Konserwacja bramy garażowej. Jak zrobić to prawidłowo?

konserwacja bramy garażowej

Konserwacja bramy garażowej. Jak zrobić to prawidłowo?

Regularna dbałość o niektóre z elementów bramy garażowej może dać nam gwarancję jej bezawaryjnego działania. Zwłaszcza przed zimą warto zadbać o prawidłową konserwację mechanizmu bramy. 

Jak uniknąć przykrych niespodzianek zimą?

Zwłaszcza zimą, w mroźną pogodę zdarza się, że brama garażowa ulega awarii. Raczej nie lubimy zostawiać samochodu na podjeździe. Wizja skrobania oblodzonej szyby nie należy do przyjemnych... Aby uniknąć przykrych niespodzianek zimą postarajmy się regularnie dbać o niektóre z elementów bramy garażowej. Wówczas unikniemy uszkodzeń mechanizmu i nie będziemy się martwić, że brama się nie otworzy. 

Jak często czyścić i konserwować bramę?

Konserwacją i czyszczeniem bramy najlepiej zająć się od samego początku, gdy została zamontowana. Jeśli z jakiegoś powodu tego nie robimy lub nie chcemy robić, to weźmy pod uwagę, że rekomenduje się czyszczenie bramy:

  • po jej montażu;

  • po zakończeniu remontu lub budowy na terenie, gdzie została zamontowana;

  • przynajmniej raz na pół roku i za każdym razem, gdy zauważymy, że brama jest mocno zanieczyszczona.

Zaniedbanie całorocznej konserwacji automatyki do bram skutkuje utratą gwarancji bezawaryjności.Producenci bram garażowych podpowiadają w jaki sposób dbać o mechanizm, aby utrzymać go w zadowalającym stanie:

  • należy regularnie sprawdzać i smarować ruchome części bramy (mdzy. innymi sprężyny, rolki) a w razie potrzeby skorzystać z usług serwisanta, który zrobi przegląd;

  • istotne jest sprawdzenie uszczelnienia w bramie, zwłaszcza segmentowej;

  • zimą odnieżajmy podjazd. W ciągu roku sprawdzajmy fotokomórki. W tym celu należy przed wjazdem do garażu umieścić małą przeszkodę. Sprawdzimy, czy brama zmieni kierunek ruchu, a tym samym potwierdzimy, że fotokomórki działają prawidłowo;

  • bramę należy co jakiś czas czyścić szmatką lub przedmuchać brud. Zwłaszcza po zimie, z soli, która została na powierzchni i może uszkodzić mechanizm bramy. Poza tym, nagromadzenie się zanieczyszczeń między rolkami, zawiasami czy też uszczelkami wywoła odgłosy zgrzytania i uszkodzi te elementy.

Jak czyścić bramę garażową na własną rękę?

Czyszczenie bramy nie jest skomplikowane. Jej powierzchnię wystarczy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego (np. przeznaczonego do mycia samochodów). Zaleca się aby lakierowane panele czyścić bezwoskowym szamponem samochodowym. W przypadku paneli powlekanych folią drewnopodobną wybierzmy płyny dedykowane do tworzyw sztucznych.

Po wyschnięciu bramy warto pokryć wszystkie uszczelki specjalnym silikonem do konserwacji. Spwooduje to lepszy poślizg prowadnic podczas otwierania i zamykania bramy garażowej i wolniej się zużyją. Przed zimą takie odświeżenie uszczelek może ochronić je przed przymarzaniem. Zawiasy i trzpienie rolek lekko smarujemy.

Zanim zabierzemy się do czyszczenia napędu, koniecznie odłączmy zasilanie. Głowicę napędu możemy przedmuchać odkurzaczem lub sprężonym powietrzem. Obudowę napędu i fotokomórki wystaczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Każdy rodzaj bramy wymaga regularnego przeglądu i dokładnej konserwacji. Zaniedbanie, zwłaszcza przed zimą, skutkować będzie awariami, utrudnieniem obsługi bramy i skróceniem jej żywotności. Dzięki odpowiedniej konserwacji bramy garażowej, będziemy cieszyć się nią długo.