Konserwacja bramy wjazdowej zimą

konserwacja bramy wjazdowej zimą

Konserwacja bramy wjazdowej zimą

Jak konserwować bramę wjazdową zimą?

Zimą nie trudno o mróz i ujemne temperatury przeplatane deszczem. Nam ciężko przystosować się do zmiennych warunków atmosferycznych zimą, więc tym bardziej nasza brama wjazdowa ma sporo wyzwań. Elektroniczne elementy są zasypywane śniegiem i pracują przy niskich temperaturach. Zalegający śnieg i zamarznięta w szczelinach woda sprawiają, że skrzydła bramy odmawiają posłuszeństwa a sam napęd może ulec awarii. Co można zrobić, aby zimą nasza brama działała bez zarzutu?

Odpowiedni napęd i poprawny montaż

Brama nie będzie poprawnie funkcjonować, jeśli na samym początku wybierzemy zły model i źle zamontujemy automatykę. Musimy wybrać właściwy wymiar i ciężar bramy oraz właściwą moc napędu. Automatyka powinna pochodzić od tego samego producenta. Wówczas brama będzie działać bez zarzutu. Fachowcy zalecają wybór napędu do bramy z 20-30% zapasem mocy. Ogromne znaczenie ma montaż bramy. Musi być odpowiednio przygotowany fundament pod bramę, brama zostać idealnie wypoziomowana i prawidłowo zamontowane zawiasy.  Z tego powodu warto powierzyć to zadanie renomowanym specjalistom.

Zabezpiecz zawiasy smarem

Zamarznięta woda jest niebezpieczna dla automatyki, dlatego musimy pamiętać o zabezpieczeniu zawiasów smarem. Nałóżmy gęstą porcję smarku, który dotrze do wszystkich zakamarków, tak, aby nie dostała się tam woda. Smar ochroni zawiasy nie tylko przed wilgocią zimą, ale także przez cały rok. Jeśli będziemy pamiętać o regularnej konserwacji bramy, będzie ona pracować płynnie w każdych warunkach atmosferycznych.

Usuwaj śnieg z podjazdu

Wiele osób traktuje skrzydła bramy jak pług śnieżny... To poważny błąd! Mimo, że szybko odśnieżymy w ten sposób podjazd, narażamy nasze zawiasy na zerwanie się, skrzydła na zniekształcenie a napęd na poważną awarię. Lepiej poświęcić nieco czasu i energii i regularnie odśnieżać podjazd, gdy zajdzie taka potrzeba.

Odśnieżaj fotokomórki

Przed zimą warto zrobić przegląd napędu do bramy i sprawdzić, jaki jest zakres temperatur, w jakich może pracować napęd. Sprawdźmy fotokomórki i lampy ostrzegawcze. Regularnie usuwajmy śnieg z fotokomórek, ponieważ pokryte śniegiem mogą działać nieprawidłowo. W trudnych warunkach pogodowych istotne jest także odśnieżenie lamp ostrzegawczych. 

Co jeszcze w sezonie zimowym?

Jeśli dostosowaliśmy się do wszystkich wymienionych punktów, nie powinniśmy martwić się o nieprawidłowe funkcjonowanie bramy zimą. Jeśli jednak pojawia się problem, sprawdźmy baterię w pilocie, otwórzmy bramę ręcznie... Zimą baterie mogą szybciej się wyczerpać, natomiast chwilowe zacięcie się bramy nie powinniśmy traktować siłą. Przymarznięta brama otwierana na siłę może się uszkodzić.