Montaż bramy garażowej. W jaki sposób przebiega?

Montaż bramy garażowej

Montaż bramy garażowej. W jaki sposób przebiega?

Do montażu bramy niezbędna jest ekipa fachowców wskazana przez producenta lub firmę handlową, od których kupiliśmy bramę. Koszt takiej inwestycji nie jest mały, dlatego warto dopilnować, aby nie została nam niewłaściwie zamontowana. Na co zwracać uwagę przy montażu poszczególnych rodzajów bram garażowych? Znając zasady montażu bram uchylnych i segmentowych łatwiej będzie nam nadzorować pracę monterów.

Pomiar przed zamówieniem bramy

Istotną kwestią przed montażem bramy garażowej jest pomiar (szerokość i wysokość w świetle otworu). Brama garażowa dla samochodu osobowego nie powinna być węższa niż 230 cm i niższa niż 200 cm w świetle otworu. Może być większa, jeśli garaż ma zmieścić dwa samochody (wtedy powinna być szeroka na 600 cm).

Należy także sprawdzić wysokość nadproża w garażu. Mierzy się odległość od górnej krawędzi otworu do stropu i przy okazji odległość od bocznych krawędzi do ścian. Jeśli ma być zamontowana brama uchylna lub segmentowa, należy dodatkowo sprawdzić dokąd sięga wolna przestrzeń pod sufitem garażu. To konieczne, ponieważ tego rodzaju bramy po otwarciu chowają się pod sufitem.

Kiedy montować bramę?

Montaż bramy powinien odbyć się dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych w garażu. Posadzka powinna być wypoziomowana. W przeciwnym razie nie będzie możliwe precyzyjne ustawienie napędu. Do garażu powinna być doprowadzone zasilanie i przestrzeń na komponenty do zamontowania automatyki. Nadproże i węgarki, do których mocowana będzie konstrukcja bramy powinny być już otynkowane i pomalowane. Przed montażem bramy należy oczyścić otwór i zagruntować wytyczające go płaszczyzny ściany.

Podczas prac malarskich i murarskich w garażu weźmy pod uwagę, że większość bram ma konstrukcję wykonaną ze stali lub aluminium. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed kontaktem z agresywnymi substancjami zawartymi w np. preparatach lakierniczych, które mogą doprowadzić do korozji.

Montaż bramy w skrócie

Monterzy sprawdzają wszystkie elementy bramy przed montażem. Muszą sprawdzić, czy rozmiar bramy zgadza się z wymiarem ościeża.W pierwszej kolejności skręcają ościeżnice i wstawiają ją w otwór, wraz z ustawieniem pionu i poziomu. Klinuje się ją w narożnikach i zaznacza miejsca wiercenia otworów pod kątowniki montażowe. Potem monterzy uszczelniają szczeliny między ościeżnicą a murem za pomocą piany montażowej.

Jeśli zdecydowaliśmy się na bramę segmentową lub uchylną, niezbędne będzie przykręcenie do sufitu prowadnic podsufitowych.Do bramy uchylnej monterzy będą montować skrzydło w ościeżnicy, uprzednio dokręcając rolki prowadzące do skrzydła. W przypadku bramy segmentowej najpierw należy poskręcać ze sobą panele. Do tego potrzebne są zawiasy, do których z kolei dokręcane są rolki prowadzące.

Po zamocowaniu skrzydła do ościeżnicy, trzeba sprawdzić jak się porusza. Ewentualne opory należy skorygować. Należy ustawić odpowiedni naciąg sprężyn i brama może funkcjonować. Na sam koniec montuje się klamki, mechanizm automatycznego napędu itp.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu?

Brama nie będzie prawidłowo funkcjonować, jeżeli prowadnice nie zostaną poprawnie wypoziomowane. Zwróćmy uwagę, czy monterzy prawidłowo poziomują prowadnice pionowe i podsufitowe. Istorne jest także dopilnowanie, żeby profile podczas dokręcania nie odkształciły się. Jeśli tak się zdarzy, korekty można przeprowadzić za pomocą regulowanych kątowników, uchwytów montażowych i plastikowych podkładek dystansowych.

Istotne jest zamocowanie prowadnic pionowych. Mocuje się je do ścian za pośrednictwem kątowników montażowych w czterech punktach. Dolne kątowniki muszą być przykręcone nie niżej niż 30 cm od posadzki, a górne nie bliżej niż 20 cm od nadproża. Prowadnice podsufitowe mocuje się do sufitu w dwóch punktach. Muszą być zamontowane idealnie prostopadle do ściany, w której jest otwór wjazdowy do garażu. Muszą jednocześnie utrzymać poziom.

Niektóre bramy wymagają regulowania sprężyn wspomagających ruch podczas otwierania i zamykania. W tym miejscu ważne jest prawidłowe wyregulowanie. Zwróćmy uwagę, czy monterzy odpowiednio naciągnęli stalowe linki poruszające bramę. Żeby to sprawdzić, zobaczmy czy brama opada po otwarciu skrzydła do połowy wysokości otworu wjazdowego. Po zamontowaniu bramy skontrolujmy, czy zamyka się do końca i między nią a nadprożem nie powstaje żadna szczelina.