Przy budowie bądź remoncie łazienki pojawia się zagwozdka, czy wybrać wannę, czy może prysznic. W łazience z mniejszą przestrzenią wybieramy zazwyczaj drugą opcję. Jest to idealny opcja dla wszystkich, którzy uwielbiają ekonomiczne rozwiązania, nie rezygnując przy tym z oryginalnego wyglądu pomieszczenia. Zabudowany prysznic jest świetną alternatywą dla zwykłego prysznica z brodzikiem.
Jeśli zdecydujesz się na zabudowany prysznic, powinieneś się upewnić, czy zastosowanie go w Twojej łazience jest możliwe. Przede wszystkim posadzka powinna być pokryta hydroizolacją, która chroni przed przeciekaniem wody lub jej nasiąkaniem. Nie należy zapominać o odpływie kanalizacyjnym, który musi być przy ścianie kabiny jak najbliżej i najniżej.
Zabudowa kabiny prysznicowej bez brodzika to tzw. kabina walk-in, która jest standardem w nowoczesnym wykończeniu wnętrza. Brak brodzika optycznie nada wnętrzu przestronności, a przy tym wykończenie łazienki będzie wyglądać bardzo subtelnie.
Decydując się na prysznic bez brodzika, należy umieścić odpływ jak najdalej jego drzwi, a spadek wykonać na minimum 15 milimetrach, aby woda ze ścianek mogła swobodnie dotrzeć do odpływu. Jeśli o tym zapomnimy, spływająca woda będzie napierać na dolną uszczelkę drzwi, aż w końcu wypłynie na podłogę w łazience.
Bez wątpienia zabudowa prysznicowa ma wiele pozytywów. Według nas jej najważniejszymi zaletami są poszczególne aspekty:
Jeśli zdecydujesz się umieścić w swojej łazience kabinę prysznicową, musisz wiedzieć, że tak naprawdę istnieją dwa rodzaje zabudowy.
Zabudowa otwarta, to wcześniej wspomniane ścianki typu walk-in. Jest to zazwyczaj pojedyncza szyba, ale montuje się także 2 lub nawet 3 szklane ścianki, aby dobrze zabezpieczyć łazienkę przed zalaniem. Ścianki sięgające do sufitu posiadają niewielkie mocowania punktowe na górnej krawędzi. W przypadku niższych ścianek należy wykorzystać stabilizator.
Wszystkie mocowania takich ścianek są mało widocznie, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób lubiących minimalizm. W naszej ofercie znajdują się niezbędne systemy do kabin prysznicowych. Wybór jest na tyle zróżnicowany, że nawet najbardziej wymagający klient zdoła wybrać potrzebne elementy!
Zabudowa prysznica może być również zabudowaniem zamkniętym. Charakteryzuje się stałymi ściankami i drzwiami, które są uszczelniane odpowiednimi uszczelkami i silikonem. W tym przypadku udogodnieniem jest wybór, czy drzwi prysznicowe mają się otwierać na zewnątrz, czy wewnątrz. Jeśli żadna z tych opcji nas nie zadowala, do wyboru mamy również drzwi przesuwne pozwalające zaoszczędzić w pomieszczeniu miejsce.
Stałe elementy w zabudowie prysznica z otwieranymi drzwiami powinny być mocowane punktowo lub w profilach U, stabilizując je wspornikami. Do odpowiedniego montażu drzwi należy wykorzystać zawiasy jednostronne, które w przypadku kabiny bez brodzika zapobiegną szuraniu dolnej uszczelki po podłodze łazienki.
Po wyborze najlepszych dla nas drzwi prysznicowych nie zapominajmy o zakupie gałek. W swojej ofercie posiadamy dwustronne gałki o niepowtarzalnym nowoczesnym wyglądzie. Ich różnorodność z pewnością pozwoli Ci wybrać uchwyt komponujący się z wyglądem kabiny oraz aranżacją pomieszczenia!
Szklane kabiny prysznicowe są najczęściej spotykanym wykonaniem kabin prysznicowych w zabudowie. Kabiny można wykonać z kilku rodzajów szkła:
W nowoczesnych kabinach można zastosować szkło samoczyszczące, które ogranicza osadzanie się kamienia i pozostałych zanieczyszczeń.
Wymiar zabudowy prysznica zależy od tego, jak wiele przestrzeni mamy do zagospodarowania. Najmniejszą przestrzeń, jaką potrzebujemy do zabudowanej kabiny prysznicowej, to wielkość od 70 do 140 cm szerokości. Natomiast strefa natryskowa, która zapewni nam pełną swobodę ruchu, to wymiary około 80x100 cm.