Jaką bramę wjazdową wybrać na szeroki a jaką na wąski podjazd?
Nieustannie rozrastający się rynek ogrodzeń oferuje coraz nowocześniejsze rozwiązania dla bram wjazdowych. Jednak bez znajomości preferencji działki, na której ma ona być zamontowana, nie trudno o błąd. Nie sugeruj się modą i wybierz najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązane. Poznaj zalety i wady najpopularniejszych rozwiązań.
Kupując działkę, z pewnością liczysz się z budową garażu lub podjazdu, na który będziesz wjeżdżał. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie ustawienie bramy wjazdowej na wprost garażu, co zniweluje niepotrzebne manewrowanie samochodem na podjeździe. Pamiętaj również o odpowiedniej szerokości bramy, by samochód nie stanowił zagrożenia dla ruchu. Według wymogów prawnych minimalny wymiar wjazdu powinien wynosić 2,4 m, jednak dla wygody użytkowania zalecamy zarezerwować około 3 m lub więcej. Jednym z częstszych błędów przy wyborze bramy jest również niewłaściwy jej dobór względem kształtu działki. Szerokość i głębokość mają ścisły związek z typem bramy, który wybierzesz, aby móc w pełni cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem tego udogodnienia.
Brama przesuwna samonośna
Bramy przesuwne przeznaczone są przede wszystkim na działki szerokie, ponieważ pracują wzdłuż ogrodzenia – powinieneś więc zarezerwować sobie wzdłuż niego wolną przestrzeń, by brama mogła się w całości otworzyć. Pamiętaj, by na drodze bramy nie sadzić żadnych roślin, nie stawiać kubła na śmieci ani żadnej innej przeszkody. W tym przypadku istotne jest rozplanowanie również furtki w takiej odległości, by brama na nią nie nachodziła podczas przesuwania.
Brama przesuwna samonośna dzięki swojej budowie porusza się kilka centymetrów ponad powierzchnią ziemi, dzięki czemu delikatne nierówności terenu, czy zanieczyszczenia nie wpłyną na jej pracę. Brama samonośna w swojej konstrukcji posiada przeciwwagę, która równoważy ciężar bramy, ale również zajmuje miejsce. Długość przeciwwagi wynosi około 1/3 długości bramy, jest więc dedykowana dla szerokich posesji a płytkich. Wygoda tego rozwiązania przyciąga również klientów z głębokimi działkami, którzy nie chcą blokować przestrzeni na podjeździe.
Minusem bramy przesuwnej jest jej waga. Zwykle pojedyncze skrzydło jest dość ciężkie, szczególnie jeśli otwierasz je manualnie. Wiele zależy od materiału wypełniającego przesuwne przęsło, jednak zachęcamy do zamontowania automatyki do bram przesuwnych. Jest to najpopularniejszy model bram na rynku, pasujący zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych domów, dlatego z łatwością znajdziesz w naszej ofercie odpowiedni napęd w atrakcyjnej cenie.
Brama przesuwna szynowa
Brama szynowa porusza się po szynie na rolkach zamocowanych do ruchomego przęsła. Jej pracę wyznaczają dwa słupki: prowadzący i skrajny, których zadaniem jest przytrzymanie bramy, by nie wysunęła się wskutek działań pogodowych. Model szynowy pracuje na tej samej zasadzie co samonośny. Jednak jego wymiar jest pomniejszony, gdyż ten typ nie wymaga przeciwwagi — dlatego długość bramy jest taka sama jak światło wjazdu. Stanowi to najlepsze rozwiązanie dla najmniejszych działek, ponieważ zajmuje minimalną ilość miejsca wzdłuż ogrodzenia. Odpowiednio dobrana automatyka do tego modelu może oferować funkcję furtki, czyli otwarcie bramy na szerokość około 20% jej światła, dzięki czemu nie będziesz musiał montować osobnego mechanizmu wejściowego, co jeszcze bardziej zaoszczędzi miejsce.
Brama porusza się po szynie osadzonej w fundamencie, której wymiar musi być dwukrotnie dłuższy od bramy, w celu poprawnego przesuwu. Brama szynowa jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, jednak wymaga czasochłonnych prac związanych z wyrównaniem gruntu oraz osadzeniem szyny w fundamencie. W szynie mogą gromadzić się zanieczyszczenia takie jak liście lub błoto, a w czasie zimy pracę jej może utrudniać śnieg i lód. Jest na to jednak proste rozwiązanie — zamontuj niewielki moduł grzewczy, który roztopi śnieg i lód, skutecznie odblokowując pracę.
Brama dwuskrzydłowa
Brama dwuskrzydłowa jest najbardziej reprezentacyjnym, eleganckim modelem. Wykonana z elementów kutych prezentuje się niezwykle efektownie. Pasuje do klasycznych rezydencji, pałacyków i domów jednorodzinnych. Rozwieralna brama dwuskrzydłowa zamocowana jest na słupkach ogrodzeniowych. W stosunku do bram przesuwnych stanowi tańsze i bardziej reprezentacyjne rozwiązanie, jednak mniej funkcjonalne.
Brama rozwieralna może być zamontowana na stosunkowo wąskiej działce, jednak wymaga wolnej przestrzeni na podjeździe, dlatego powinien być on na tyle długi, by pozwolił na rozwarcie skrzydeł bramy około 3 m oraz swobodne zaparkowanie samochodu. Niestety otwarta brama blokuje mnóstwo miejsca na podjeździe, którego nie można wykorzystać – parkując w tym miejscu, uniemożliwisz zamknięcie bramy. Rozwierane skrzydła wymagają idealnie równego terenu bez pochyleń i wzniesień, by brama mogła swobodnie się otwierać i zamykać. Pamiętaj również o odśnieżaniu terenu zimą. Zaspy mogą uniemożliwić płynną pracę stosunkowo lekkim skrzydłom.
Manualne otwieranie bramy dwuskrzydłowej przysparza na co dzień sporo problemów, dlatego zachęcamy do zamontowania napędu. Automatyka do bramy skrzydłowej jest nieco droższa, ponieważ potrzebne są dwa siłowniki – po jednym na każde skrzydło, ale warto zainwestować w ten mechanizm znacznie podnoszący komfort użytkowania. Bramy skrzydłowe są dość lekkie, co sprawia, że niezabezpieczone mogą otwierać się przy mocniejszych podmuchach wiatru i wichurach. Z tego powodu zalecamy dodatkowe zabezpieczenie w postaci takiego akcesoria do bram jak rygiel do bramy, który utrzyma ją w miejscu.
Jaką bramę wjazdową wybrać? Podsumowanie
Nie można jednoznacznie stwierdzić, który model bramy stanowi najodpowiedniejsze rozwiązanie. Wiele zależy nie tyle od indywidualnych preferencji, ile od uwarunkowań terenu, na którym zostanie zamontowana. Zatem który model wybrać? Jeśli zależy Ci na reprezentacyjnym klasycznym stylu i pozwala na to teren - najbardziej sprawdzi się brama skrzydłowa. Natomiast jeśli zależy Ci na tym, by brama zajęła najmniej miejsca, wybierz bramę szynową. Brama przesuwna samonośna przeznaczona jest dla osób ceniących sobie funkcjonalność.