Napęd do bramy – o czym musisz pamiętać przy jego wyborze?

Napęd do bramy – o czym musisz pamiętać przy jego wyborze?

Napęd do bramy – o czym musisz pamiętać przy jego wyborze?

Szybkie działanie, łatwa obsługa i maksimum wygody – automatyka do bram ma dużo zalet. Przy jej zakupie trzeba być jednak ostrożnym: na sprawne działanie napędu składa się wiele istotnych czynników. Co więc musisz mieć na uwadze, jeśli zależy Ci na zakupie na długie lata? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, którym parametrom należy przyjrzeć się bliżej.

Jaki napęd do bramy?

Wszystkie bramy ogrodzeniowe – przesuwne, skrzydłowe, garażowe, przemysłowe –  łączy jedna istotna rzecz: ważą sporo kilogramów. Przy poszukiwaniu właściwego napędu na względzie musisz mieć więc bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i najbliższych. Gwarancję braku zagrożenia stanowi odpowiedni dobór mocy siłownika, dopasowanego do ciężaru bramy. Jak podpowiadają eksperci, by mechanizm działał efektywnie, opłaci się go dobrać lekko na wyrost.

Oprócz ciężkości, pod uwagę trzeba wziąć także wymiary, a konkretnie: szerokość skrzydła bramy. To właśnie od niej zależy długość elementu jezdnego – wózka, samodzielnej rolki jezdnej lub szyny. W tym wypadku warto postawić na elementy wykonane ze stali ocynkowanej, zabezpieczającej przed korozją i mechanicznymi uszkodzeniami.

Równie ważną kwestię stanowi częstotliwość użytkowania bramy. Zależy Ci na odgrodzeniu prywatnej posesji? A może szukasz zabezpieczenia obiektu przemysłowego? Zasada jest prosta – im częściej będziemy bramę otwierać i zamykać, tym wydajniejszego silnika potrzebujemy. W przydomowym zastosowaniu świetnie sprawdzą się modele, których częstotliwość użycia mieści się w granicach 30%, typu: Mercury 400 Fast czy Mercury 400 24 V. Napędy przeznaczone do bardziej intensywnej pracy to m.in. zestaw Came.

Nad czym jeszcze powinno się zastanowić? Przy podjęciu decyzji pomocny okaże się szacowany zakres temperatury pracy napędu, który zazwyczaj mieści się w przedziale: od -20°C do +55°C.  Na względzie trzeba też mieć klasę ochrony sprzętu i przewidywaną szybkość otwarcia bramy.

Automatyka do bram a bezpieczeństwo

Właściwy dobór parametrów to jedno. Druga sprawa to akcesoria, które zwiększają bezpieczeństwo. Przy wyborze optymalnego napędu wskazane jest zadbać o takie dodatki, jak:

  • fotokomórki – niewielkie urządzenia (odbiornik i nadajnik), które emitują wiązkę światła podczerwonego. Umieszczone po przeciwnych stronach wjazdu zapobiegają przycięciu wszelkiego rodzaju przedmiotów, czy to samochodów osobowych, czy pojazdów ciężarowych,
  • enkoder – czujnik wykrywania przeszkód, odpowiedzialny za przesyłanie sygnału do centrali,
  • lampa sygnalizacyjna – oświetlenie, które najlepiej sprawdza się przy obiektach przemysłowych oraz miejscach o wzmożonym natężeniu ruchu,
  • listwa krawędziowa – wykonana z miękkich elementów gumowych,  skutecznie zabezpiecza ruchome i nieruchome krawędzie bramy.

Sterowanie bramą

Automatyka to zdecydowany komfort. W razie niepogody, czy to intensywnych opadów, czy porywającego wiatru, na dany teren możesz wjechać szybko i swobodnie – bez potrzeby wysiadania z auta. Dla pełnej wygody, przy wyborze napędu dobrze jest zwrócić również uwagę na preferowany system otwierania bramy: dwu- lub czterokanałowy pilot, gwarantujący pełnie bezpieczeństwa. Do sterowania bramą używa się także specjalnej klawiatury lub smartfona, a w niektórych przypadkach nawet czytnika linii papilarnych.

Ostatnią i wcale nie najmniej ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest cena napędu do bram. Na automatyce nie warto więc oszczędzać – w końcu jest to zakup na lata. I choć nikt nie lubi przepłacać, dobry, tj. wytrzymały i solidny napęd musi swoje kosztować. Za adekwatną ceną powinna oczywiście kryć się najnowsza technologia i najwyższa jakość wykonania. W związku z tym, że każdy napęd do bram należy rozpatrywać indywidualnie, przed podjęciem decyzji zalecamy konsultacje z fachowcem – kimś, kto podzieli się wiedzą i ułatwi, zarówno wybór, jak i późniejszą instalację.