Jaką bramę wybrać na wąską działkę?

akcesoria do bram i ogrodzeń bonmario.com

Jaką bramę wybrać na wąską działkę?

Wybór najodpowiedniejszej bramy wjazdowej jest uzależniony od kilku czynników. Najważniejsze są kształt i wielkość działki. Brama wjazdowa ma służyć przede wszystkim do komfortowego i bezpiecznego jej użytkowania. Dowiedz się jaki model bramy najlepiej sprawdzi się na wąskiej działce z niewielkim podjazdem.

Rynek bram wjazdowych a nowe budownictwo

Czy wiesz, że ponad 60% Polaków preferuje dom z ogrodem od mieszkania w bloku? Deweloperzy, natychmiastowo reagujący na zmiany rynkowe, znaleźli alternatywę dla mieszkań w bloku dedykowaną w stronę młodych ludzi poszukujących swoich pierwszych domów, czy też starszych – niepotrzebujących już tak dużych przestrzeni domowych. Zamiast mieszkań w bloku proponują w to miejsce dom jednorodzinny lub połówkę bliźniaka z kawałkiem ogrodu.

Stąd też w ostatnich latach w budownictwie zapanowała moda na projektowanie osiedli domków usytuowanych na niewielkich działkach w bliskim otoczeniu sąsiadów. Rozwiązanie to, mimo wielu zalet takich jak oszczędności, generuje także szereg problemów, jak np. ten z ogrodzeniem działki i wjazdem na posesję. Na tego typu osiedlach drogi zwykle są na tyle wąskie, że długo otwierająca się brama może wstrzymać ruch na ulicy. Z kolei wąska działka generuje problem z doborem odpowiedniej bramy wjazdowej. Z tego względu rynek bram wjazdowych i ogrodzeń wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów, proponując coraz nowocześniejsze rozwiązania i możliwości ułatwiające swobodne użytkowanie bramy wjazdowej.

Rodzaj bramy a szerokość działki

Ogrodzenie działki jest jedną z pierwszych czynności po jej zakupie. Na podstawie jej wielkości, kształtu i usytuowania domu względem frontu możesz wybraćw bramę i furtkę. Jeśli posiadasz wąską działkę, ale długi podjazd do garażu, najlepszym rozwiązaniem najpewniej okaże się brama skrzydłowa. Model dwuskrzydłowy nie potrzebuje miejsca w szerokości działki, ale otwiera się wewnątrz podjazdu, więc ten powinien by stosunkowo długi, by pozwolić na swobodną pracę skrzydeł.

Skupmy się jednak na przypadku, w którym nie posiadasz głębokiego podjazdu. Wówczas optymalnym rozwiązaniem okaże się brama przesuwna, która nie zabiera miejsca w działce i chowa się wzdłuż ogrodzenia. Są dwa rodzaje takich bram. Według podstawowego podziału bramy dzielą się na samonośne i szynowe. Pierwsza kategoria to bramy poruszające się kilka centymetrów ponad powierzchnią ziemi, co oznacza, że nierówności podłoża i warunki atmosferyczne nie wpływają na płynność jej pracy. Pamiętaj jednak, by dla bramy zarezerwować więcej miejsca, gdyż do poprawnego wieloletniego funkcjonowania potrzebuje ona przeciwwagi zajmującej ok. 1/3 długości bramy, czyli dla bramy 3,5-metrowej potrzebne będzie ok. 5 metrów miejsca w ogrodzeniu, by brama mogła otworzyć się w całości.

Brama szynowa

Drugim rodzajem bramy są tzw. bramy szynowe. To znacznie tańsze rozwiązanie znacznie, ale wymagające większego nakładu pracy, ze względu na konieczność osadzenia w fundamencie szyny, po której skrzydło będzie się poruszało. Sama brama również nie zajmuje wiele miejsca, gdyż tor pracy jest równoległy do ogrodzenia, a brak przeciwwagi sprawia, że jej długość jest równa szerokości otworu bramowego. Warto jednak zaznaczyć, że światło wjazdu regulują przepisy, według których brama nie może być węższa niż 2,4 metra, a dla komfortu i bezpieczeństwa wjazdu i wyjazdu powinna wynosić około 3 metry albo więcej – jeśli podjazd użytkują dwa samochody. Brak przeciwwagi zabierającej miejsce umożliwia automatycznie zwiększenie światła wjazdu, co znacząco wpłynie na wygodę użytkowania.

Doskonałe rozwiązanie dla wąskich posesji

Skrzydło bramy szynowej pracuje bez przeciwwagi, poruszając się na specjalnych rolkach prowadzących i rolkach jezdnych w szynie zamontowanej na nawierzchni wzdłuż bramy. Jej pracę wyznaczają dwa słupki – słupek prowadzący z prowadnicą, która utrzymuje bramę i zapewnia jej płynność ruchu oraz słupek skrajny służący do podtrzymania bramy, by samoistnie się nie wysunęła. Bramy szynowe zazwyczaj są stosunkowo lekkie i posiadają specjalny profil jezdny przeznaczony do konstrukcji bramy bez użycia przeciwwagi.

Zamontowane w bramie kółka z łatwością toczą się po szynie, przez co z lekkością przesuniesz bramę ręcznie, bez konieczności montowania specjalnego automatu. Dla wygody użytkowania warto wybrać odpowiedni siłownik, pozwalający na zdalne sterowanie bramy pilotem, bez konieczności podchodzenia do niej każdorazowo. W naszej ofercie znajdziesz produkty wszystkich przodujących producentów na rynku automatyki do bram. Pamiętaj, by przed zakupem odpowiedniego siłownika dobrać jego moc do wagi bramy, dodając około 20-30% zapasu, co sprawia, że automat działa lekko i sprawnie przez wiele lat.

Rolki do bram szynowych

Do zamontowania wspomnianej bramy przesuwnej potrzebne będą przede wszystkim rolki o specjalnym profilu, montowane do bramy, które pozwolą na jej prowadzenie po szynie. W naszej ofercie znajdują się rolki jezdne dedykowane do szyn o różnych kształtach. Między innymi rolka w kształcie litery „T” dedykowana jest do zamontowania z teownikiem, czyli kształtownikiem przypominającym literę „T”, a rolka o kształcie litery „O” dedykowana jest do szyny na okrągłą rurę. W komplecie z każdym typem rolek „T”, „O”, czy „V” znajduje się śruba montażowa, ułatwiająca zainstalowanie rolki w bramie. Rolki sprzedawane są pojedynczo. Produkty są ocynkowane, co na długie lata zabezpiecza je przed korozją i negatywnymi działaniami warunków atmosferycznych.

Bramy szynowe są najlepszym rozwiązaniem dla wąskich, niewielkich działek, ponieważ jej wymiar w stosunku do bramy samonośnej jest pomniejszony o wielkość przeciwwagi. Dzięki temu zmieści się na najmniejszą działkę albo kosztem przeciwwagi będziesz mógł zamontować większą bramę. Wadą tego typu skrzydeł przesuwnych jest szyna, w której gromadzą się zanieczyszczenia, a zimą lód. Jednak liście często usuwane są przez podmuchy wiatru, a lód i śnieg możesz roztopić montując niewielki moduł grzewczy w szynie.