Co to jest malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe polega na pokryciu powierzchni metalowej warstwą specjalnej farby, która przyczepia się do podłoża, a następnie stapia i utwardza w procesie ogrzewania. W naszym artykule wyjaśnimy, na czym polega proces malowania proszkowego i wskażemy, który z jego etapów jest najważniejszy. Wyjaśnimy również co odróżnia tę metodę od tradycyjnego malowania powierzchni farbami rozpuszczalnikowymi.
Malowanie proszkowe — nowoczesna metoda nakładania farby
Malowanie proszkowe nazywa się zamiennie lakierowaniem proszkowym lub malowaniem na sucho. Ta nowoczesna metoda malowania polega na nakładaniu naelektryzowanej farby proszkowej za pomocą pistoletu natryskowego. Istnieją dwie techniki natrysku: natrysk elektrostatyczny zwany ‘koroną’ oraz natrysk elektrokinetyczny zwany ‘tribo’. Malowanie proszkowe pozwala na nałożenie warstwy farby o grubości 60-120 mikronów, odpowiadającej ok. 3 warstwom tradycyjnej farby.
Gruba warstwa pozwala na wygodne jednorazowe pomalowanie powierzchni oraz na zamalowanie wszelkich niedoskonałości produktu. Dzięki temu powierzchnia ma gładką powłokę, pozbawioną nacieków i pęknięć, z równomiernie rozprowadzoną farbą. Proszkowo mogą być malowane powierzchnie stalowe, żeliwne i aluminiowe, ocynkowane lub nieocynkowane. W naszej ofercie znajdują sie różnorodne produkty malowane proszkowo takie jak: niektóre skrzynki na listy, klamki drzwiowe z szyldami, czy zawiasy. Nie zaleca się malować proszkowo stali nierdzewnej, miedzi i cynku ze względu na problem z przyczepnością farby do podłoża.
Przygotowanie podłoża pod farbę
Aby farba zachowała wieloletnią trwałość, należy odpowiednio przygotować podłoże do malowania. Od właściwego oczyszczenia mechanicznego i chemicznego zależy trwałość farby, a co za tym idzie — brak pęknięć i śladów korozji. Przygotowanie powierzchni odbywa się w specjalnej komorze. W niej produkt jest oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń, a następnie odtłuszczany natryskowo i płukany wodą demineralizowaną, która zapewnia pełną przyczepność farby do podłoża. Tak przygotowany produkt (uprzednio osuszony) jest gotowy do pomalowania farbą natryskową.
Należy pamiętać o wyborze odpowiedniej farby. Na bazie żywicy epoksydowej nadają się do pokrywania produktów przeznaczonych do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Żywica epoksydowa niszczy się pod wpływem promieniowania UV, a wypełniacz, który zawiera farba, nie jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Do stosowania na zewnątrz polecane są farby zawierające żywicę poliestrową, poliuretanową i akrylową.
Proces malowania proszkowego
Dokładnie oczyszczone i osuszone podłoże może zostać pomalowane. Malowanie proszkowe, w odróżnieniu od malowania farbami rozpuszczalnikowymi, odbywa się bez użycia wody. Wykorzystuje się w tym celu proszek z farbą. Rozpyla się go za pomocą specjalnego pistoletu, który równomiernie pokrywa powierzchnię malowanego przedmiotu grubą warstwą pigmentu. Następnie dochodzi do polimeryzacji – w wyniku topnienia cząstki farby łączą się ze sobą, tworząc warstwę odporną na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia, czy korozję.
Wspomniane czynności zachodzą w procesie ogrzewania. Produkt suszy się w piecu nagrzanym do temperatury 140-200°C na czas około 20 minut. W tym czasie przedmiot wygrzewa się i utwardza oraz osiąga odpowiednie właściwości jak odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemikalia. Co ważne, temperatura nie może być niższa, ponieważ może to spowodować niedostateczne utwardzenie się produktu.
Ekologia a malowanie proszkowe
Farby proszkowe są bezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka. Nie mają w składzie szkodliwych substancji, a elementy nimi pomalowane są dopuszczalne do kontaktu z żywnością. Farby proszkowe są także bardzo ekonomiczne. Proszek, który nie przyczepi się do podłoża, można zebrać i wykorzystać na nowo przy kolejnym malowaniu. Pozwala to na pełne wykorzystanie materiału bez tworzenia odpadów.
Malowanie proszkowe — zalety
Decydując się na malowanie proszkowe, możemy być pewni, że jest ekologiczne rozwiązanie. Dodatkowo otrzymujemy trwałą warstwę dekoracyjno-ochronną, która będzie odporna na uszkodzenia. Elementy malowane proszkowo nie płowieją i nie tracą połysku, dzięki czemu pozostają w stanie niezmienionym przez wiele lat.
Plusem malowania proszkowego jest to, że powstała warstwa idealnie pokrywa powierzchnię, nie pozostawiając zacieków. Metoda suchego natrysku gwarantuje, że farba nie ścieknie w przeciwieństwie do malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Jest trwała i zapewnia właściwości dekoracyjne – można osiągnąć efekt błyszczący lub matowy.
Znaczna grubość warstwy farby pozwala na zamaskowanie niedoskonałości malowanego elementu, ale również wpływa korzystnie na stosunek jakości do ceny, gdyż wystarczy nałożenie tylko jednej warstwy farby.