Inteligentne zamki w systemach Smart Home: Integracja z innymi urządzeniami
Nowoczesna technologia stale poprawia komfort naszego życia — zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Rozwiązaniem, jakie z roku na rok zdobywa coraz większą popularność, jest inteligentny zamek do drzwi wejściowych. Jeśli stawiasz na wygodę, jaką oferują systemy Smart Home, możesz z powodzeniem zintegrować używane w nich narzędzia.
Inteligentne zamki i ich funkcje w systemach Smart Home
Czym jest inteligentny zamek? To nowoczesny zamek elektroniczny - innowacja w dziedzinie bezpieczeństwa. Obsługiwany jest za pomocą smartfona. To nic innego, jak wirtualne klucze, których nie da się zgubić ani ukraść. Szeroka funkcjonalność inteligentnego zamka obejmuje przede wszystkim automatyczne otwieranie drzwi. Bezkluczykowy dostęp okazuje się niezwykle przydatny w wielu okolicznościach, np. wtedy, gdy chcemy otworzyć drzwi wejściowe fachowcom w czasie naszej nieobecności lub wpuścić do domu dzieci wracające ze szkoły. Zdalne sterowanie zamkiem odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej, jednorazowego kodu dostępu czy kodu PIN. Możliwe jest nawet fizyczne automatyczne otwarcie skrzydła drzwi wejściowych - elektrozaczepy również działają w integracji ze smart lockiem.
Jak inteligentne zamki współpracują z innymi elementami systemu?
Wszystkie urządzenia w systemie Smart Home są zintegrowane - tworzą spersonalizowany, współpracujący system zarządzania. Dzięki komunikacji przez WiFi, Bluetooth czy NFC mogą być zdalnie obsługiwane za pomocą smartfona z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.
Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia zaawansowane szyfrowanie danych. Inteligentna kontrola dostępu i zdalnie otwierane zamki i klamki szyfrowe - nowoczesne zabezpieczenia drzwi zewnętrznych wymagają zasilania przewodowego lub bateryjnego. Nie trzeba jednak obawiać się nieoczekiwanego rozładowania. Na przykład akumulator inteligentnego zamka Linus Smart Lock działa do 6-9 miesięcy po jednym ładowaniu. Oczywiście funkcjonalność inteligentnego zamka obejmuje wysłanie powiadomienia odpowiednio wcześniej na aplikację mobilną.
Integracja z systemami alarmowymi
Jednym z najważniejszych powodów, dla których montujemy inteligentne zamki elektroniczne w naszych domach, jest bezpieczeństwo. Technologia smart lock dostarcza szereg rozwiązań, które zwiększają poziom ochrony domowników i mienia przed włamaniami czy wizytą niepożądanych gości. Inteligentna kontrola dostępu ma za zadanie nie dopuścić, by intruz dostał się do domu, i robi to bardzo skutecznie. Jednak jeszcze większy poziom bezpieczeństwa daje połączenie inteligentnego zamka z systemem alarmowym.
Przykładem smart zamka zintegrowanego z takim systemem jest inteligentny zamek Tedee. Modele Tedee PRO i Tedee GO współpracują z nowoczesnym ekosystemem alarmowym Ajax. Dzięki zastosowaniu modułu Tedee Dry Contact, inteligentne zamki elektroniczne łączą się z bezprzewodowymi kontrolerami przekaźnikowymi Ajax. Cały system opiera się na centralnych hubach Ajax, które wykorzystują technologie przewodowe i bezprzewodowe, by zintegrować różne czujniki i urządzenia.
Współpraca z kamerami bezpieczeństwa
Inteligentna kontrola dostępu w dużej mierze opiera się o identyfikację wizualną. Wymaga ona zastosowania kamer. System inteligentnego domu pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym okolicy drzwi wejściowych i zdalne zarządzanie dostępem. Podgląd obrazu dostępny jest w zintegrowanej aplikacji mobilnej. Możesz więc od razu przekazać jednorazowe cyfrowe klucze oczekiwanemu gościowi, jest spóźniasz się na spotkanie np. z powodu korków, czy dzieciom wracającym ze szkoły. Z drugiej strony taka inteligentna kontrola dostępu pozwala szybko zareagować na planowaną próbę włamania lub pojawienia się innej niepożądanej osoby pod naszą nieobecność.
Integracja z asystentami głosowymi (Amazon Alexa, Google Home, Apple Siri)
Dobrze znani asystenci głosowi, tacy jak Google Home, Apple Siri czy Amazon Alexa znacząco ułatwiają zarządzanie inteligentnym domem. Jak to działa? Wystarczy, że powiesz asystentowi np. "Zamknij drzwi", a Twój inteligentny zamek do drzwi natychmiast zareaguje. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwia sterowanie zamkiem elektrycznym np. wtedy, gdy gotujesz, masz zajęte ręce lub po prostu się śpieszysz.
Automatyzacja z oświetleniem i klimatyzacją
W systemie Smart Home ważne jest też oświetlenie. Włącza się ono po uruchomieniu czujników ruchu, w porach zgodnie z określonym harmonogramem czy chociażby w omówionej wcześniej sytuacji, gdy zbliżasz się ze swoją aplikacją mobilną do drzwi wejściowych. W podobny sposób może działać klimatyzacja - wyłączać się, gdy nie ma nikogo w domu i włączać, gdy tylko ktoś się w nim pojawi. Oczywiście wszystkie te funkcje można w dowolny sposób zaprogramować.
Najnowsze trendy i innowacje w branży inteligentnych zamków
Technologia inteligentnych zamków cały czas idzie do przodu. W przyszłości powszechne może się okazać uzyskiwanie dostępu po zeskanowaniu części ciała, takich jak oczy czy twarz. Coraz częściej wykorzystuje się też monitoring za pomocą kamer szerokokątnych czy opcję rozmowy z osobą znajdującą się pod drzwiami za pośrednictwem smartfona - nawet jeśli jesteśmy setki kilometrów od domu!
To, jak działają innowacyjne technologie, można sprawdzić, chociażby na przykładzie współpracy zamka na telefon z systemem alarmowym. Prześledźmy takie działanie nowoczesnego, wspomnianego wcześniej elektronicznego zamka Tedee. Z poziomu aplikacji mobilnej możliwe jest automatyczne blokowanie, czyli zbrojenie, a także rozbrajanie systemu. Co więcej, wystarczy wykrycie ruchu w okolicach drzwi lub aktywacja czujników sensorów, by system bezpieczeństwa zamknął drzwi automatycznie. Możliwe jest także ustawienie harmonogramu blokowania i odblokowywania inteligentnej wkładki do drzwi.
W wielu domach niezwykle ważna okaże się funkcja automatycznego otwierania zamka po wykryciu wysokiego stężenia dwutlenku węgla przez czujniki czadu i dymu lub wezwania do ewakuacji. Oczywiście towarzyszy temu odpowiedni alarm informujący domowników o zagrożeniu.
Najlepsze inteligentne zamki do integracji w systemach Smart Home
Jednymi z najchętniej wybieranych zamków na WiFi zintegrowanych w systemie Smart Home są wspomniane wcześniej Tedee PRO i Tedee GO. Wśród innowacyjnych systemów warto też wymienić zamek Linus Smart Lock. Natomiast bardziej budżetowe, ale wciąż godne uwagi rozwiązania to Lockin i Avatto — zamek do drzwi na szyfr.
Jak wybrać odpowiedni inteligentny zamek do swojego domu?
Funkcjonalność inteligentnego zamka trzeba dopasować przede wszystkim do własnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na kwestie takie, jak:
- Bezpieczeństwo, czyli m.in. sposób szyfrowania danych w zamku do drzwi na telefon, protokół zabezpieczający itp.
- Zasięg — zastanów się, w jakiej przestrzeni chcesz obsługiwać inteligentny zamek i dobierz do niej parametr zasięgu.
- Kompatybilność z systemami Smart Home — bardzo ważna cecha, dzięki której możliwe staje się stworzenie funkcjonalnego systemu Smart Home. Inteligentny zamek do drzwi powinien współpracować z Twoim systemem operacyjnym i innymi urządzeniami.
- Sposób instalacji — nowoczesne inteligentne zamki można z powodzeniem zamontować samemu. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy montaż systemu będzie wymagał np. znacznej ingerencji w obecną domową infrastrukturę.
Podsumowanie: Inteligentne zamki jako centralny element Smart Home
Nowoczesny smart zamek to najważniejszy element Smart Home - gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę. Cyfrowe klucze i inne inteligentne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Warto je uwzględnić już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Jednak nic też nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć Smart Home także wtedy, gdy lokal jest już w pełni wykończony i umeblowany. Nowoczesne systemy smart lock są łatwe do instalacji i nie wymagają znaczących ingerencji w istniejącą już infrastrukturę! Inteligentny dom to jeszcze większe bezpieczeństwo, maksymalna wygoda i komfort codziennego życia wszystkich domowników.