne, ale też bardzo atrakcyjnie się prezentuje.

Dlaczego warto zintegrować smart domofon z systemem inteligentnego domu?


Zastosowanie systemu domofonowego smart to przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort. Kontrola dostępu jest w tym wypadku znacznie bardziej zaawansowana niż przy tradycyjnych domofonach. Pozwala wykorzystać zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak chociażby zamki i klamki szyfrowe - nowoczesne zabezpieczenia drzwi zewnętrznych. Bardzo dużą korzyścią z zastosowania domofonów smart jest możliwość obsługi zdalnej. Sterowanie dowolnymi urządzeniami w systemie Smart Home, w tym domofonem, odbywa się z poziomu aplikacji. Nawet jeśli znajdujemy się setki kilometrów od domu, możemy odebrać połączenie domofonowe i porozmawiać z osobą, która do nas zawitała. Jeśli zastosujemy wideodomofon, takiego gościa możemy nawet zobaczyć i ocenić, czy rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje.

 

Jak zintegrować smart domofon z istniejącym systemem inteligentnego domu?


Sposób integracji domofonu Smart Home zależy od rodzaju i modelu, który wybierzemy, a także od konkretnego systemu inteligentnego domu. W przypadku domofonów IP zazwyczaj wystarczy zastosować dedykowane oprogramowanie. Odpowiednio dobrane, tak naprawdę pozwala na skonfigurowanie wszystkich funkcji i sprawne połączenie z centralną każdego elementu systemu inteligentnego domu: od wyjść przekaźnikowych i działania elektrozaczepów, przez integrację np. z systemem kamer monitoringu, aż po połączenie Smart Home z zewnętrznym systemem alarmowym.

Najpopularniejsze systemy i platformy smart home wspierające smart domofony


Do wyboru masz kilka systemów i platform obsługujących inteligentny dom. W każdej z nich z powodzeniem zintegrujesz także Smart Home domofon. Wśród najchętniej wybieranych warto wymienić:

  • Google Home
  • Smart Life
  • Amazon Alexa
  • Tuya Smart
  • Apple HomeKit
  • Fibaro
  • IFTTT
  • Smart Home Somfy
  • KNX

Oczywiście powyższe platformy różnią się od siebie obsługą, funkcjonalnością i kompatybilnością. Część jest darmowa, za inne trzeba zapłacić.

Przykłady zastosowania smart domofonów w inteligentnym domu


Podstawowym sposobem wykorzystania domofonu Smart Home jest oczywiście zdalne otwieranie drzwi. Jednak możliwość tworzenia baz danych pozwala np. na zaprogramowanie automatycznego oświetlenia, gdy wieczorową porą goście wchodzą do budynku. Pozwala na zdalne wpuszczenie do domu osób, które zasadniczo nie mają do niego kluczy, np. fachowca, dzieci wracających wcześniej ze szkoły czy oczekiwanego gościa, który musi poczekać, bo Ty akurat stoisz w korku.

Wszystkie te funkcje sprawdzają się w zainstalowanych smart domofonach w bloku. Budynki wielorodzinne najczęściej przyjmują różne osoby z zewnątrz, np. listonosza, kuriera, pracownika firmy sprzątającej czy chociażby administratora obiektu. Smart domofony znacznie ułatwiają płynne zarządzenie bieżącym dostępem.

Korzyści wynikające z integracji smart domofonu z systemem inteligentnego domu


Zastosowanie inteligentnego domofonu smart to krok ku nowej erze bezpieczeństwa i wygody. Ten rodzaj systemu kontroli wejścia niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

Zdalne sterowanie i bezpieczeństwo. Monitoring wizyjny, możliwość obsługi zdalnej, integracja z systemami alarmowymi — wszystko to znacznie podnosi poziom ochrony w domu czy bloku.

Zdalny podgląd na żywo. Niezależnie od tego, gdzie jesteś, masz możliwość zarządzania smart domofonem z poziomu aplikacji. Informacje, dźwięk i obraz uzyskujesz w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możesz natychmiast reagować na wydarzenia przed drzwiami Twojego domu.

Inteligentne funkcje. System kontroli wejścia to nie tylko komunikacja głosowa. To też szereg opcjonalnych rozwiązań, takich jak np. sterowanie dowolnymi urządzeniami, w tym oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i klimatyzacją, rozpoznawanie twarzy, nagrywanie w jakości Full HD, możliwość tworzenia harmonogramów itp.

Smart domofon po prostu ułatwia codzienne życie — to rozwiązanie przyszłości, cały czas rozwijane i rozszerzane o nowe technologie.

Jak wybrać odpowiedni smart domofon?


Inteligentny domofon smart powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb domowników. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • rodzaj montażu — przewodowy lub bezprzewodowy
  • jakość dźwięku i obrazu
  • sposób transmisji danych — WiFi, Bluetooth, NFC
  • kompatybilność z iOS i Android
  • zasięg działania
  • możliwość rozszerzenia o dodatkowe funkcje
  • intuicyjność obsługi
  • design

Umiejętnie dobrany smart domofon w bloku lub domu jednorodzinnym posłuży na długo, zapewni wygodę i bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Bez wątpienia warto więc zainwestować w rozwiązania wysokiej jakości, wyróżniające się funkcjonalnością, łatwością instalacji i szeroką kompatybilnością.