Zwory elektromagnetyczne: nowoczesne rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych i osiedli

Na zdjęciu widać zworę magnetyczną.

Zwory elektromagnetyczne: nowoczesne rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych i osiedli

Zwory elektromagnetyczne, znane również jako elektrozwory, to nowoczesne i niezwykle efektywne rozwiązania stosowane w systemach kontroli dostępu. Ich mechanizm działania wykorzystuje pole elektromagnetyczne, które, po przyłożeniu napięcia zasilania, generuje siłę trzymania metalowej płytki zamocowanej na skrzydle drzwi. Dzięki temu drzwi są utrzymywane w zamkniętej pozycji do momentu, gdy nastąpi zanik napięcia lub drzwi zostaną otwarte celowo — przy pomocy odpowiedniego sygnału. Elektrozwory wyróżniają się prostotą działania, niezawodnością i długowiecznością, co czyni je idealnym wyborem dla wspólnot mieszkaniowych i części wspólnych na osiedlach.

 

Zwora elektromagnetyczna w budynkach użyteczności publicznej

 

Bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych aspektów, na które zwracają uwagę zarządcy budynków użyteczności publicznej oraz obiektów komercyjnych. Stosowanie zwór elektromagnetycznych w takich miejscach jest doskonałym rozwiązaniem z kilku powodów:

 • niezawodność: zwory elektromagnetyczne są znane ze swojej niezawodności. Dzięki prostemu mechanizmowi działania są mniej podatne na awarie w porównaniu do tradycyjnych zamków mechanicznych,
 • szybki montaż: montaż zwory jest prosty i szybki, co minimalizuje czas potrzebny na instalację systemu kontroli dostępu,
 • bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych: w razie pożaru lub innego zagrożenia, zwory elektromagnetyczne mogą zostać automatycznie zwolnione w przypadku zaniku napięcia, umożliwiając szybkie i bezpieczne ewakuowanie budynku,
 • estetyka: dzięki różnorodnym modelom i możliwościom montażu (nawierzchniowego i wpuszczanego), zwory mogą być dostosowane do każdego typu drzwi, nie wpływając negatywnie na ich wygląd,
 • funkcjonalność: zwory mogą być zintegrowane z systemami domofonowymi, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.


Stosowanie zwór elektromagnetycznych w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, urzędy czy szpitale, jest zatem rozwiązaniem, które nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również zapewnia wygodę użytkownikom.

 

 

Zwory elektromagnetyczne w systemach kontroli dostępu

 

Zwory elektromagnetyczne znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnych systemach kontroli dostępu. Ich zalety, takie jak możliwość integracji z różnorodnymi systemami zabezpieczeń, sprawiają, że są idealnym wyborem do zarządzania dostępem w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach komercyjnych.


Zwory wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak sygnalizacja LED, która zmienia kolor na czerwony przy otwartych drzwiach, oraz monitoring stanu pracy zwory, pozwalają na bieżąco śledzić i kontrolować dostęp do różnych pomieszczeń. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo budynku mogą w łatwy sposób zarządzać i monitorować stan zamknięcia drzwi, co jest szczególnie ważne w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

 

Wybór odpowiedniej zwory elektromagnetycznej

 

W sklepie Bonmario dostępne są zwory elektromagnetyczne o różnej sile trzymania, zaczynając od 135 kg, a kończąc na modelach o wytrzymałości do 500 kg. Wybór odpowiedniej zwory zależy więc od kilku kluczowych czynników, które warto uwzględnić, aby zapewnić optymalną funkcjonalność i bezpieczeństwo:

 • typ drzwi: lżejsze drzwi, takie jak te stosowane wewnątrz budynków mieszkalnych, mogą wymagać zwory o mniejszej sile trzymania, na przykład 135 kg. Natomiast drzwi masywne, mowa tu o drzwiach przeciwpożarowych, będą wymagały zastosowania zwory o znacznie większej wytrzymałości, sięgającej nawet 500 kg, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i stabilności,
 • zastosowanie: w obiektach komercyjnych oraz budynkach użyteczności publicznej, gdzie panuje duże natężenie ruchu, zaleca się stosowanie zwór o większej sile trzymania. Takie zwory gwarantują, że drzwi będą zamknięte nawet przy częstym otwieraniu i zamykaniu, co ma kluczowe znaczenie w miejscach o dużym przepływie ludzi,
 • montaż: w zależności od specyfiki miejsca montażu, warto rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem będzie montaż nawierzchniowy, czy wpuszczany. Montaż nawierzchniowy jest szybszy i mniej inwazyjny, jednak może być widoczny, co nie zawsze jest pożądane. Montaż wpuszczany wymaga natomiast więcej pracy, ale zapewnia estetyczny wygląd, gdyż zwora jest ukryta wewnątrz drzwi lub ramy,
 • środowisko pracy: warto uwzględnić, w jakim środowisku będzie pracować zwora. W miejscach narażonych na wysoką wilgotność, ekstremalne temperatury lub inne niekorzystne warunki atmosferyczne, należy wybrać modele zwór o specjalnej konstrukcji i dodatkowych zabezpieczeniach, które zapewnią ich długowieczność i niezawodność,
 • dodatkowe funkcje: nowoczesne zwory elektromagnetyczne często oferują dodatkowe funkcje, takie jak sygnalizacja LED, monitoring stanu zamknięcia drzwi czy integracja z systemami alarmowymi. Warto zwrócić uwagę na te funkcje, aby wybrać model, który najlepiej spełnia konkretne potrzeby użytkownika i zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Montaż zwór elektromagnetycznych

 

Montaż zwór elektromagnetycznych może być przeprowadzony na dwa główne sposoby: nawierzchniowo oraz w sposób wpuszczany. Każdy wariant ma swoje zalety i specyficzne zastosowania, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.


Montaż nawierzchniowy:

 • szybkość instalacji: ten typ montażu jest stosunkowo prosty i szybki do przeprowadzenia, co minimalizuje czas i koszty związane z instalacją. Zwory montowane nawierzchniowo są idealnym rozwiązaniem w przypadku modernizacji istniejących systemów zabezpieczeń,
 • łatwość konserwacji: dzięki umieszczeniu zwory na powierzchni drzwi lub ramy, konserwacja i ewentualne naprawy są znacznie prostsze i łatwiejsze do wykonania. Dostęp do zwory jest nieograniczony, co ułatwia jej czyszczenie i serwisowanie,
 • widoczność: zwory montowane nawierzchniowo są widoczne, co może wpływać na estetykę drzwi. Jednak w wielu przypadkach ich obecność może działać odstraszająco na potencjalnych intruzów, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa.

 

Montaż wpuszczany:

 • estetyka: zwory montowane wpuszczano są ukryte wewnątrz drzwi lub ramy, co zapewnia bardziej estetyczny wygląd. Jest to szczególnie ważne w budynkach o wysokim standardzie wykończenia, gdzie zachowanie spójności wizualnej jest kluczowe.
 • bezpieczeństwo: zwory wpuszczane są trudniejsze do usunięcia lub uszkodzenia przez osoby niepowołane, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. Ich ukryte umiejscowienie sprawia, że są mniej narażone na celowe uszkodzenia.
 • precyzyjny montaż: montaż zwory wpuszczanej wymaga, aby otwór montażowy był precyzyjnie przygotowany, a zwora dokładnie dopasowana do konstrukcji drzwi. Jest to bardziej czasochłonny proces, który może wymagać specjalistycznych narzędzi i umiejętności, ale zapewnia solidne i trwałe rozwiązanie.


Wybór odpowiedniego sposobu montażu zależy od specyfiki drzwi oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Oba sposoby montażu oferują liczne korzyści, dlatego warto dokładnie przemyśleć, który z nich będzie najlepszy w danym przypadku.


Elektrozwory w sklepie Bonmario

 

Elektrozwory marki Bira, dostępne w sklepie Bonmario, to synonim nowoczesności, bezpieczeństwa i niezawodności. Dzięki prostemu mechanizmowi działania, wysokiej wytrzymałości oraz łatwości montażu, zwory elektromagnetyczne są idealnym rozwiązaniem dla wspólnot mieszkaniowych, osiedli oraz budynków użyteczności publicznej. Ich zastosowanie w systemach kontroli dostępu, integracja z systemami domofonowymi oraz dodatkowe funkcje, takie jak sygnalizacja LED, sprawiają, że są niezastąpione w zapewnianiu bezpieczeństwa i komfortu użytkowników. Wybierając odpowiedni model zwory, warto zwrócić uwagę na jej wytrzymałość oraz sposób montażu, aby dostosować ją do specyficznych potrzeb i wymagań danego obiektu.