Skrzynka na listy z domofonem i wideodomofonem — innowacja w parze z komfortem

Skrzynka na listy z domofonem i wideodomofonem — innowacja w parze z komfortem

Skrzynka na listy z domofonem i wideodomofonem — innowacja w parze z komfortem

W erze cyfrowej, w której komunikacja odbywa się głównie za pośrednictwem e-maili, mediów społecznościowych i komunikatorów, skrzynka na listy nadal pełni niezastąpioną rolę w naszym codziennym życiu. Choć może się wydawać, że jest ona przeżytkiem przeszłości, prawda jest taka, że skrzynki na listy nadal są istotnym elementem w wielu domach i mają wiele zalet.

Współczesne skrzynki na listy zaczęły zyskiwać popularność w XIX wieku wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na bezpieczne i wygodne miejsce dostarczenia korespondencji.

Od tego czasu skrzynki na listy stały się powszechnym, a nawet wymaganym z punktu prawa elementem na ulicach miast i osiedlach, umożliwiając dostarczanie listów i przesyłek bezpośrednio do naszych domów.

A co, gdyby tradycja spotkała się z innowacją? Przykładem takiej sytuacji jest właśnie skrzynka na listy z wideodomofonem lub domofonem.

 

Skrzynka na listy z wideodomofonem lub domofonem to zaawansowane urządzenie, które łączy w sobie tradycyjną skrzynkę na listy z funkcjami komunikacyjnymi. Jest to rozwiązanie często stosowane w nowoczesnych budynkach mieszkalnych lub biurowcach, które umożliwia mieszkańcom lub pracownikom kontrolowanie dostępu do budynku oraz komunikację z odwiedzającymi za pomocą wizji i dźwięku.

 

 

 

Skrzynka pocztowa z domofonem i wideodomofonem — poznaj różnice

Już na etapie projektowania i budowy domu warto zastanowić się, czy na ogrodzeniu lub budynku chcemy mieć osobno skrzynkę i domofon, czy nie lepiej byłoby połączyć te elementy w jedno wspólne urządzenie. Wydaje nam się, że opcja druga byłaby lepszym rozwiązaniem ze względów nie tylko praktycznych, ale także estetycznych.

Zestaw skrzynki pocztowej z domofonem idealnie nada się do wmurowania w ogrodzenie betonowe lub z cegły, ponieważ skrzynka na listy jest skrzynką przelotową. Dzięki czemu produkt ten jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, ponieważ widoczny jest tylko panel przedni, pozostała część jest ukryta w słupku.

Wbudowany moduł umożliwia komunikację głosową między panelem zewnętrznym z przyciskiem wywołującym a unifonem z funkcją prowadzenia rozmów i przyciskiem otwarcia drzwi, który znajduje się w mieszkaniu lub domu.

Bardziej zaawansowane urządzenia to wideodomofony, które poza możliwością komunikacji głosowej, posiadają także możliwość podglądu.

W przypadku tego modelu twoje poczucie bezpieczeństwa wzrośnie, dzięki zastosowaniu obiektywu szerokokątnego, co pozwala na obserwację otoczenia w zakresie 170°. Natomiast podświetlenie nocne pozwoli Ci na komfortowe korzystanie z urządzenia w warunkach ograniczonej widoczności.

Na rynku można znaleźć szeroką ofertę wideodomofonów w zestawie ze skrzynką na listy. W skład takiej skrzynki wchodzi:

 • panel zewnętrzny z kamerą i przyciskiem domofonu,
 • unifon montowany wewnątrz domu, za którego pomocą komunikujemy się z wideodomofonem,
 • szuflada do przechowywania korespondencji, ukryta w ogrodzeniu za przednim panelem urządzenia.

 

 

Jakie elementy składają się na skrzynkę z wideodomofonem, a jakie na tę z domofonem?

Skrzynka z wideodomofonem to:

 1. Kamery: Skrzynka na listy z wideodomofonem wyposażona jest w kamery, które pozwalają na rejestrowanie obrazu zewnętrznego otoczenia, w tym osoby stojącej przed drzwiami.
 2. Monitor: do zamontowania wewnątrz mieszkania lub domu, na którym domownicy mogą obejrzeć obraz z kamery i komunikować się z odwiedzającymi.
 3. Interkom: Wideodomofon jest wyposażony w interkom, który umożliwia dwustronną komunikację między odwiedzającym a osobą znajdującą się wewnątrz budynku.
 4. System otwierania drzwi: Skrzynka na listy z wideodomofonem może być połączona z elektronicznym systemem otwierania drzwi. Pozwala to na zdalne otwieranie furtki, w momencie gdy domownik zidentyfikuje odwiedzającego i zdecyduje się na wpuszczenie na teren posesji.
 5. Nagrywanie: Niektóre modele wideodomofonów zapisują nagrania z kamer, co może być przydatne do analizy zdarzeń lub potencjalnych incydentów.
 6. Funkcje dodatkowe: Niektóre zaawansowane skrzynki na listy z wideodomofonem mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak rozpoznawanie twarzy, możliwa współpraca z siecią Wi-Fi, powiadomienia na smartfonie itp.
 7. Poza elementami wideodomofonu w skład wchodzi także sama skrzynka: tzn. szuflada na korespondencję ukryta w słupku ogrodzenia za panelem przednim.

 

Skrzynka z domofonem jest zdecydowanie częściej spotykanym urządzeniem i o prostszej strukturze, w jej skład wchodzi:

 1. Wielofunkcyjna skrzynka pocztowa — panel przedni z wbudowanym przyciskiem dzwonkowym i modułem rozmównym.
 2. Moduł rozmówny — umożliwia komunikację głosową między panelem wywołania a unifonem.
 3. Unifon słuchawkowy — wyposażony w przycisk otwarcia drzwi i miejsce na kolejne przyciski funkcyjne, oraz głośnik do sygnału wywołania.

 

 

Jak zamontować tę wielofunkcyjną skrzynkę na listy?

Można tutaj wyróżnić dwie kategorie skrzynek:

 • skrzynka na listy do zabudowy — tę opcję należy rozważyć już na etapie budowy, ponieważ jej montaż wymaga przeróbek adaptujących. W słupkach ogrodzenia należy wykonać specjalne otwory- wnęki, w których należy umieścić skrzynkę. Montujemy ją przy pomocy kołków, a ewentualne puste przestrzenie wypełniamy pianką.
 • skrzynka pocztowa mocowana bezpośrednio na ogrodzeniu — np. panelowym lub siatkowym, jest to możliwe dzięki dedykowanym uchwytom w postaci listew, za pomocą których można uzyskać stabilne mocowanie. W tej sytuacji jednak należy się zastanowić nad sposobem doprowadzenia przewodów do urządzenia. Inaczej niż w przypadku skrzynki wmurowanej nie można ich ukryć w konstrukcji, w tej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalnych osłon karbonowych z tworzywa- tzw. peszli.

Podsumowując, skrzynki na listy z wideodomofonem i domofonem to zaawansowane technologicznie rozwiązania, które łączą tradycyjne skrzynki na listy z funkcjami audio-wideo i zapewniają większe bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych budynkach mieszkalnych i biurowych.