Automatyka do bram wjazdowych – o czym musisz pamiętać?

Automatyka do bram wjazdowych – o czym musisz pamiętać?

Automatyka do bram wjazdowych – o czym musisz pamiętać?

Moc, zasilanie, liczba cykli, szybkość pracy i potrzebne akcesoria – wybór napędu do bramy wjazdowej wiąże się z koniecznością przemyślenia kilku istotnych kwestii. Co więc oznaczają poszczególne parametry? I na co należy zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy mechanizm działania automatyki – od specyfiki bram przesuwnych i skrzydłowych, przez właściwości różnych napędów, aż po niezbędne elementy zestawów.

 

Brama automatyczna – jak działa?


Pod hasłem: „automatyka do bram” najczęściej kryją się zestawy z napędami. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo to właśnie odpowiednio dobrane siłowniki odpowiadają za prawidłowe działanie bramy automatycznej. A skoro przy bramie automatycznej jesteśmy, to co ją charakteryzuje?

Po pierwsze: bezpieczeństwo. Napędy do bram zwykle wyposażone są w systemy zabezpieczeń, w tym: fotokomórki, czujniki ruchu i czujniki siły, które reagują na opór podczas zamykania bramy. Dzięki temu w łatwy sposób możemy uniknąć przykrych zdarzeń, takich jak wgniecenia na karoserii i zarysowania na lakierze.


Po drugie: komfort. Automatyka umożliwia wygodne otwieranie i zamykanie bramy, zazwyczaj za pomocą pilota sterowania lub przy użyciu innych metod, takich jak aplikacja mobilna lub kod dostępu. Jest to wygodne rozwiązanie, które nie zakłada konieczności wysiadania z samochodu – fakt, które z pewnością docenimy podczas złych warunków pogodowych.


Po trzecie: kontrola dostępu. Automatyka do bram – przesuwnych, skrzydłowych i segmentowych – gwarantuje prywatność: umożliwia otwieranie i zamykanie bramy w dowolnym momencie, z bezpiecznej odległości.

 


Jak dobrać napęd do bramy?


Wybór automatyki do bramy wiąże się z jej częstym użytkowaniem – zazwyczaj przez długie lata. Właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny model napędu, pod uwagę powinniśmy wziąć kilka istotnych czynników. Jakich? W podjęciu właściwej decyzji warto rozpatrzeć następujące kwestie:

  • ciężar bramy – w kwestii wyboru automatyki, ciężar i wymiary bramy są kluczowe. Dlaczego? Ponieważ napędy różnią się maksymalnym udźwigiem – są dostosowane do różnych rozmiarów bram. Z tego powodu powinniśmy upewnić się, czy napęd, który planujemy kupić, ma wystarczającą moc, odpowiednią do posiadanej przez nas bramy,
  • rodzaj bramy – brama przesuwna, skrzydłowa a może segmentowa? Aby napęd działał prawidłowo, jego specyfikacja musi być zgodna z rodzajem naszej bramy,
  • częstotliwość użytkowania bramy – jeśli brama będzie intensywnie używana, np. przy wjeździe na teren firmy lub prywatne osiedle, warto wybrać mocniejszą i bardziej wytrzymałą automatykę. Jeśli jednak chcemy zautomatyzować bramę przeznaczoną do użytku domowego, wystarczy nam napęd o niższych parametrach i mniejszej wydajności,
  • funkcje i dodatkowe akcesoriafotokomórki, lampy sygnalizacyjne i piloty do zdalnego sterowania – to tylko niektóre z dodatkowych akcesoriów, z których możemy korzystać przy użytkowaniu automatycznej bramy. Warto o nich pamiętać, ponieważ zwiększają wygodę i bezpieczeństwo korzystania z bramy.


Wybór napędu do bramy zależy od indywidualnych potrzeb i warunków. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć specyfikacje i zalecenia producenta napędu oraz przestrzegać instrukcji montażu i obsługi. W tym wypadku pomocna okaże się również konsultacja ze specjalistą: fachowcem, który, krok po kroku, wyjaśni, na co zwrócić uwagę i doradzi w doborze niezbędnych komponentów.

 

Jaki napęd do bramy przesuwnej?


Jak wybrać napęd do bramy przesuwnej? W odpowiedzi na to pytanie należy rozważyć takie względy, jak moc, liczba cykli, prędkość pracy oraz szybkość otwierania/zamykania.


Jeśli więc chodzi o potrzebną moc napędu, istotna będzie tutaj waga bramy, jej szerokość i intensywność użytkowania. Zasada jest prosta: im cięższa brama, tym większa moc napędu będzie potrzebna. Ważne, aby pamiętać o zapasie – około 20-25% – który zagwarantuje, że cały mechanizm bramy przesuwnej zadziała prawidłowo, tj. cicho i wydajnie, bez zacinania się.


Pod hasłem: „liczba cykli” kryje się pełna liczba otwarć i zamknięć bramy przesuwnej. Innego napędu będziemy więc potrzebowali do bramy przydomowej, a innego do przemysłowej. W użytkowaniu prywatnym wystarczy, jeśli intensywność pracy napędu wyniesie 30%. W eksploatacji przemysłowej minimalna wartość tego parametru powinna wynosić minimalnie 50%.


Napęd bramy przesuwnej odpowiada też za jej prędkość otwierania/zamykania wzdłuż ogrodzenia. Napędy o większej mocy i wydajności zazwyczaj są szybsze w działaniu. W przypadku bram przesuwnych pod uwagę trzeba też wziąć ich długość – większe modele wymagają więcej czasu na pełne otwarcie lub zamknięcie ze względu na odległość, jaką muszą pokonać.



 

Napędy do bram przesuwnych – co polecamy?


W ofercie naszego sklepu Bonmario znajdziesz szeroką ofertę napędów stosowanych w bramach przesuwnych. W asortymencie mamy modele najpopularniejszych marek:

  • SEA,
  • Came,
  • FAAC,
  • Genius,
  • Nice,
  • BFT,
  • Beninca.


Poszczególne napędy do bram różnią się specyfikacją: nadają się do bram o różnej wadze, od 400 do nawet 2000 kg. Dla wygody zamawiających napędy dostępne są w zestawach, w którego skład zazwyczaj wchodzi: siłownik (i wbudowana centrala), pilot i para fotokomórek. Niektóre z napędów wyposażone są w dodatkowe funkcje, w tym m.in. w funkcję furtki, czyli częściowe otwarcie bramy – opcję, która sprawdza się, gdy na teren posesji chce wejść pieszy/wjechać rowerzysta.

 

Jaki napęd do bramy skrzydłowej?


Brama skrzydłowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów bram wjazdowych. Wybierając odpowiedni automat, uwagę powinniśmy zwrócić na:

  • wagę i rozmiar bramy – aby mieć pewność, że wybrany napęd będzie w stanie poruszać skrzydła, bramę należy dokładnie zmierzyć i ważyć. Producent napędu powinien podać maksymalne dopuszczalne obciążenie napędu, które można porównać z wagą bramy,
  • rodzaj otwierania – bramy skrzydłowe otwierają się w różne strony: na zewnątrz lub do wewnątrz. Ważne, aby wybrany napęd był kompatybilny z preferowanym kierunkiem otwierania bramy,
  • intensywność użytkowania – jeśli brama będzie intensywnie użytkowana, na przykład na terenie przedsiębiorstwa, ważne jest wybranie napędu o odpowiedniej wydajności i trwałości.


Niektóre napędy są przeznaczone do użytku domowego, podczas nadają się intensywnego użytkowania.

 

Zestaw automatyki: przydatne akcesoria


Aby napęd do bramy działał jak najlepiej, warto zaopatrzyć się w akcesoria do bram. To właśnie one usprawnią działanie całego systemu: zabezpieczą przed awariami i zapewnią optymalną pracę bramy. Jeśli więc chodzi kwestie związane z bezpieczeństwem, pod uwagę na pewno należy wziąć:

  • fotokomórki – jako czujniki optyczne umieszczane są po dwóch przeciwnych stronach bramy, tak, aby wiązka świetlna mogła przechodzić między nimi. Jeśli promień świetlny między fotokomórkami zostanie przerwany, czy to przez pojazd, człowieka, czy zwierzę, brama zatrzyma się lub odwróci kierunek ruchu. Sygnał ten może również wywołać dźwiękowy alarm, który dodatkowo ostrzeże o zagrożeniu. W ten sposób fotokomórki zapewnią dodatkowe zabezpieczenie przed zgnieceniem i zranieniem, zwłaszcza podczas zamykania bramy,
  • czujniki ruchu – czujniki ruchu wykrywają obiekty znajdujące się na drodze bramy. Umożliwiają bezpieczne zatrzymanie ruchu bramy, co z kolei pozwala uniknąć kolizji i obrażeń. Czujniki mogą być stosowane na zewnątrz, jak i wewnątrz bramy,
  • lampy sygnalizacyjne  lampa sygnalizacyjna do bramy działa ostrzegająco: informuje o jej zamykaniu/otwieraniu. Zapewnia to bezpieczeństwo osobom, które znajdują się w pobliżu wjazdu  – zwłaszcza po zmroku, w warunkach ograniczonej widoczności.



Jeżeli natomiast chodzi o wygodę, spójrzmy na takie funkcje i akcesoria, jak:

  • pilot zdalnego sterowania – piloty umożliwiają wygodne otwieranie i zamykanie bramy z odległości. Do działania wykorzystują technologię radiową, taką jak fale radiowe na częstotliwości 433 MHz, 868 MHz lub 2,4 GHz. Częstotliwość ta ma wpływ na zasięg pilota do bramy: wyższe częstotliwości oferują większy zasięg. Oprócz tego istotne są też warunki otoczenia: przeszkody fizyczne, takie jak budynki, ściany, drzewa czy inne elementy krajobrazu, mogą ograniczać zasięg sygnału radiowego,
  • klawiatura kodowa – klawiatura umożliwia otworzenie bramy poprzez kod dostępu. Jest to szczególnie cenne, gdy chcemy, aby bramę otworzyli goście bądź współpracownicy, a nie mamy możliwości, by przekazać im pilot zdalnego sterowania.
  • funkcja automatycznego zamykania – zaprogramowana brama, po upływie określonego wcześniej czasu, zamyka się automatycznie. Funkcja ta szczególnie przyda się tym, którzy rankiem spieszą się do pracy i tym, którzy, w wyniku pośpiechu, zapominają o najprostszych rzeczach,
  • moduł GSM – tego rodzaju moduł umożliwia zdalne sterowanie bramą za pomocą telefonu komórkowego. Dzięki temu możemy kontrolować bramę z dowolnego miejsca, korzystając z funkcji połączenia głosowego lub wiadomości SMS.


Działanie i wydajność poszczególnych akcesoriów różni się w zależności od producenta i modelu automatyki do bram. Przed wyborem dodatkowego sprzętu zwróćmy więc uwagę na jego zgodność z posiadanym napędem.