Jak wybrać sejf domowy?

Na zdjęciu widać mężczyznę, który korzysta z domowego sejfu.

Jak wybrać sejf domowy?

To właśnie w nim schowamy pieniądze, biżuterię i papiery wartościowe – bez obaw co do ewentualnej kradzieży. Jak więc wybrać sejf, który okażę się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny model.

Odpowiedź na pytanie o to, jak bezpiecznie przechowywać cenne przedmioty, jest tylko jedna: niezbędny będzie tutaj sejf domowy. To właśnie w nim schowamy pieniądze, biżuterię i papiery wartościowe – bez obaw co do ewentualnej kradzieży. Jak więc wybrać sejf, który okażę się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny model.

 

Jaki jest dobry sejf do domu?


Przy wyborze sejfu do domu istnieje kilka kluczowych czynników, które trzeba rozważyć – tak, by sejf był dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Do aspektów o największym znaczeniu zalicza się:

 • poziom zabezpieczeń – zobaczmy, w jaki system zabezpieczeń został wyposażony dany sejf. Najczęściej jest to zamek kluczowy lub zamek szyfrowy, otwierany za pomocą ustawionego wcześniej kodu,
 • ognioodporność – jeśli zależy nam na zabezpieczeniu sejfu przed pożarem, poszukajmy modelu ognioodpornego. Sprawdźmy, jak długo może wytrzymać w wysokiej temperaturze i czy jest odpowiednio oceniany przez wybrane instytucje,
 • rozmiar – zastanówmy się, co tak naprawdę chcemy przechowywać w sejfie – czy tylko pieniądze, czy również kosztowności oraz ważne dokumenty – i ile miejsca potrzebujemy,
 • materiał wykonania – sejfy są zazwyczaj wykonane z metalu, głównie stali. Zobaczmy, jakiej jakości jest użyty materiał i jakie dodatkowe wzmocnienia posiada,
 • montaż – sejfy domowe są montowane na różne sposoby – mogą być przymocowane do podłogi lub ściany, zamontowane wewnątrz mebli lub umieszczone na specjalnej podstawie. Przy wyborze idealnego modelu zwróćmy więc uwagę na metraż naszego mieszkania i dostępne, wolne do zagospodarowania miejsce,
 • funkcje dodatkowe – niektóre sejfy zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak alarmy, zabezpieczenia przed próbami manipulacji czy wyjścia awaryjne.
 • certyfikacje – sprawdźmy, czy sejf ma odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jego zgodność z określonymi normami bezpieczeństwa.


Jak łatwo zauważyć, wybór sejfu do domu wymaga przemyślenia wielu aspektów. Zastanówmy się więc nad tym, co chcemy w sejfie przechowywać i jakiego ryzyka pragniemy uniknąć. Zasadniczą kwestię stanowi również oczywiście cena sejfu. W tym wypadku przełóżmy jednak skuteczną ochronę nad najniższą kwotę – tak, by nie tracić dwa razy.

 

 

Małe sejfy domowe – rodzaje


Wśród najpopularniejszych rodzajów sejfów domowych, wyróżniamy dwie grupy, tj. sejfy wyposażone w zamek elektroniczny i sejfy zamykane na klucz. Który model okaże się lepszym wyborem?


Sejfy wyposażone w zamek elektroniczny gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Otwierane za pomocą kodu PIN (lub innych metod uwierzytelnienia), są wygodne w użytkowaniu – nie wymagają noszenia kluczy. To, co odróżnia je od tradycyjnych zamków mechanicznych, to również brak fizycznych elementów, którymi można by manipulować lub które, w wyniku zużycia, trzeba by wymienić.


Atutem zamków elektronicznych jest też możliwość ustawienia kilku różnych kodów PIN, co jest przydatne, jeśli chcemy, by dostęp do sejfu mieli też pozostali domownicy. W przypadku, gdy zachodzi potrzeba zmiany kodu, możemy to zrobić w sposób prosty i szybki, bez konieczności wymiany całego zamka.


Jeśli z kolei chodzi o sejfy wyposażone w zamek mechaniczny, ich zdecydowaną zaletą jest fakt, że zawsze będą działać – bez względu na awarie związane z przerwami w dostawie prądu lub zużyciem baterii.


Sejfy zamykane na klucze zwykle są też korzystniejsze cenowo, a przy tak samo trwałe, jak sejfy domowe z zamkiem elektronicznym – o ile zostały wykonane z wysokiej jakości stali.


Sejfy do domu – ile kosztują?


Koszt sejfu domowego może wahać się w zależności od wielu czynników, takich jak marka, jakość zabezpieczeń, materiał wykonania i dodatkowe funkcje. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wysokiej klasy modele, które charakteryzują się doskonałym systemem zabezpieczeń.

Wszystkie nasze sejfy zostały wykonane ze stali – wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału. Dzięki temu świetnie sprawdzą się jako sposób na zabezpieczenie cennych przedmiotów, zarówno kosztowności i dokumentów, jak i pieniędzy.


Do zalet naszych sejfów należy też ich kompaktowy rozmiar. Dostępne modele są na tyle małe, że bez przeszkód ukryjesz je w wybranym pomieszczeniu: biurze, sypialni czy schowku. Jednocześnie ich pojemność jest wystarczająca, by umieścić w nich wszystko to, co najważniejsze – gotówkę i biżuterię.

 

 

Sejfy domowe – gdzie je schować?


Jeśli chodzi o niewielkie sejfy domowe, ich największą zaletą jest to, że łatwo je ukryć. Najlepiej więc wybrać miejsce trudno dostępne – takie, które nie jest łatwo widoczne ani osiągalne. Może to być np. wnętrze szafy, komody czy biurka. Ważne, aby była to przestrzeń niewidoczna na pierwszy rzut oka, w pokoju oddalonym od drzwi wejściowych.


Aby potencjalni włamywacze nie zlokalizowali sejfu, dobrym pomysłem okaże się również umieszczenie go w miejscach, w których zazwyczaj gromadzimy rzeczy mniej potrzebne i rzadziej używane, typu schowek pod schodami lub piwnica.


Kolejną opcją jest wybór przestrzeni nieoczywistej, jak łazienka czy pokój dziecka. Im mniej standardowe okaże się miejsce, tym większą możemy mieć pewność, że złodziej nie znajdzie naszego sejfu. Z tego powodu sejf możemy też zamontować w garażu – np. między starymi narzędziami i niepotrzebnymi rzeczami.


Pamiętajmy także o tym, co z pozoru oczywiste: nie ujawniajmy nikomu, gdzie dokładnie znajduje się sejf. Dzięki temu, w przypadku ewentualnego włamania, nie będziemy się zastanawiać, czy – i komu – powiedzieliśmy za dużo.


W kwestii zabezpieczeń polecamy też zapoznać się z naszym artykułem: „Odkryj klucz do bezpieczeństwa — różnorodność wkładek drzwiowych i ich zastosowanie”. To w nim wyjaśniamy, jak ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrana wkładka drzwiowa – i jakie jest jej znaczenie dla naszego poczucia bezpieczeństwa.

 

FAQ

 1. Gdzie umieścić sejf w domu?
  Miejsce, w którym umieścimy sejf domowy, powinno być nieoczywiste – tak by sejf nie był widoczny na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego sejf dobrze jest umieścić w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy – zwłaszcza jeśli wybrane wnętrze zamykane jest na klucz.

 2. Ile kosztuje sejf domowy?
  Koszt sejfu domowego zależy od wielu czynników, takich jak jego rozmiar, poziom bezpieczeństwa i dodatkowe zabezpieczenia. Przy zakupie sejfu trzeba jednak pamiętać o tym, że warto zainwestować w droższe modele – bo tylko w ten sposób nie stracimy dwa razy.

 3. Jaki sejf do bloku?
  Małe sejfy domowe to idealne rozwiązanie do pomieszczeń o ograniczonym metrażu. Zastanówmy się więc, co konkretnie chcemy w sejfie przechowywać – a potem wybierzmy model o odpowiedniej pojemności.