Klamka do drzwi – podpowiadamy, jak wybrać tę najlepszą
Wewnętrzna, zewnętrzna, aluminiowa, mosiężna, do drzwi łazienkowych lub pokojowych – wybór odpowiedniej klamki może przyprawić o ból głowy. Właśnie dlatego, by uniknąć wszelkich pomyłek i niespodziewanych przeoczeń, przygotowaliśmy listę niezbędnych podpowiedzi. Dzięki nim dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie klamki – od materiału, przez szyld, aż po kolor i przeznaczenie.
Klamki drzwiowe – na co zwrócić uwagę?
Zadanie klamki jest proste: służy do otwierania i zamykania drzwi. Jako produkt codziennego użytku klamka powinna więc działać bez zarzutu – bez zacięć, awarii i pękniętych sprężyn. O czym warto więc pamiętać przy jej wyborze? Zwracamy uwagę na 6 parametrów, które ułatwią poszukiwania idealnej klamki do drzwi — zarówno do drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych,
Przeznaczenie – klamka do drzwi wejściowych czy łazienkowych?
Najważniejsza zasada dotycząca wyboru klamki mówi o tym, że dobiera się ją do rodzaju drzwi – wewnętrznych lub zewnętrznych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na zabezpieczenie antywłamaniowe, dostępne wyłącznie w klamkach zewnętrznych. Modele przeznaczone do użytku zewnętrznego są też trwalsze i mocniejsze, a przy tym odporne na działanie czynników atmosferycznych — ich materiałem zazwyczaj jest stal nierdzewna.
Jeśli chodzi o klamki do drzwi wewnętrznych, wyróżniamy:
- klamki wewnętrzne z przebiciem na klucz lub wkładkę bębenkową – najczęściej stosowane w przypadku biur, gabinetów, schowków i urzędów, czyli wszystkich miejsc, które wymagają zabezpieczenia,
- klamki bez przebicia – klamki do drzwi wewnętrznych dopasowane do obiektów i pomieszczeń, w których ryglowanie drzwi nie jest konieczne, np. sypialnia, garderoba, kuchnia i pokój dziecka,
- klamki z pokrętłem do WC – używane zarówno w toaletach restauracji i hoteli, jak i w prywatnych posesjach
To, co dodatkowo wyróżnia klamki do drzwi wewnętrznych to ich prosta konstrukcja, a także łatwy montaż, zazwyczaj umożliwiający ich samodzielną instalację.
Materiał klamek – do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
Klamki do drzwi wyprodukowane są z różnych materiałów, dyktujących ich zastosowanie. Do najpopularniejszych rodzajów klamek należą więc te wykonane:
- ze stali nierdzewnej – wytrzymałe i odporne na korozję, świetnie sprawdzają się w przypadku drzwi zewnętrznych, antywłamaniowych i ognioodpornych. Stal nierdzewna to materiał, który charakteryzuje się wyjątkową odpornością na korozję, trwałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości, dzięki czemu często wybierana jest do produkcji klamek do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych,
- z aluminium – lekki, a zarazem mocny materiał nadaje się do wykończenia. Tego rodzaju klamki wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem – są użytkowane w wielu pomieszczeniach,
- z mosiądzu – jeśli chodzi o klamki mosiężne, zazwyczaj są one najbardziej ozdobnym rodzajem, doskonale dopasowanym do klasycznych wnętrz. Łatwe w obróbce, mogą być błyszczące lub matowe – w zależności od indywidualnych potrzeb,
- z niklu – często poddawane dodatkowej obróbce, wliczają się w kategorię: modne klamki. W tym wypadku dużą popularnością cieszą się modele z satynowym wykończeniem lub te o błyszczącej fakturze,
- z chromu i tytanu – ten typ klamek wyróżnia się wysoką trwałością. Świetnie sprawdza się więc w połączeniu z często użytkowanymi drzwiami, np. tymi od salonu lub kuchni.
Różnorodność materiałów pozwala na dopasowanie klamek do drzwi do indywidualnych potrzeb oraz stylu wnętrza. Dzięki temu klamki mogą pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną, podkreślając estetykę pomieszczeń. Niezależnie od wyboru materiału, odpowiednio dobrane klamki do drzwi zapewniają trwałość, wygodę użytkowania oraz harmonijną aranżację przestrzeni.
Eksploatacja – klamka dopasowana do pomieszczenia
Wybierając klamkę, na uwadze trzeba mieć miejsce jej montażu. W pomieszczeniach często użytkowanych – np. salach szkolnych i szpitalnych – lepiej sprawdzą się modele lżejsze, a jednocześnie odznaczające się wysoką wytrzymałością. Inaczej będzie w przypadku drzwi przemysłowych, kiedy warto sięgnąć po klamkę większą i masywniejszą.
Specjalne klamki, o cięższej wadze, dobrze spiszą się również w takich obiektach jak m.in. siłownie i klatki schodowe.
Szyld – kwadratowy czy owalny?
Jedną z istotnych rzeczy, na którą musisz zwrócić uwagę, gdy poszukujesz klamki, jest jej szyld. Szyld to element przytwierdzony do drzwi, który scala się z uchwytem klamki za pomocą trzpienia (pręt łączący klamki po obu stronach drzwi). Szyldy klamki dzielimy na podłużne i krótkie:
- podłużne szyldy – zwykle kształtem przypominają długi prostokąt i są montowane zazwyczaj w drzwiach wewnętrznych. Występują w wersjach bez otworów, z otworem na klucz, z otworem na wkładkę bębenkową albo blokadą WC,
- krótkie szyldy – składają się z dwóch osobnych części o identycznym kształcie i wielkości. Najczęściej są to dwa okrągłe lub kwadratowe szyldy. Górna część szyldu jest połączona z uchwytem klamki. Dolna część natomiast ma otwór na klucz, wkładkę bębenkową lub zamek WC. Możemy spotkać także szyldy „ślepe”, czyli takie, które nie spełniają żadnej innej funkcji oprócz ozdobnej.
Ergonomia – komfort użytkowania klamki
Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze klamki jest jej ergonomia. Klamka powinna dobrze leżeć w dłoni, umożliwiając pewny i wygodny chwyt. Ważne jest, aby nie miała ostrych krawędzi, które mogłyby powodować dyskomfort lub nawet urazy. Warto zwrócić uwagę na modele o opływowych kształtach, które są bardziej przyjazne w codziennym użytkowaniu. Dla rodzin z małymi dziećmi zaleca się klamki z łukowym zakończeniem, minimalizującym ryzyko kontuzji. Ponadto, klamki wyposażone we wbudowaną sprężynę automatycznie wracają do pierwotnego położenia po naciśnięciu, co zwiększa komfort i funkcjonalność.
Kolor klamki – jaki wybrać?
Przy wyborze koloru klamki zdania są podzielone. Niektórzy lubią te dopasowane do drzwi, inni wręcz przeciwnie – stawiają na modele kontrastowe. W pierwszym z tych przypadków w grę często wchodzi także barwa zawiasów i okucia, istotna w całości kolorystycznej kompozycji.
Jeśli chodzi o kolorystyczne trendy, w ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się czarne klamki. Minimalistyczne i designerskie, są uniwersalne – pasują zarówno do biura, jak i drzwi pokojowych.
Ciekawą opcją są też drzwi wewnętrzne, ukryte w ścianie, i kontrastująca z nimi klamka. To nowoczesne rozwiązanie pozwala uzyskać oryginalny efekt – zwłaszcza gdy postawimy na odważny kolor.
Alternatywa dla klamek – pochwyty do drzwi
Jeśli rozważasz inne rozwiązania niż klasyczne klamki, warto zainteresować się pochwytami do drzwi. To nowoczesna alternatywa, która łączy funkcjonalność z minimalistycznym designem. Pochwyty doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a ich elegancki wygląd podkreśla styl nowoczesnych drzwi. Są wyjątkowo wygodne w codziennym użytkowaniu, szczególnie w miejscach, gdzie otwieranie drzwi odbywa się często i dynamicznie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między klamkami a pochwytami oraz poznać ich zastosowanie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu: "Klamka czy pochwyt do drzwi?". Przeczytaj, która opcja okaże się tą najlepszą, idealnie dopasowaną do rodzaju drzwi — wewnętrznych i zewnętrznych.