Budowa ogrodzenia: jakie przepisy musisz znać?

budowa ogrodzenia: jakie przepisy musisz znać?

Budowa ogrodzenia: jakie przepisy musisz znać?

Budowanie ogrodzenia to nie tylko wybór płotu i zatrudnienie odpowiedniego wykonawcy. Cały proces budowy ogrodzenia musi odbyć się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy spełnić formalności związane z pozwoleniem na budowę i zachować maksymalne wymiary płotu. W przeciwnym razie nasze ogrodzenie może zostać rozebrane.

Kiedy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Prawo budowlane w 2021 roku szczegółowo unormowało i doprecyzowało regulacje prawne dotyczące budowy ogrodzenia. Stąd wiemy, że w niektórych przypadkach musimy powiadomić starostę lub urząd miasta o naszych planach budowy ogrodzenia. Jeśli nasze ogrodzenie ma sąsiadować z drogą gminną, wojewódzką lub powiatową — może zagrażać bezpieczeństwu osób i mienia. Właśnie w tym przypadku potrzebna jest zgoda na budowę. Kolejną kwestią są parametry ogrodzenia (wysokość, położenie na terenie działki). Co więcej, potrzebujemy zgody konserwatora na budowę ogrodzenia w przypadku, gdy będzie ono postawione na działce lub przy budynku wpisanym do rejestru zabytków.

Budowa ogrodzenia: kiedy i gdzie zgłosić?

Według Prawa budowlanego budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia, jeśli jego wysokość przekracza 2,2 m. W zgłoszeniu powinien być określony rodzaj ogrodzenia, zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonywania robót budowlanych. Musimy mieć potwierdzenie, że mamy prawo do dysponowania nieruchomością. Może się zdarzyć, że urząd zażąda od nas także rysunków ogrodzenia, które ma powstać. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, budowę ogrodzenia zgłaszamy w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Należy zrobić to, co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Gdy nie otrzymujemy żadnego sprzeciwu, możemy rozpocząć budowę. Budowa ogrodzenia bez obowiązkowego zgłoszenia zostanie uznana za samowolę budowlaną. Grozi za to kara grzywny, rozbiórki ogrodzenia lub uiszczenia opłaty legalizacyjnej.

Budowa ogrodzenia a granica działki sąsiada

Planując budowę ogrodzenia, musimy wziąć pod uwagę naszego sąsiada. Co prawda przepisy nie określają, jaką należy zachować odległość pomiędzy ogrodzeniem a granicą jego działki. Ważne jest, aby płot nie przekraczał tej granicy. Zgoda sąsiada jest nam potrzebna także, gdy chcemy postawić ogrodzenie w osi wydzielającej działki sąsiadów. Jeśli jednak z tytułu budowy ogrodzenia powstanie sąsiedzki spór — konieczne jest przeprowadzenie postępowania rozgraniczającego. Wówczas składamy wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Wysokość ogrodzenia, szerokość bramy i furtki

Przepisy nie wskazują minimalnej ani maksymalnej wysokości ogrodzenia. Nie różnicują ich też pod kątem materiału wykonania. Nasze ogrodzenie może być pełne, niskie, wysokie, czy też ażurowe — wedle naszego uznania. Ogrodzenie powinno być wykończone bramą i furtką, która umożliwia wejście na posesję. Przepisy określiły minimalną szerokość bramy garażowej na 2,4 m oraz minimalną szerokość furtki na 0,9 m. Bardzo ważne jest, aby brama i furtka nie otwierały się na zewnątrz działki. Nie mogą także mieć progów. Przepisy wskazują także, że elementy wykończeniowe ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla ludzi (np. elementy szklane na ogrodzeniu poniżej 1,8 m).