Scenariusze awaryjne: Co zrobić, gdy inteligentny zamek przestaje działać
Nowoczesne technologie znacznie ułatwiają życie - systemy Smart Home podnoszą bezpieczeństwo i poprawiają wygodę domowników. Jednak wraz z popularnością inteligentnych zamków rosną wątpliwości właścicieli mieszkań i domów. Co zrobić, gdy smart lock przestanie działać - wyczerpie się bateria, Wi-Fi straci zasięg lub pojawią się problemy z oprogramowaniem? Sprawdź, jak otworzyć inteligentny zamek w takich i innych sytuacjach!
Najczęstsze problemy z inteligentnymi zamkami
Choć technologia inteligentnych zamków jest cały czas udoskonalana, awaryjne sytuacje mogą się zdarzyć. Poniżej przykłady najczęstszych problemów i ich rozwiązań.
Brak Wi-Fi lub prądu – jak działać w trybie offline?
Jedną z największych zalet nowoczesnych rozwiązań jest zdalne sterowanie i bezpieczeństwo inteligentnych zamków. Potrzeba do tego internetu i zasilania. Zdarza się jednak, że Wi-Fi w wyniku np. awarii przestaje działać, a prąd zostaje wyłączony w związku z pracami modernizacyjnymi. Co zrobić? Czy automatyczne otwieranie jest niemożliwe?
Każdy współczesny inteligentny zamek do drzwi został wyposażony w rozwiązania, które pozwalają na otwarcie drzwi pomimo braku prądu lub Wi-Fi. Zamek Yale Linus, Tedee smart lock oraz inne urządzenia wiodących marek zostały wyposażone w akumulator. Przerwa w dostawie energii elektrycznej przestaje być problemem. Z kolei w przypadku braku Wi-Fi wystarczy skorzystać z modułu Bluetooth. Do każdego elektronicznego zamka otrzymujesz też tradycyjny klucz.
Rozładowana bateria zamka – co zrobić w takiej sytuacji?
Czy da się otworzyć inteligentny zamek, gdy akumulator całkowicie się rozładuje? To pytanie w zasadzie wyłącznie teoretyczne, ponieważ nowoczesne systemy Smart Home zapewniają tak wiele możliwości kontrolowania baterii, że naprawdę trudno przeoczyć niski poziom energii. Informację o tym masz cały czas w aplikacji - możesz więc zareagować odpowiednio wcześniej i naładować smart zamek. Wśród funkcji inteligentnych zamków znajdziesz też powiadomienia o bliskim wyczerpaniu baterii.
Nawet jeśli faktycznie zdarzy się, że działanie inteligentnego zamka zostanie przerwane w wyniku rozładowania baterii, po prostu otworzysz go tradycyjnym kluczem z zewnątrz. Od wewnątrz natomiast możesz użyć zwykłej gałki lub klamki.
Problemy z aktualizacją oprogramowania – jak ich unikać?
"Straszne" historie o ludziach, którzy nie mogli skorzystać ze swojego inteligentnego zamka elektronicznego w wyniku błędu w oprogramowaniu mogą zniechęcać do zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Na szczęście technologia idzie do przodu, a producenci systemów Smart Home dbają o maksymalną ochronę użytkowników i niezawodne działanie aplikacji.
Regularna aktualizacja zapewnia bezpieczeństwo inteligentnych zamków. Najlepiej zadbać o nie już na etapie zakupu systemu - wybrać inteligentny zamek wysokiej jakości, taki jak chociażby Tedee Smart Lock. Sprawdź, jak wybrać inteligentny zamek do mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego.


Zgubiony lub skradziony telefon – wpływ na bezpieczeństwo zamka
Inteligentny zamek pozwala na zdalne otwarcie drzwi za pomocą aplikacji mobilnej. To jego zaleta, jednak co wtedy, gdy zgubisz smartfon lub ktoś go ukradnie? Czy niepożądana osoba może zyskać dostęp do zamka smart lock?
Gdy taka sytuacja się zdarzy, nie panikuj. Zapewne Twój smartfon posiada zabezpieczenia, takie jak kod pin, skanowanie twarzy czy czytnik linii papilarnych. A nawet jeśli komuś uda się odblokować telefon, aplikacja zamka przed uzyskaniem pełnej funkcjonalności wymaga podania hasła. Na przykład w aplikacji Tedee możesz ustawić potwierdzenie każdego otwarcia drzwi poprzez odblokowanie telefonu.
Dodatkowo możesz też zalogować się na swoje konto na innym urządzeniu, np. laptopie służbowym lub smartfonie sąsiada, a następnie zablokować dostęp do zamka smart lock z poziomu aplikacji zainstalowanej na utraconym telefonie.
Jak zapobiegać awariom inteligentnych zamków?
Aby inteligentny zamek elektroniczny działał niezawodnie, warto o niego dbać. Co możesz zrobić? Pamiętaj o poniższych rzeczach:
Regularnie ładuj wbudowaną baterię - reaguj na komunikaty o niskim stanie baterii i uzupełnij ją, by nigdy nie straciła energii do działania.
Aktualizuj oprogramowanie - aplikacja zamka podpowie, kiedy to zrobić. Nie ignoruj komunikatów - zaktualizuj wersję systemu, gdy tylko pojawi się najnowsza.
Integracja z systemami Smart Home - inteligentny zamek pozwala na integrację m.in. z systemami alarmowymi, kamerami, wideodomofonami, oświetleniem itp. Czym szerszy system, tym większe bezpieczeństwo.
Montaż inteligentnego zamka - smart locki są dość łatwe w samodzielnym montażu. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że instalacja przebiegła prawidłowo, a zamek elektroniczny zachowa wszystkie swoje funkcje, poproś o pomoc profesjonalistę.
Rozwiązania awaryjne i alternatywy
Awarie i nieoczekiwane sytuacje mogą się zdarzyć. Na szczęście systemy inteligentnego domu zapewniają skuteczne rozwiązania w takich przypadkach. Część z nich jest dostępna w każdym smart locku. Inne stanowią korzystną alternatywę.
Tradycyjny klucz – czy warto go zachować?
Automatyczne otwieranie to podstawowa, ale nie jedyna funkcja zamka elektronicznego. W zestawie z urządzeniami Tedee i innych wiodących marek otrzymujesz też tradycyjny klucz. Dzięki niemu otworzysz drzwi nawet bez prądu, Wi-Fi i smartfona. Dobrze jest mieć go zawsze przy sobie.
Klawiatura z kodem PIN – dodatkowe zabezpieczenie
Wyposażenie zamka np. w inteligentną klawiaturę Yale pozwoli na otwarcie drzwi w sytuacji, gdy nie mamy ze sobą smartfona ani tradycyjnego klucza. Wystarczy znać kod, by odblokować dostęp do domu. To praktyczne rozwiązanie także dla dzieci i nastolatków, którzy nie biorą ze sobą do szkoły telefonu, a wracają do domu samodzielnie.
Bluetooth Low Energy (BLE) – technologia działania w trybie offline
Technologia Bluetooth Low Energy pozwala na efektywny transfer danych przy minimalnym zużyciu energii. Dzięki temu rozwiązaniu komunikacja bezprzewodowa zostaje zachowana, nawet gdy nie działa Wi-Fi oraz inne opcje połączeń.
Funkcje inteligentnych zamków, które zwiększają bezpieczeństwo
Wybierając inteligentny zamek, zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje. Wśród tych, które szczególnie wpływają na bezpieczeństwo, warto wymienić:
-
Automatyczne ryglowanie – drzwi blokują się po określonym czasie od wejścia do domu, dzięki czemu uniemożliwiają dostęp potencjalnym intruzom;
-
Powiadomienia o stanie zamka – monitorowanie w czasie rzeczywistym i informowanie np. o poziomie naładowania baterii;
-
Odporność na manipulacje – ochrona przed włamaniami;
-
Czasowy dostęp – pozwala na elastyczne zarządzanie dostępem. To funkcja przydatna np. przy wynajmie krótkoterminowym.
Co zrobić, gdy inteligentny zamek przestaje działać?
Nawet w sytuacji, gdy nie masz ze sobą ani smartfonu, ani tradycyjnego klucza, możesz otworzyć inteligentny zamek. Wystarczy skorzystać z innego urządzenia. Awaryjne otwieranie drzwi jest konieczne wyłącznie w skrajnych sytuacjach - gdy nie masz klucza, smartfona, a bateria Twojego zamka smart lock jest rozładowana. Nie wzywaj jednak ślusarza ani nie próbuj rozwiercać zamka samodzielnie. Najlepiej skontaktuj się z producentem lub autoryzowanym serwisem. Specjalista dysponuje metodami, które pozwolą otworzyć inteligentny zamek bez ryzyka jego uszkodzenia.
Podsumowanie
Funkcje inteligentnych zamków pozwalają na ograniczenie do minimum sytuacji, gdy do niedziałającego smart locka trzeba wzywać serwis. Odpowiedzią na brak prądu jest zasilanie bateryjne. W razie braku Wi-Fi można połączyć się przez Bluetooth. Inteligentne zamki elektroniczne mają też szereg dodatkowych zabezpieczeń oraz tradycyjny klucz w standardzie. Jeśli więc Twoje wątpliwości wzbudzało bezpieczeństwo, nie musisz się niczego obawiać - porównaj najpopularniejsze modele inteligentnych zamków i wybierz urządzenie, które najlepiej trafia w potrzeby Twoich domowników!