Rękawice robocze — skuteczna ochrona i komfort pracy

Rękawice robocze — skuteczna ochrona i komfort pracy

Rękawice robocze — skuteczna ochrona i komfort pracy

Ochrona rąk i zapewnienie im komfortu to kluczowe aspekty w środowisku pracy. Z tego powodu wysokiej jakości rękawice ochronne stanowią istotny składnik ubioru roboczego. Są one szczególnie ważne w sytuacjach, gdy czynności muszą być realizowane w niskich temperaturach.

Dobre rękawice robocze są niezbędnym wyposażeniem m.in. podczas prac remontowo-budowlanych. Rękawice robocze chronią ręce przed urazami mechanicznymi, takimi jak skaleczenia czy zadrapania, które mogą wynikać z obchodzenia się z ciężkimi lub ostrymi materiałami.

Zapobiegają również kontaktowi skóry ze szkodliwymi chemikaliami, jak farby czy rozpuszczalniki, minimalizując ryzyko podrażnień czy alergii. Dodatkowo poprawiają chwyt i kontrolę nad narzędziami, co jest istotne dla zmniejszenia ryzyka wypadków.

W skrócie, rękawice są nieodzownym elementem ochrony osobistej w branży budowlanej, gwarantującym bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.

 

Jak dobierać rękawice ochronne?

Wybierając rękawice ochronne, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które zapewnią maksymalną ochronę i komfort pracy. Do takich czynników należą:

 1. Rodzaj pracy: Rękawice muszą być dopasowane do specyfiki wykonywanych zadań. W pracach mechanicznych, gdzie istnieje ryzyko przecięć, potrzebne są rękawice mocne i odporne na uszkodzenia. Z kolei w ogrodnictwie ważna jest dobra przyczepność i elastyczność, aby łatwo manipulować narzędziami i roślinami.
 2. Materiał wykonania: Różne materiały zapewniają różne właściwości rękawicom. Rękawice z dzianiny poliestrowej są lekkie i zapewniają dobrą przewiewność, idealną do prac w ciepłym środowisku. Wzmacniane skórą bydlęcą rękawice są bardziej odporne na przetarcia i idealnie nadają się do cięższych prac mechanicznych, gdzie dłonie są narażone na intensywne użytkowanie. Rękawice te nie tylko pozwalają na prawidłowy przepływ powietrza, ale także odprowadzają wilgoć. Rękawice z warstwą lateksu o różnej strukturze oferują z kolei doskonałą przyczepność i elastyczność, co jest przydatne w pracach wymagających precyzji. Warto także, aby
 3. Rozmiar rękawic: Odpowiednie dopasowanie jest niezbędne dla zachowania zręczności i komfortu. Zbyt małe rękawice mogą ograniczać ruchy i powodować dyskomfort, natomiast zbyt duże mogą utrudniać precyzyjne działania. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem zmierzyć dłonie i dobrze dopasować rękawice, aby były one ani za ciasne, ani za luźne. Dobrze dopasowane rękawice poprawiają zręczność i sprawiają, że praca staje się łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Rękawice ochronne są klasyfikowane do trzech głównych kategorii, w zależności od poziomu ochrony, jaką oferują i zagrożeń, przed którymi chronią.

 1. Kategoria I: Rękawice tej kategorii są przeznaczone do ochrony przed minimalnymi zagrożeniami. Obejmuje to prace ogólnego przeznaczenia, gdzie użytkownik wymaga ochrony przed brudem lub drobnymi obrażeniami. Rękawice kategorii I są zazwyczaj cienkie i elastyczne, zapewniając dobrą zręczność, a jednocześnie podstawową ochronę. Są to na przykład lekkie rękawice ogrodowe lub rękawice do lekkich prac domowych.
 2. Kategoria II: Rękawice w tej kategorii są przeznaczone do ochrony przed średnimi zagrożeniami. Zapewniają one ochronę w bardziej wymagających warunkach pracy, takich jak praca z ciężkimi narzędziami czy umiarkowane zagrożenia chemiczne. Rękawice kategorii II są często bardziej wytrzymałe, mogą mieć dodatkowe wzmocnienia lub specjalne powłoki, aby zwiększyć ich trwałość i ochronę. Przykłady to rękawice używane w budownictwie lub w przemyśle mechanicznym.
 3. Kategoria III: Rękawice w kategorii III są to najczęściej rękawice termoodporne, a także przeznaczone do ochrony przed szkodliwymi środkami chemicznymi. Zaprojektowane do zapewnienia najwyższego poziomu ochrony w przemyśle ciężkim, takich jak praca z niebezpiecznymi chemikaliami, wysokimi temperaturami i we wszystkich miejscach, w których jesteśmy narażenie na poważne urazy dłoni. Rękawice te są często wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak neopren, guma czy specjalne tworzywa syntetyczne, które mogą wytrzymać agresywne środowisko pracy.

Każda z tych kategorii ma swoje specyficzne zastosowania i jest niezbędna w odpowiednich warunkach pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę pracownikom.

 

Postaw na idealne rękawice robocze ocieplane

Zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zimnem i utrzymanie ciepła dłoni to kluczowa rola odzieży roboczej, w tym rękawic. Zimą, szczególnie gdy temperatura spada poniżej zera, a swoje obowiązki musimy wykonać, to bardzo ważne, aby w trakcie pracy każda część ciała była dobrze zabezpieczona.

Rękawice robocze ocieplane są świetnym rozwiązaniem dla osób pracujących w zimie, kiedy muszą zmagać się nie tylko z niskimi temperaturami, ale również z opadami śniegu czy deszczu ze śniegiem. Dzięki ociepleniu rękawice te zapewniają pracownikom ciepło i komfort nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

 

Ocieplane rękawice często są dodatkowo wzmacniane skórą, co zwiększa ich odporność na przetarcia, które mogłyby osłabić izolację. Dzięki temu, rękawice te nie tylko lepiej chronią przed zimnem, ale także są trwalsze i bardziej wytrzymałe na codzienne użytkowanie.

Do wewnętrznego ocieplenia rękawic producenci używają przędzy akrylowej, bawełny oraz poliestru (np. w formie polaru).

 

Rękawice ochronne w sklepie Bonmario

Szeroki wybór rękawic ocieplanych idealnych w okresie zimowym i nie tylko, znajdziesz w naszym sklepie.

W ofercie sklepu Bonmario, obok rękawic wykonanych z dzianiny bawełnianej czy poliestrowej, znajdziesz także rękawice skórzane, głównie ze skóry koziej, bydlęcej, czy owczej. Rękawice ze skóry łączą w sobie trwałość z miękkością. Dzięki czemu ich użytkownik ma zapewnioną wysoką swobodę ruchu.

FAQ

 1. Jakie cechy mają rękawice robocze ocieplane?
  Rękawice robocze zimowe są dedykowanym rodzajem ubrania roboczego, które skutecznie ochrania ręce pracujących w zimnych warunkach. Są one produkowane z materiałów o doskonałych właściwościach izolacyjnych, co pozwala na ochronę przed zimnem i mrozem. Pozwalają one pracownikom na komfortowe i skuteczne wykonywanie zadań zawodowych, bez obawy o uszkodzenia spowodowane przez niskie temperatury.
 2. Gdzie mogę kupić rękawice robocze ocieplane?
  W naszym sklepie Bonmario dostępna jest bogata oferta rękawic roboczych ocieplanych. Są one niezbędne podczas pracy w chłodnych warunkach, skutecznie chroniąc ręce przed zimnem i mrozem. W ofercie Bonmario znajdziesz rękawice wykonane z materiałów najwyższej jakości, które zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo.
 3. Jakie rękawice robocze na zimę powinienem wybrać?
  Dobór rękawic roboczych na zimę zależy od specyfiki pracy. Bonmario proponuje różnorodne modele, które są odporne na ścieranie i rozerwania, a także zapewniają kompletną ochronę termiczną. Nasze rękawice robocze na zimę zapewniają optymalne warunki termiczne, nawet w najtrudniejszych warunkach.

 

Zachęcamy do zapoznania się z innym artykułem z naszej strefy porad, pt. Artykuły BHP, z którymi zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Wpis omawia różne rodzaje artykułów BHP niezbędnych do ochrony w miejscu pracy, zwłaszcza w trudnych warunkach.