Jak wybrać klamkę do drzwi?

jak wybrać klamkę do drzwi

Jak wybrać klamkę do drzwi?

Zazwyczaj kupujemy klamki w zestawie z drzwiami. Przeważnie są to standardowe modele, które niczym się nie wyróżniają. Co jeśli potraktujemy klamkę jak ozdobę drzwi? Warto zadbać o to, aby klamka dobrze leżała w dłoni i wpadała w oko. Jakie są rodzaje klamek i czym kierować się przy ich wyborze?

Rodzaje klamek do drzwi

Klamki dzielimy na modele przeznaczone do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Klamki zewnętrzne powinny być dużo bardziej trwałe ze względu na to, że są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i włamanie. Klamki do drzwi wewnętrznych także powinny być wyprodukowane z solidnego materiału, jednak na pierwszy plan wysuwają się jej walory estetyczne.

Klamka do drzwi dopasowana do aranżacji

Dobierając klamki do drzwi musimy kierować się zasadą, że im bardziej masywne są drzwi, tym klamka powinna być większa. Zbyt mała i lekka klamka zamocowana do ciężkich drzwi może utrudnić ich otwieranie. Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego została wykonana klamka.

      

Do najbardziej popularnych klamek do drzwi należą modele wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium. Pasują one do aranżacji minimalistycznych, typowych dla współczesnej architektury. W przypadku wnętrz bardziej w stylu vintage lepiej będą komponować się z aranżacją klamki mosiężne, często o finezyjnych kształtach. Do niektórych industrialnych pomieszczeń często stosuje się klamki z chromu imitującego srebro, brąz lub złoto. 

Szyld klamki: krótki czy podłużny?

Jednym z najważniejszych elementów wizualnych klamki do drzwi jest szyld. To element przytwierdzony do drzwi, który scala się z uchwytem klamki za pmocą trzpienia (pręt łączący klamki po obu stronach drzwi). Szyldy klamki dzielimy na podłużne i krótkie. Podłużne szyldy zwykle kształtem przypominają długi prostokąt i są montowane zazwyczaj w drzwiach wewnętrznych. Występują w wersjach bez otworów, z otworem na klucz, z otworem na wkładkę bębenkową albo blokadą WC. 

Szyldy krótkie składają się z dwóch osobnych części o identycznym kształcie i wielkości. Najczęściej są to dwa okrągłe lub kwadratowe szyldy. Górna część szyldu jest połączona z uchwytem klamki. Dolna część natomiast ma otwór na klucz, wkładkę bębenkową lub zamek WC. Możemy spotkać także szyldy ,,ślepe", czyli takie, które nie spełniają żadnej innej funkcji oprócz ozdobnej.

    

Zanim kupisz klamkę do drzwi

Klamki sprzedawae są w zestawach (klamka, szyld, śruby i nakładki), które umożliwiają ich swobodny montaż.  Większość modeli klamek zawiera w zestawie śruby do montażu w drzwiach  o grubości 4 - 6 cm. Lepiej upewnić się, jakiej grubości są nasze drzwi. Może okazać się, że potrzebujemy klamki do drzwi z niestandardową długością śrub montażowych.

Zanim zdecydujemy się na zakup klamki do drzwi, warto sprawdzić uprzednio, jak ona leży w dłoni. Musimy upewnić się, czy jest poręczna, łatwa w obsłudze i nie ma ostrych krawędzi. Te mogą być zagrożeniem dla małych dzieci (warto wówczas zamontować klamkę z łukowym zakończeniem). Warto zwrócić uwagę na to, czy klamka ma wbudowaną sprężynę. Ten element sprawia, że klamka po dociśnięciu automatycznie wraca do swojego pierwotnego położenia, co jest bardzo wygodne. Klamka do drzwi musi być przed wszystkim praktyczna i bezpieczna. W końcu będziemy codziennie jej używać i na nią patrzeć.