Antaba jako nowoczesna alternatywa klamki

Antaba jako nowoczesna alternatywa klamki

Antaba jako nowoczesna alternatywa klamki

Antaba, nazywana też pochwytem, jest jednym z najpopularniejszych zamienników klamek. Coraz częściej widzimy ją w obiektach użyteczności publicznej: urzędach, bankach, placówkach zdrowia, jak i w prywatnym zastosowaniu – na nowoczesnych osiedlach, w zmodernizowanych biurowcach. Co wpływa na jej powszechność? I kiedy warto się na nią zdecydować? Sprawdź, w jakich sytuacjach antaba okaże się strzałem w dziesiątkę.


Pochwyt do drzwi – jak działa?

Zadanie antaby jest proste. Służy do otwierania i zamykania drzwi – może być umieszczona po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie. Najczęściej, ze względu na trwałość i wytrzymałość, pochwyt wykorzystywany jest jednak przy drzwiach zewnętrznych – z klamką od wewnątrz pomieszczenia.


Antaba, stosowana do zewnętrznych drzwi, to bezpieczne rozwiązanie. Dlaczego? Bo jeśli, wychodząc z domu, pociągniemy pochwyt za sobą, to zatrzaśniemy drzwi. Do ich ponownego otworzenia będziemy potrzebowali klucza lub pomocy kogoś z wewnątrz. Antaba będzie więc świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy, w porannym pośpiechu, często zapominają zamknąć za sobą drzwi.


 


Antaba drzwiowa – jak wygląda?

Początków antaby możemy doszukiwać się w sztuce romańskiej. To wtedy, zazwyczaj pod postacią lwiej głowy, z ruchomą obręczą, umieszczana była na drzwiach zewnętrznych i furtkach. Tego typu antaby miały też specjalny termin – stara polska nazwa antaby to dzierżak. Współcześnie pochwyty, choć nadal dekoracyjne, cechują się znacznie bardziej minimalistyczną formą, dopasowaną do modernistycznej estetyki. Jak więc wyglądają?


Antaby różnią się kształtem i rodzajem wykończenia. Mogą być okrągłe lub prostokątne, malowane lub satynowe. W naszej ofercie znajdziesz pochwyty wykonane ze stali AISI 304 – solidne i wytrzymałe, odpowiednie do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych.


Mamy też antaby jednostronne i dwustronne. Te pierwsze wykorzystywane są wtedy, gdy antabę montujemy na jednym skrzydle drzwiowym, m.in. przy drzwiach wejściowych. Te drugie umożliwiają otwieranie i zamykanie drzwi z obu stron – dobrze spisują się w połączeniu z drzwiami przesuwnymi, balkonowymi oraz tarasowymi.

 

Pochwyt a drzwi zewnętrzne – jaki wybrać?

Pochwyt do drzwi to najczęściej wybór na długie lata. Aby tak się jednak stało, przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

 • materiał wykonania – najtrwalsza antaba to oczywiście ta wykonana ze stali. Wytrzymały materiał sprawi, że pochwyt będzie odporny na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, zarówno deszczu i śniegu, jak i promieni słońca,
 • rodzaj – antaby są jedno- lub dwustronne. Do drzwi zewnętrznych lepszym wyborem będzie oczywiście antaba jednostronna, wyposażona w klamkę po drugiej stronie,
 • estetyka – przy wyborze antaby ważne będzie wygląd drzwi, jak i fasady całego budynku. Ze względu na prostą formę i geometryczne kształty pochwyty świetnie sprawdzą się w zestawieniu z nowoczesnymi drzwiami, czy to wykonanymi z drewna, czy szkła lub PCV,
 • konserwacja – antaby są proste w pielęgnacji i czyszczeniu, dzięki czemu stanowią idealny wybór w miejscach często użytkowanych, typu salon fryzjerski czy gabinet dermatologiczny.Uchwyt do drzwi zewnętrznych względem bezpieczeństwa

Drzwi zewnętrzne muszą być stabilne. To w końcu one gwarantują bezpieczeństwo i prywatność, czy to we własnym domu, czy w miejscu pracy. Jako środek zabezpieczający, antaba będzie trafem w sedno – po wyjściu, ciągnąc za sobą drzwi, zatrzaśniemy je. Ponownie otworzymy je tylko za pomocą klucza, dzięki czemu do środka pomieszczenia nie wejdą żadne nieproszone osoby.

Do pełni bezpieczeństwa, zamiast tradycyjnego rozwiązania, możemy zdecydować się na zamek elektryczny z kontrolą dostępu. Działający na kod pin lub wyposażony w czytnik linii papilarnych zagwarantuje stuprocentowe zabezpieczenie – cenne zwłaszcza przy obiektach kulturalnych i bogato wyposażonych wnętrzach.

 

FAQ

 1. Antaba – co to jest?
  Wybierając sposób zamykania i otwierania drzwi mamy dwie opcje – klamkę lub antabę. Antaba, czyli pochwyt, świetnie sprawdzi się do drzwi wejściowych, klamka będzie lepszym wyborem przy drzwiach wewnętrznych.

 2. Antaba czy klamka – co wybrać?
  Kluczową kwestią, oprócz przeznaczenia drzwi, jest estetyka otoczenia. Jeśli szukamy elementów, które wpiszą się w przestronne, nowoczesne i minimalistyczne budynki, postawmy na antabę. Klamki dobrze wpiszą się w styl retro i boho, a także w klasyczne, eleganckie wnętrza.

 3. Antaba – do jakich drzwi?
  Antaby sprawdzą się w zestawieniu z każdymi drzwiami – szklanymi, drewnianymi, metalowymi i PCV. Będą także doskonałym wyborem do drzwi przesuwnych, wydzielających jadalnię, salon lub spiżarnię.
Czat