Jakie ogrodzenie wybrać – kute czy drewniane?
Stoisz przed trudnym wyborem odpowiedniego materiału na ogrodzenie swojej działki? Poznaj wady i zalety różnych typów ogrodzeń by nie trafić jak kulą w płot. Dowiedz się czym się kierować, by Twoje ogrodzenie okazało się trafione i spójne z posesją.
Czy wiesz, że powiedzenie „Trafić jak kulą w płot” ma swoją genezę w starych drewnianych płotach sztachetowych, które niegdyś było najczęściej spotykanym ogrodzeniem działki? Lata temu o materiale na ogrodzenie decydowała jego dostępność – gdy przy dużej ilości drewna budowało się ogrodzenia drewniane, a przy innym budulcu jak kamień – ogrodzenia z kamienia. Obecny rynek oferuje wybór materiałów i wzorów, które pozwolą Ci stworzyć solidne ogrodzenie, spójne ze stylem domu i otoczenia. Poznaj wady i zalety popularnych rozwiązań, zanim wybierzesz.
Ogrodzenie kute
Płoty kute, najczęściej z bramami skrzydłowymi kojarzą się z bardzo reprezentacyjnymi posiadłościami. Cechuje je wysoka estetyka, elegancja oraz dekoracyjność zależna od gustu. Możesz zdecydować o ilości elementów dekoracyjnych na przęsłach, uzyskując tym samym albo mocno dekoracyjne płoty albo takie cechujące się lekkością. Ogrodzenia kute idealnie skomponują się z klasycznymi stonowanymi budynkami, a odpowiednio dobrane będą dobrze wyglądały zarówno na dużych i małych przestrzeniach – nie powodując optycznego pomniejszenia posesji, dzięki ażurowej budowie. Wprawdzie ten typ ogrodzenia nie zmniejszy posesji, nie przytłoczy swoim ciężarem, ale również nie zasłoni działki przed wzrokiem przechodniów. Mimo, że ten wybór może okazać się kosztowniejszy – w zależności od wzoru, skomplikowania i ilości wybranych elementów, okaże się także bardziej oryginalny, ze względu na swobodę wybierania spośród ozdobnych prętów, elementów spiralnych, koszyków, grotów i wielu więcej. W naszej ofercie znajdziesz niezbędne stalowe elementy kute cechujące się powtarzalnością elementów, co pozwoli na stworzenie wymarzonego płotu. Nie uszczuplamy również wagi ozdób, kierując się najwyższą jakością i dbałością o każdy detal. oferowanych akcesoriów.
Stalowe płoty są również mniej problematyczne w pielęgnacji. Poszczególne elementy składowe ogrodzenia są sprzedawane w stanie surowym i przeznaczone do dalszej obróbki. Najczęściej wybieraną formą jest cynkowanie które tworzy specjalną powłokę cynkową chroniącą przed korozją. chroniąc tym samym element składowy ogrodzenia. Akcesoria te można również zabezpieczyć specjalnymi podkładami i farbami antykorozyjnymi do metalu, które utrzymują kolor i zapewniają estetyczny wygląd na wiele lat, tworząc pewną ochronę przed rdzawym nalotem.
Ogrodzenie drewniane
Drewno dające elementy sielskiej przytulności z niemniejszą popularnością jest wykorzystywane jako materiał na ogrodzenia działek i posesji, dając szerokie pole do popisu. Z drewna możesz wykonać standardowy płot sztachetowy często spotykany na wsiach lub jako dodatkowy płotek oddzielający podjazd od ogrodu, tradycyjny płot z desek, poprzez ozdobne deski kompozytowe aż po najbardziej efektowne bale, które powinny być jednak spójne ze stylem, w jakim chciałbyś wykonać dom i otaczającą przestrzeń. Drewniane ogrodzenie zapewni poczucie bezpieczeństwa, stanowiąc optymalną ochronę posesji oraz jej osłonięcie – płoty drewniane zwykle cechują się gęstym wypełnieniem przęseł, nie pozostawiając szerokich szczelin pomiędzy nimi. Co za tym idzie zyskasz lepsze osłonięcie od działki sąsiada, ale również od hałasu i kurzu, który zatrzyma się na płocie. Atrakcyjny wizualnie płot nie jest jednak tak odporny na warunki atmosferyczne jak elementy stalowe. Podatność na wilgoć i pleśń wymaga regularnej corocznej impregnacji specjalnymi preparatami zabezpieczającymi, a szkodliwe działanie warunków atmosferycznych – opadów, mrozów i działania promieni słonecznych sprawia, że należy również odnawiać wyblakły po zimie kolor drewna.
Połącz style
Trwały efekt ogrodzenia drewnianego zapewni wybór najlepszej jakości materiału np. z desek kompozytowych, które nie chłoną tak wilgoci i są wyraźnie odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Jeśli nadal nie możesz zdecydować się pomiędzy powyższymi rozwiązaniami możesz połączyć style uzyskując designerskie ogrodzenie kute np. z wypełnieniem drewnianym, które surowości elementów stalowych nadadzą ciepła pochodzącego od drewna. Taki wybór to dużo większe pole manewru przy łączeniu ze stylem elewacji budynku oraz ogrodem, co pozwoli na stworzenie wizualnej spójności przestrzeni.