Wideodomofony bezprzewodowe – zalety i wady rozwiązania bez kabli

Wideodomofony bezprzewodowe – zalety i wady rozwiązania bez kabli

Wideodomofony bezprzewodowe – zalety i wady rozwiązania bez kabli

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez funkcjonalnego wideodomofonu. Do wyboru masz rozwiązania bezprzewodowe i przewodowe. Sprawdź, w jakich okolicznościach warto wybrać to pierwsze. Poznaj też funkcje oraz zasadę działania wideodomofonów bezprzewodowych do furtki i wybierz spośród polecanych urządzeń wiodących producentów.

 

Czym jest wideodomofon bezprzewodowy?

 

Wideodomofon to zaawansowane urządzenie kontroli dostępu, które pozwala nie tylko na komunikację głosową z osobą znajdującą się przed wejściem do budynku czy posesji, ale też na wizualne sprawdzenie, kto właśnie zadzwonił. Urządzenia te zasadniczo dzielą się na dwa główne typy - wideodomofony bezprzewodowe i przewodowe.

 

Wideodomofon bezprzewodowy a przewodowy – różnice


Jak sama nazwa wskazuje, wideodomofony przewodowe wymagają położenia tradycyjnej, kablowej instalacji elektrycznej. To dobre rozwiązanie, gdy montaż odbywa się na etapie budowy lub generalnego remontu budynku i działki. W przeciwnym razie system wideodomofonu przewodowego wymagałby znacznej ingerencji w istniejącą już infrastrukturę, a w przypadku domów jednorodzinnych - rozkopywania działki.

Wideodomofon bezprzewodowy nie wymaga skomplikowanych instalacji, ponieważ połączenie pomiędzy stacją bramową a monitorem wewnętrznym wykorzystuje technikę radiową lub WiFi. Podstawową różnicą pomiędzy wideodomofonem przewodowym a bezprzewodowym jest więc sposób instalacji oraz zasada późniejszego działania.

 

Zalety wideodomofonów bezprzewodowych


Jedną z najważniejszych zalet wideodomofonów bezprzewodowych WiFi jest wspomniana wcześniej łatwość instalacji. Montaż tego urządzenia nie wymaga skomplikowanych prac. Tak naprawdę przy użyciu kilku narzędzi oraz dokładnym przeczytaniu instrukcji właściciel domu czy mieszkania może to zrobić samodzielnie.

Nowoczesne wideodomofony bezprzewodowe z funkcją otwierania bramy i furtki mogą mieć też opcję zdalnego sterowania. W tym celu wykorzystuje się dedykowaną aplikację na smartfon, tablet lub komputer. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność każdorazowego podchodzenia do monitora - drzwi można otworzyć z poziomu urządzenia mobilnego, nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu!

 

Wady wideodomofonów bezprzewodowych


Choć wideodomofon bezprzewodowy do furtki lub drzwi wejściowych wyróżnia się wygodą i funkcjonalnością, nie jest rozwiązaniem wolnym od wad. Zdarza się, że połączenie z użyciem WiFi lub innej technologii jest mniej stabilne niż to tradycyjne, kablowe. Problemy z siecią mogą pojawić się ze strony dostawcy - niezależnie od działań domowników. Utraty sygnału mogą też zdarzyć się przy usytuowaniu domu w dużej odległości od furtki, na której znajduje się stacja bramowa. Tę trudność można jednak rozwiązać dzięki zastosowaniu specjalnych modułów wzmacniających sygnał.

Wideodomofony WiFi teoretycznie są też bardziej podatne na ataki cyberprzestępców. Na szczęście jednak nowoczesne urządzenia dzięki silnym systemom ochrony zapewniają komfort i bezpieczeństwo.

Warto dobrze przemyśleć, jaki wideodomofon do domu jednorodzinnego wybrać. Jeśli już wiesz, że Twoim wyborem będzie wideodomofon WiFi bezprzewodowy, dowiedz się nieco więcej o tego rodzaju systemach kontroli dostępu.

 


Jak działa wideodomofon bezprzewodowy?

 

Wideodomofon bezprzewodowy, podobnie jak inne modele, składa się z dwóch najważniejszych komponentów: stacji bramowej z kamerą umieszczoną na zewnątrz budynku lub ogrodzeniu posesji oraz monitora wyposażonego w mikrofon i głośnik, zainstalowanego w mieszkaniu. Kamera rejestruje obraz i dźwięk z otoczenia i przesyła te dane do monitora. Naciśnięcie przycisku domofonu uruchamia sygnał u domowników. Podgląd można uzyskać nawet wtedy, gdy nikogo nie ma przed bramą. Można też zdecydować, czy w ogóle odezwać się do przybyłej osoby.

 

Kluczowe komponenty wideodomofonu bezprzewodowego


Wybierając wideodomofon bezprzewodowy do domu jednorodzinnego lub mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów składowych tego systemu.

 

Moduł WiFi i jego rola w wideodomofonach


Moduł WiFi pełni rolę interfejsu komunikacyjnego pomiędzy urządzeniami a siecią. Umożliwia też sterowanie wideodomofonem z poziomu aplikacji. Warto postawić na wysokiej jakości komponent - szczególnie, gdy w planach masz zintegrowanie także innych domowych urządzeń w inteligentnym systemie Smart Home.

 

Zasięg wideodomofonu bezprzewodowego – co warto wiedzieć?


Komunikacja pomiędzy kamerą a monitorem odbywa się przy użyciu technologii bezprzewodowej - radiowej lub WiFi. W pierwszym wypadku zasięg wideodomofonu bezprzewodowego może mieć 25-50 metrów. Wideodomofony WiFi mają większe możliwości pod tym względem. Ten czynnik należy szczególnie wziąć pod uwagę w przypadku, gdy budynek znajduje się w sporej odległości od stacji bramowej.

 

Funkcje wideodomofonów bezprzewodowych


Podstawową funkcją wideodomofonu bezprzewodowego WiFi jest rozpoznanie osoby, która chce dostać się na naszą posesję oraz umożliwienie jej dostania się do domu lub przeciwnie - pozostawienie wejścia zamkniętego. Dostępnych jest też wiele zaawansowanych rozwiązań, takich jak np. wideodomofon bezprzewodowy z detekcją ruchu, połączony np. z oświetleniem, sterowany za pomocą aplikacji itp. Nie można też zapomnieć o funkcji estetycznej. Wśród chętnie wybieranych rozwiązań znajduje się m.in. skrzynka na listy z domofonem i wideodomofonem - połączenie, które swoim designem świetnie wpisuje się w nowoczesne budownictwo.

 

Popularne modele wideodomofonów bezprzewodowych


Wideodomofony bezprzewodowe z funkcją otwierania bramy i furtki różnią się pod względem funkcjonalności i niezawodności. Z tego względu warto sięgać po produkty wiodących, sprawdzonych marek. Dzięki temu zyskujemy pewność jakości oraz bezpieczeństwa, które jest tak ważne we współczesnych domach.

Na jakie wideodomofony bezprzewodowe radiowe i WiFi warto zwrócić uwagę? Dużą popularnością cieszą się urządzenia marek CAME i NICE - światowych liderów m.in. elektroniki domowej. Szeroki asortyment znajdziesz też w ofercie znanej i cenionej firmy Vidos. Nowoczesne wideodomofony bezprzewodowe z elektrozaczepem z pamięcią znacznie ułatwiają codzienną obsługę domowego systemu kontroli dostępu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wideodomofonu bezprzewodowego?

 

Znasz już powody, dla który warto wybrać zestaw wideodomofonowy bezprzewodowy i popularne modele urządzeń. Czas na znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania.

  • Pole widzenia. Nowoczesne kamery w wideodomofonach obejmują nie tylko obraz osoby stojącej przy furtce, ale też otoczenie.
  • Rozdzielczość. Standardowa rozdzielczość 2mpx pozwala na dobre rozpoznanie widoku z kamery. Dostępne są też modele o wyższych parametrach.
  • Odporność na warunki atmosferyczne. Kwestia ważna szczególnie w stacjach bramowych montowanych w miejscach niezadaszonych.
  • Wbudowany szyfrator. Wideodomofon bezprzewodowy z szyfratorem pozwala na otworzenie furtki lub drzwi kodem, bez klucza.
  • Dodatkowa kamera. Niektóre wideodomofony bezprzewodowe współpracują z dodatkowymi kamerami zewnętrznymi. Rozwiązanie to pozwala stworzyć mały system monitoringu.
  • Liczba lokatorów. Dostępne są m.in. wideodomofony bezprzewodowe dwurodzinne, trzyrodzinne itp.
  • Obsługa breloków zbliżeniowych i kart RFID.
  • Podświetlenie. Dodatkowe oświetlenie pozwala lepiej rozpoznać przybyłą osobę po zmroku.


Oczywiście wideodomofon bezprzewodowy radiowy czy WiFi jest łatwiejszy to zmiany niż model przewodowy, jednak warto od razu wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb wszystkich mieszkańców.

 

Jak podłączyć wideodomofon bezprzewodowy?


Samodzielny montaż wideodomofonu WiFi bezprzewodowego wymaga znajomości podstaw elektroniki oraz posiadania niektórych narzędzi, np. wiertarki. Każdy model ma swoją własną instrukcję obsługi, nie ma więc uniwersalnego sposobu na instalację. Ważne, by trzymać się wytycznych producenta.

Jeśli nie masz pewności co do własnych umiejętności lub po prostu nie chcesz tracić czasu na dodatkową pracę, zawsze możesz powierzyć montaż urządzenia specjaliście. Fachowiec z doświadczeniem wie nie tylko w jaki sposób, ale też np. na jakiej wysokości zamontować wideodomofon. Wbrew pozorom to bardzo istotna kwestia - łatwo tu o pomyłkę, która będzie skutkowała zwyczajną niewygodą lub nieczytelnością obrazu w codziennym użytkowaniu wideodomofonu.

 

Podsumowanie: Czy warto zainwestować w wideodomofon bezprzewodowy?


Wideodomofon bezprzewodowy to łatwe w instalacji, funkcjonalne rozwiązanie, które otwiera przed Tobą wiele możliwości. Z powodzeniem możesz go zintegrować w systemie inteligentnego domu. Wybierz jednak urządzenie wysokiej jakości - najlepiej spośród sprawdzonych, znanych z niezawodności marek. Dzięki temu zakup i montaż wideodomofonu bezprzewodowego z funkcją otwierania bramy i furtki okaże się inwestycją na lata!