Brama łamana – kiedy powinniśmy się na nią zdecydować?

Brama łamana – kiedy powinniśmy się na nią zdecydować?

Brama łamana – kiedy powinniśmy się na nią zdecydować?

Wąska działka, stromy wjazd, krótki podjazd. W każdym z tych przypadków wybór bramy wjazdowej wiąże się z komplikacjami. Odpowiedzią na problemy, czy to z brakiem miejsca, czy nierównym terenem, okaże się brama harmonijkowa. Co ją charakteryzuje? Wyjaśniamy, jak działa mechanizm bramy łamanej i przedstawiamy zalety związane z jej użytkowaniem.

 

Brama harmonijkowa – jak działa?

Brama łamana to częsta alternatywa – zarówno dla bramy przesuwnej, jak i bramy dwuskrzydłowej. Mechanizm jej działania jest prosty: zazwyczaj brama składa się z jednego lub dwóch skrzydeł, które umieszczane są na szynie. Podczas otwierania bramy skrzydła płynnie nakładają się na siebie, dzięki czemu cała konstrukcja nie zajmuje wiele przestrzeni – ani z przodu wjazdu, ani po bokach.

Jako rozwiązanie, które sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach, bramy łamane często wykorzystywane są w sytuacjach, gdy mierzymy się z:

 • małą, płytką działką – chociaż ograniczony metraż może stanowić przeszkodę do instalacji bramy przesuwnej, w tym wypadku montaż bramy łamanej przebiegnie bezproblemowo,

 • stromym wjazdem – gdy kąt nachylenia terenu sprawia, że zastosowanie bramy dwuskrzydłowej jest niemożliwe (mechanizm działa niepoprawnie, a brama się nie otwiera), ta łamana będzie korzystną opcją,

 • krótkim podjazdem – automatyczna brama łamana stanowi wygodną opcję: otworzymy ją za pomocą pilota – bez potrzeby wysiadania z auta i wstrzymywania ulicznego ruchu.

 

Bramy łamane – rodzaje

Jeśli chodzi o bramę łamaną, wyróżniamy jej dwa rodzaje: jedno- i dwuskrzydłową. Ponieważ oba modele działają na tej samej zasadzie, wybór odpowiedniego rodzaju najczęściej podyktowany jest dostępną wolną przestrzenią. Na małą posesję, w przypadku gdy linia ogrodzenia jest krótka, polecamy bramę jednoskrzydłową. Dwa skrzydła sprawdzą się na większym metrażu, kiedy nie musimy się martwić ograniczonym miejscem.

 

Montaż bramy łamanej

Brama łamana składa się ze skrzydeł, które podczas otwierania ulegają złożeniu – tym samym kształtem przypominając harmonijkę. Dzięki temu bramę można zamontować nawet w niestandardowych, wąskich wjazdach. Przy instalacji bramy szczególną uwagę należy zwrócić na zawiasy – ich prawidłowe ułożenie: względem siebie, jak i podłoża.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz zawiasy przeznaczone do montażu bram skrzydłowych na wzniesieniach – zarówno do wspawania, jak i przykręcania. Oba rodzaje nadają się do skrzydeł stalowych o maksymalnej długości 3 metrów – umożliwiają regulację kąta ich nachylenia.

Jeśli natomiast zależy Ci na gotowym zestawie, zwróć uwagę na nasz system Albatros. W jego skład wchodzi:

 • zawias dolny z przekładnią i ramieniem,

 • zawias górny z przekładnią,

 • regulowany wspornik.

System jest regulowany: gwarantuje płynne działanie bramy o łącznej maksymalnej długości 4 m i wadze 100 kg.

 

 

Zalety bramy harmonijkowej

Bramy łamane to rozwiązanie, które na prywatnych posesjach pojawia się coraz częściej. Do ich najważniejszych zalet należy:

 • oszczędność miejsca – brama jest składana, dzięki czemu zajmuje nawet o połowę miejsca mniej niż tradycyjne modele,

 • praktyczne zastosowanie – ten rodzaj bramy doskonale sprawdzi się w nietypowych, trudnych do zaaranżowania przestrzeniach: płytkich działkach, krótkich podjazdach,

 • trwała konstrukcja – wykonana z ocynkowanej stali brama składana wykazuje wysoką odporność: zarówno na wilgoć i opady atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne,

 • uniwersalna estetyka – prosta forma bramy harmonijkowej wpisze się jednocześnie w nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje,

 • precyzja działania – odpowiednio dobrane zawiasy gwarantują bezpieczne, a jednocześnie wytrzymałe i solidne działanie bramy,

 • łatwy montaż – konstrukcja bramy łamanej umożliwia jej prostą instalację, brama nie wymaga dodatkowego miejsca w linii ogrodzenia.

 

FAQ

 1. Brama łamana – jak działa?

  Sposób działania bramy łamanej jest prosty. Najczęściej składa się ona z jednego lub dwóch skrzydeł, które – w momencie otwierania – nakładają się na siebie. Dzięki specjalnej konstrukcji skrzydło może być wielokrotnie złożone, co zdecydowanie sprzyja oszczędności miejsca.

 2. Czy brama łamana sprawdza się jako wjazdowa?

  Jeśli chodzi o bramę składaną, zarówno jedno- jak i dwuskrzydłowa świetnie spisuje się jako ta wjazdowa – na prywatnych i firmowych posesjach.

 3. Brama składana – jakie są jej zalety?

  Najczęściej wymieniane zalety bramy łamanej to:

 • możliwość montażu w trudnym, niestandardowym terenie,
 • oszczędność miejsca na podjeździe,
 • trwały, precyzyjny mechanizm,
 • brak wymogu miejsca w linii ogrodzenia,
 • uniwersalny design.