Skrzynka pocztowa – na listy, rachunki i widokówki

Skrzynka pocztowa – na listy, rachunki i widokówki

Skrzynka pocztowa – na listy, rachunki i widokówki

Skrzynka na listy to jedna z tych rzeczy, bez których nie sposób się obejść. I nie chodzi tu wyłącznie o widokówki z wakacji, bo w skrzynce znajdziemy ważną korespondencję: czy to dotyczącą spraw urzędowych, czy tych związanych z bankiem. O skrzynkę warto więc zadbać – pytanie tylko jak? I tu z pomocą przychodzimy my – wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Skrzynki pocztowe w świetle prawa

Skrzynkę na korespondencję dobrze jest mieć, a zgodnie z przepisami mieć nawet trzeba. W prawie pocztowym znajdziemy więc zapis mówiący o tym, że zobowiązani do umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej są właściciele lub współwłaściciele:

  • nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,
  • budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.


Oznacza to, że w przypadku budynków jednorodzinnych skrzynkę pocztową należy umieścić przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części.


W budynkach wielorodzinnych skrzynkę umieszcza się natomiast w ogólnie dostępnej części nieruchomości w liczbie zgodnej z lokalami mieszkalnymi.

W przypadku braku skrzynki na listy możemy liczyć się z karą pieniężną – od 50 do nawet 10 000 złotych, w zależności od stopnia szkodliwości czynu.

 

 

Skrzynka na listy – jakie powinna mieć wymiary?

Właściwe wymiary skrzynki pocztowej zostały określone prawnie. Zgodnie z ustawą skrzynka powinna być więc na tyle duża, by zmieściła się w niej koperta formatu C4 (229 mm x 324 mm). Jeśli chodzi o pojemność skrzynki, muszą zmieścić się w niej przesyłki listowe o łącznej grubości co najmniej 60 mm.

Ściśle sprecyzowane są także wymiary otworu wrzutowego skrzynki, co oznacza, że:

  • w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią, szerokość otworu powinna wynosić nie mniej niż 230 mm i nie więcej niż 280 mm,
  • w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są dłuższą krawędzią, szerokość otworu powinna wynosić nie mniej niż 325 mm i nie więcej niż 400 mm,
  • wysokość otworu wrzutowego powinna mieć nie mniej niż 20 mm i nie więcej niż 40 mm.


Co warte podkreślenia: konstrukcja otworu wrzutowego powinna zabezpieczać przed wyjęciem przesyłki listowej.

 

 

Miejsce na listy – skrzynki i ich rodzaje

Skrzynki pocztowe różnią się przeznaczeniem. Klatka schodowa, ogrodzenie czy elewacja – od docelowego miejsca ich montażu będzie zależeć wybrany rodzaj. Do tych najpopularniejszych zaliczamy skrzynki pocztowe przelotowe, natynkowe, amerykańskie i montowane w przęśle. Co je charakteryzuje?

Skrzynka na listy przelotowa nadaje się do zabudowy: w murku lub słupku ogrodzenia. Dzięki temu skrzynka jest trudna do zdemontowania, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo listów i przesyłek, które mogą się w niej znaleźć. Konstrukcja skrzynki gwarantuje również prywatność – przesyłki odbiera się po otwarciu drzwiczek umieszczonych z tylnej strony skrzynki. Wszystko to sprawia, że tego typu skrzynka jest często wybierana – także ze względu na fakt, że skrzynka, zrównana z licem muru, estetycznie się prezentuje.

Skrzynka pocztowa natynkowa przeznaczona jest do montażu na elewacji, zazwyczaj za pomocą śrub lub kołków rozporowych. Łatwa instalacja, połączona z wygodą użytkowania, sprawiają, że oferta tego rodzaju skrzynek na listy odznacza się szeroką różnorodnością: od wzorów retro, po motywy klasyczne i uniwersalne, aż po nowoczesne. Jeśli chodzi o skrzynki natynkowe, częsty wybór stanowią tutaj modele z gazetnikiem – idealne w dobie wszechobecnych ulotek reklamowych.

 

 

Skrzynki pocztowe amerykańskie to te, które zazwyczaj kojarzymy z hollywoodzkich produkcji. Montowane na słupku, z charakterystycznym zaokrąglonym wieczkiem, na ogół znajdują się gdzieś na skraju posesji – wbite w trawnik, z widoczną z daleka chorągiewką. Choć wyglądają efektownie, jako że te same drzwiczki służą do wkładania, jak i wyjmowania listów, tego rodzaju skrzynki nie są najbezpieczniejszą opcją.

Ostatni rodzaj to skrzynki pocztowe montowane w przęśle ogrodzenia. W tym wypadku ważny będzie materiał wykonania skrzynek na listy – te ze stali ocynkowanej będą trwałe, odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

 


Skrzynki na listy – lokatorskie

Wiemy już, jak przedstawia się sprawa skrzynek na listy do domu jednorodzinnego. A co w przypadku bloków, kamienic i apartamentowców – w skrócie: budynków wielorodzinnych? Rozwiązaniem na tego rodzaju sytuacje są specjalnego rodzaju skrzynki na listy: lokatorskie. Różnią się one liczbą skrytek, dopasowaną do lokali w danym obiekcie.

Tego rodzaju skrzynki pocztowe najczęściej montowane są wewnątrz klatki schodowej, blisko wejścia do budynku. Dostępne w różnych kolorach dobrze wpisują się w estetykę dowolnego pomieszczenia – czy to urzędu, czy wieżowca, czy biura.

 

FAQ

1. Skrzynka pocztowa – jakie są jej rodzaje?

  • skrzynki na listy przelotowe – montowane w murku, słupku lub ścianie. Z charakterystyczną konstrukcją – otworami na obu końcach – która gwarantuje bezpiecznie doręczanie i odbieranie korespondencji,
  • skrzynki na listy natynkowe – przeznaczone do instalacji na zewnątrz, nadają się do zamontowania na elewacji budynku. Oprócz funkcji praktycznej często odgrywają także rolę ozdobną, m.in. jako skrzynka na listy nowoczesna, klasyczna czy w stylu retro,
  • skrzynki na listy amerykańskie – kojarzone z amerykańskich filmów i seriali, służą jako skrzynki na listy zewnętrzne. Wolnostojące, zazwyczaj montowane na skraju posesji, charakteryzują się zaokrąglonym wieczkiem i podniesioną chorągiewką, która informuje o dostarczeniu nowej korespondencji,
  • skrzynki na listy montowane w przęśle – instalowane na ogrodzeniu, są wygodnym rozwiązaniem, które doceni właściciel domu, jak i listonosz.

2. Skrzynka pocztowa – czy jest obowiązkowa?

Zgodnie z polskim prawem skrzynkę na listy musi mieć każdy. W budynkach jednorodzinnych skrzynka powinna znajdować się przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w części ogólnodostępnej.

W budynkach wielorodzinnych skrzynka, zwykle lokatorska, musi znajdować się w części ogólnodostępnej.

3. Jak zamontować skrzynkę?

Montaż skrzynki zależy oczywiście od jej rodzaju. Jeżeli nie mamy na myśli przelotowych skrzynek na listy, które nadają się wmurowania, przydadzą nam się kołki rozporowe. W tym wypadku dobrze jest też sprawdzić, czy skrzynka do korespondencji, którą planujemy kupić, ma niezbędne otwory montażowe.

4. Skrzynki na listy zewnętrzne – o czym trzeba pamiętać przy ich wyborze?

Przy wyborze skrzynek pocztowych, które są przeznaczone do montażu na zewnątrz domu lub na ogrodzenie, zwróćmy uwagę na materiał ich wykonania. Ważne, by skrzynka wykazywała odporność na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Pomocne okażą się skrzynki wykonane z ocynkowanej stali – będą wyborem na długie lata.