Kolorowe uchwyty do szkła – kiedy detale mają znaczenie

Na zdjęciu widać szklaną balustradę zewnętrzna – z czarnymi uchwytami do szkła

Kolorowe uchwyty do szkła – kiedy detale mają znaczenie

Czarne, złote, a może antracytowe? Kto powiedział, że uchwyty do szkła muszą być nudne. Zobacz, przy jakich konstrukcjach najlepiej sprawdzą się uchwyty w kolorze – i sprawdź, jakie modele znajdziesz w naszej ofercie.

 

Uchwyty do szkła – do czego służą?


Uchwyty do szkła, zwane również klipsami lub zaciskami, to specjalnie zaprojektowane elementy, które służą do mocowania: szklanych paneli, poręczy, balustrad, ścianek działowych i pozostałych elementów szklanych.


Uchwyty umożliwiają bezpieczne i estetyczne zamocowanie szkła w różnych konstrukcjach. Jeśli chodzi o ich rodzaje, do najpopularniejszych typów możemy zaliczyć uchwyty:

  • punktowe – odpowiadają za utrzymanie szkła na pojedynczych punktach, zwykle za pomocą śrub. Wykorzystuje się je m.in. do montażu poręczy – przede wszystkim ze względu na ich wytrzymałość,
  • liniowe – trzymają szkło wzdłuż jednej krawędzi. Często stosowane są do montażu szklanych drzwi lub przegród,
  • klejone – wykorzystywane są do mocowania szkła za pomocą specjalnego kleju. Chętnie używa się ich do estetycznych aplikacji – bez widocznych elementów mocujących,
  • zamocowane na stałe – montuje się je bezpośrednio na powierzchni, np. ściany, za pomocą śrub lub innych mocujących elementów.
  • zamocowane do profili – łączą szkło z systemami profili aluminiowych lub stalowych, m.in. tworząc ogrodzenia szklane.

Przy wyborze odpowiednich uchwytów, oprócz ich rodzaju, uwagę trzeba również zwrócić na grubość szkła, wymagania dotyczące obciążenia i trwałości, jak również estetykę i styl, których oczekuje się od gotowej konstrukcji.

 

Pamiętajmy także o prawidłowym doborze uchwytu względem przeznaczenia – w zależności od tego, czy nadają się do powierzchni płaskiej, czy do słupka bądź rury.


Uchwyt do szkła – czarny, złoty, antracytowy czy miedziany?


Uchwyt do szkła to produkt stosowany w wielu różnych projektach – zarówno w celach funkcjonalnych, jak i dekoracyjnych. A skoro przy dekoracjach jesteśmy, warto tu przywołać uchwyty w kolorze: od czarnego, przez antracyt, aż po złoto i miedź. Gdzie je wykorzystamy? Szklane balustrady wydają się oczywistym skojarzeniem, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Uchwyty doskonale wpiszą się w ich nowoczesny charakter – zadbają o elegancki wygląd całej konstrukcji.

 

Jeśli więc chodzi o uchwyty do szyby, w naszej ofercie znajdziesz modele w kolorze:

  • czarnym – popularne ze względu na wyraźny kontrast wobec przezroczystości szkła, co tworzy atrakcyjny efekt wizualny. Są używane w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Dobrze współgrają również w połączeniu ze stylem industrialnym i skandynawskim,
  • antracytowym – mniej wyraziste niż czarne, sprawdzą się w zastosowaniu m.in. ze szklanymi kabinami prysznicowymi oraz przesuwnymi drzwiami. Jako uchwyty poręczy sprawdzą się w klasycznych wnętrzach
  • złotym – ze względu na elegancki wygląd wybierane są do luksusowych wnętrz: biurowców, hoteli, restauracji, centrów handlowych i obiektów komercyjnych. Często wykorzystywane są także przy panelach szklanych, które służą jako elementy dekoracyjne w różnych wnętrzach,
  • miedzianym – dobrze korespondują z barwą drewna, dzięki czemu świetnie spisują się w zastosowaniu do szyb w szklanych meblach: stołach, szafkach, witrynach itd.
     


Bez względu na kolor, wszystkie uchwyty, które znajdziesz w naszym internetowym sklepie Bonmario, wyróżniają się wysoką estetyką – są precyzyjnie wykończone, z dbałością o najmniejsze detale. Ich plusem jest także wytrzymały materiał, czyli najwyższej klasy stal nierdzewna.





Malowane uchwyty do szkła – sposób wykończenia


Jeden ze sposobów wykończenia uchwytów do szkła to malowanie natryskowe, zwane również malowaniem na mokro. Jest to technika, w której farbę nanosi się na powierzchnię produktu za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego natryskiem. Farbę rozpyla się w postaci drobnych kropelek, które następnie osiadają na powierzchni malowanego przedmiotu. Szybkie i równomierne rozprowadzanie farby pozwala uzyskać gładkie i równomierne wykończenie – bez widocznych pociągnięć pędzla.

 

Technika malowania natryskowego jest popularna z kilku powodów. Chwali się ją przede wszystkim za szybkość – dzięki szybkiemu rozprowadzaniu farby można pokryć dużą powierzchnię w krótkim czasie, jak i równomiernie pokrycie – drobne krople farby pozwalają na uzyskanie jednolitego wyglądu bez widocznych pociągnięć pędzla. Atutem tej techniki jest również precyzja – malowanie natryskowe pozwala na dokładne rysowanie linii i detali.

 

Drugą, popularną ze względu na zalety, metodą wykończenia jest powlekanie próżniowe. Na czym polega? Podczas powlekania próżniowego, w kontrolowanym środowisku, na powierzchnię przedmiotu nakłada się cienką warstwę powłoki. Proces ten ma na celu poprawę właściwości i funkcjonalności przedmiotu, nadanie mu estetycznego wyglądu, zwiększenie trwałości oraz zmianę jego właściwości fizycznych i chemicznych. Dzięki tej technice uchwyt uzyskuje wyjątkowe właściwości powierzchniowe: odporność na korozję, twardość i wytrzymałość.





Jak dobrać uchwyty do grubości szkła?


Jeśli chodzi o bezpieczeństwo konstrukcji, dobór uchwytów względem grubości szkła jest kluczowy. Jakie kwestie powinniśmy więc wziąć pod uwagę? Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy wyborze uchwytów:

  • zapoznajmy się z wymogami producenta – uchwyty przeważnie są oznaczone zaleceniem dotyczącym maksymalnej grubości szklanego materiału, z jakimi można ich używać,
    sprawdźmy dokumentację techniczną – przed zakupem uchwytów powinniśmy zapoznać się z dokumentacją techniczną dostarczoną przez producenta. To w niej powinny znaleźć się informacje wskazujące na odpowiednią grubość szkła dla każdego typu uchwytów.
  • zwróćmy uwagę na tolerancję – w niektórych przypadkach dopuszczalna jest pewna tolerancja w zakresie grubości. Upewnijmy się więc, że wybrane mocowanie nadal będzie działać, jeśli grubość szkła będzie różna od nominalnej wartości,
  • skonsultujmy się z fachowcem – jeśli nie mamy pewności, jakie uchwyty będą odpowiednie, zapytajmy specjalistę,
  • przetestujmy uchwyty – przed pełnym zastosowaniem uchwytów, spróbujmy je przetestować – tak, by upewnić się, że łączenie jest odpowiednio wytrzymałe i bezpieczne. Pamiętamy przy tym, że używanie źle dopasowanych uchwytów może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.


W projektowaniu i montażu szklanych konstrukcji dobór odpowiednich uchwytów należy do kwestii zasadniczych. Prawidłowo dobrane modele zagwarantują więc trwałe, a przy tym estetyczne rozwiązania. Więcej informacji o uchwytach ze stali nierdzewnej – ich doborze, montażu i rodzajach – znajdziesz w artykule: „Estetyka i funkcjonalność: uchwyty do szkła – eleganckie rozwiązanie dla Twojego domu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.