Automatyzacja bramy przesuwnej — wszystko o napędach

Automatyzacja bramy przesuwnej — wszystko o napędach

Automatyzacja bramy przesuwnej — wszystko o napędach

W dzisiejszym świecie, w którym technologia stale ewoluuje, nasze życie staje się coraz bardziej komfortowe i zautomatyzowane. Jednym z przejawów tej automatyzacji są napędy do bram przesuwnych. Do tej pory najczęściej spotykane były w bramach wjazdowych publicznych instytucji, jednak coraz częściej można je spotkać w bramach użytku domowego. Zapomnijcie o tradycyjnym otwieraniu i zamykaniu bramy ręcznie – teraz możemy to zrobić za pomocą zdalnego sterowania lub inteligentnych systemów domowych.

W naszym artykule zajmiemy się tematem automatyki do bram i zgłębimy wszystko, co musisz wiedzieć o napędach do bram przesuwnych. Dowiesz się, jakie korzyści niosą z sobą bramy przesuwne i ich automatyzacja, jakie są rodzaje napędów dostępne na rynku, a także jak przeprowadzić instalację i konserwację, aby cieszyć się bezproblemowym funkcjonowaniem swojej bramy.

 

Napęd do bramy przesuwnej — jakie korzyści płyną z jego zastosowania


Korzystanie z napędu do bramy przesuwnej niesie ze sobą wiele korzyści, które przekładają się na wygodę, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Oto główne korzyści wynikające z automatyzacji bramy przesuwnej:

 • Wygoda i komfort: jedną z największych zalet jest wygoda użytkowania, nie trzeba już się męczyć z ręcznym otwieraniem bramy przesuwnej, czy z wychodzeniem z samochodu w czasie niekorzystnych panujących warunków atmosferycznych.
 • Bezpieczeństwo: automatyzacja bramy przesuwnej zapewnia bezpieczeństwo domowników. Ich zautomatyzowane mechanizmy często wyposażone są w czujniki przeszkód. W momencie wyczucia przeszkody na swojej drodze brama zmienia kierunek ruchu, funkcja ta ma za zadanie chronić osoby lub samochód przed uszkodzeniami i nieszczęśliwym wypadkiem.
 • Kontrola zdalna: otwarcie i zamknięcie bramy następuje za pomocą elektrycznego modułu sterującego, tzn. pilota 2- lub 4-kanałowego. Piloty te charakteryzują się dalekim zasięgiem i wysokim poziomem zabezpieczeń oraz możliwością sterowania większą ilością urządzeń.

 

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze napędu?


Aby prawidłowo dobrać napęd do bramy przesuwnej, warto zadbać o to, aby był on kompatybilny z konkretnym rodzajem bramy. Istnieją różne rodzaje napędów przeznaczonych do różnych typów bram, na przykład do bram przesuwnych lub skrzydłowych. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać napęd właściwy dla rodzaju bramy, którą chcemy zautomatyzować.

Kolejnym kluczowym aspektem jest moc napędu. Kwestia odpowiedniej mocy napędu jest istotna, aby brama poruszała się sprawnie, bez zacinania się, oraz by oszczędzać energię. Aby dokonać właściwego wyboru, należy sprawdzić, jaki jest maksymalny udźwig danego modelu napędu do bram przesuwnych i dopasować go pod określony ciężar bramy, którą planujemy zautomatyzować. Zazwyczaj zaleca się zostawienie pewnego zapasu mocy, około 20-25% więcej niż minimalny wymagany udźwig.

Następnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest intensywność użytkowania, czyli liczba dostępnych cykli pracy. To oznacza, ile razy na godzinę lub dobę można otwierać i zamykać bramę przy użyciu napędu. W przypadku prywatnych posesji 30% zapasu w tym zakresie zazwyczaj jest wystarczające. Jednak w obiektach przemysłowych, w przypadku wspólnot mieszkaniowych czy osiedli, wymagane jest napędu o wyższym cyklu pracy, minimum 50%. Ten parametr ma wpływ na żywotność napędu i jego trwałość.

Ostatnim aspektem do rozważenia jest szybkość pracy napędu do bramy. Standardowo dostępne są modele z prędkościami 0,12 i 0,15 metra na sekundę. Można również znaleźć napędy o innych prędkościach lub z regulacją szybkości. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb, ale warto pamiętać, że napędy pracujące szybciej mogą wymagać większego zużycia energii.

Warto także zorientować się, czy dany napęd posiada dodatkowe funkcje, najbardziej wartościową jest funkcja furtki, czyli częściowe otwarcie bramy. Funkcja ta ułatwia wydostanie się z posesji także osobom pieszym.

Ponadto napęd powinien mieć zdolność do spowalniania bramy, gdy ta zbliża się do krańcowego położenia, aby uniknąć nagłego zatrzymania. Służy to nie tylko wygodzie użytkowania, ale także zapewnia dłuższą żywotność bramy, ponieważ zamknięcie następuje w sposób delikatny.

 

Napęd bramy przesuwnej — montaż i konserwacja


Aby zapewnić optymalną pracę napędu w bramach przesuwnych i ich długotrwałą żywotność, niezbędne są właściwy montaż oraz regularna konserwacja. Konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego bramy oraz jej funkcjonowania. Podczas manualnego otwierania i zamykania, brama powinna się przemieszczać płynnie. W poniższym akapicie przedstawimy podstawowe kroki i wskazówki dotyczące tych procesów, które pomogą w zachowaniu sprawności i bezawaryjności napędu.

 1. Lokalizacja i przygotowanie do montażu: na początek należy upewnić się, ze wybrane miejsce jest równe i stabilne. Jeżeli brama przesuwa się po torze, automat powinien być umiejscowiony jak najbliżej filara. Dla konstrukcji samonośnych, miejsce dla silnika to centrum bramy, między jej wózkami. Często istnieje również potrzeba umieszczenia automatu powyżej poziomu gruntu, co wiąże się z koniecznością przygotowania betonowej podstawy. Powinno to być miejsce, gdzie napęd może bezproblemowo współpracować z bramą. Następnie przygotuj podstawowe narzędzia, takie jak: wiertarka, śrubokręt, klucze i poziomica, ponieważ często zestawy automatyki są gotowe do samodzielnego montażu. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z zasadami, może oczywiście powołać się na fachowe doradztwo specjalisty w tym zakresie.
 2. Instalacja mechanizmu napędowego: najważniejsze jest początkowe przymocowanie urządzenia do gruntu zgodnie z wytycznymi producenta tuż przy dolnej krawędzi bramy. Obejmuje to wiercenie otworów i przytwierdzanie napędu przy użyciu wkrętów. Następnie instaluje się listwy, kierując się załączonym planem, który jest specyficzny dla każdego modelu.

  Po dokonaniu podstawowego montażu napędu konieczne jest sprawdzenie jego funkcjonowania oraz ułożenia wszystkich składników, dokonując ewentualnych korekt. Brama powinna przemieszczać się bez zakłóceń, a koło zębate urządzenia powinno nieprzerwanie działać podczas jej otwierania i zamykania.

 3. Podłączenie zasilania i kalibracja: po zainstalowaniu głównych komponentów, podłącz jednostkę napędową do źródła zasilania i do elementów sterujących. Po zakończeniu montażu przeprowadź kalibrację napędu, aby upewnić się, że brama otwiera się i zamyka prawidłowo.
 4. Konserwacja: co kilka miesięcy przeprowadź kontrolę wszystkich komponentów, aby upewnić się, że są w dobrym stanie. Regularnie smaruj ruchome części, takie jak listwa zębata, aby zapewnić płynną pracę napędu. Jeśli Twoja brama jest sterowana elektronicznie, regularnie aktualizuj oprogramowanie, aby zapewnić jej optymalne działanie.

 

 

Zestawy do bram przesuwnych — automat z niezbędnymi akcesoriami


Aby napęd do bramy przesuwnej spełniał oczekiwania najbardziej wymagających klientów, warto zaopatrzyć się także w elementy ułatwiające obsługę i podwyższające poziom bezpieczeństwa napędu.

W naszej ofercie dostępne są pełne zestawy z dziedziny automatyki bram przesuwnych, w skład których wchodzą:

 • pilot zdalnego sterowania: świetnie nada się do otwarcia i zamknięcia bramy z większej odległości. Obsługa bramy wjazdowej może następować nawet z odległości 100-150 metrów.
 • fotokomórki: dzięki precyzyjnej technologii detekcji skutecznie wykrywają obecność przeszkód na drodze bramy, zapobiegając potencjalnym wypadkom czy uszkodzeniom. Estetyczny design oraz kompaktowe wymiary sprawiają, że doskonale komponują się z każdym otoczeniem, jednocześnie nie zakłócając funkcjonalności bram wjazdowych.
 • listwy zębate: automat do bramy przesuwnej współdziała z przytwierdzoną do niej listwą zębatą, wprowadzając ją w ruch.
 • lampa sygnalizacyjna: pełni kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i komunikacji. Działa jako wizualny wskaźnik ruchu bramy, informując użytkowników o jej aktualnym stanie, na przykład czy jest w trakcie otwierania czy zamykania. Wiele nowoczesnych lamp sygnalizacyjnych posiada różne kolory świateł, które odpowiadają różnym funkcjom i stanom bramy. Dodatkowo lampa sygnalizacyjna może również ostrzegać przechodniów i kierowców przed ruchomą bramą, zapobiegając potencjalnym wypadkom.


Zestaw automatyki przygotowany jest z myślą samodzielnego montażu. Należy pamiętać, że każdy napęd może różnić się indywidualnymi cechami, w naszym sklepie internetowym znajdą Państwo produkty z podziałem na wagę skrzydła.

 

Zachęcamy do zapoznania się z innym artykułem na naszym blogu, pt. "Napęd do bramy – o czym musisz pamiętać przy jego wyborze?", z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze napędu.