Blokada parkingowa – zabezpieczenie miejsca postojowego

Blokada parkingowa – zabezpieczenie miejsca postojowego

Blokada parkingowa – zabezpieczenie miejsca postojowego

Blokada parkingowa to jeden z tych przedmiotów, który może wydawać się niepotrzebny. Perspektywa szybko ulega jednak zmianie, gdy ktoś, czwarty dzień z rzędu, zajmuje nasze miejsce postojowe, a my, chcąc nie chcąc, tracimy cenne minuty na poszukiwanie przestrzeni zastępczej. Aby zaoszczędzić – zarówno czas, jak i nerwy – dobrze jest więc sięgnąć po odpowiednią zaporę. Dzięki niej będziemy mieć pewność, że zawsze mamy gdzie zaparkować – czy to rano, czy wieczorem, czy w godzinach szczytu.

Blokady parkingowe – rodzaje i zastosowanie

Blokada parkingowa służy do zabezpieczenia terenu przed wjazdem nieupoważnionych pojazdów. Gdzie stosuje się ją najczęściej? Tego typu zaporę często zauważymy m.in. na podziemnych parkingach, przy budynkach użyteczności publicznej oraz lokalach użytkowych, typu kina i restauracje.






Jeżeli chodzi o rodzaje blokad parkingowych, do najpopularniejszych zaliczamy tzw.

  • słupki,

  • motyle,

  • blokady w formie litery T.

Poszczególne modele różnią się od siebie kształtem i rozmiarem. Przy wyborze zapory warto również zwrócić uwagę na materiał jej wykonania. W tym wypadku dobrym wyborem okaże się blokada parkingowa wykonana ze stali, która będzie wytrzymała i odporna – na opady atmosferyczne, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne.


Blokady parkingowe dzielą się również na te zamykane na:

  • kłódkę,

  • zamek.

Które sprawdzą się lepiej? Choć kwestia ta podlega indywidualnej ocenie, użytkowanie blokady wyposażonej w samozatrzaskowy mechanizm wydaje się szybsze – postawienie zapory nie wymaga użycia klucza. W tym wypadku blokada na zamek będzie więc korzystną opcją dla tych, którym zawsze brakuje czasu.




Blokady parkingowe – zasady korzystania

Postawienie blokady parkingowej wiąże z kilkoma zasadami. W świetle prawa, aby skorzystać z zapory, musimy uzyskać na to zgodę właściciela terenu – inaczej skończy się to dla nas grzywną. Co ważne, blokady nie można stawiać na drogach lub w miejscach uniemożliwiających przejazd służbom miejskim.


Jak to wygląda w poszczególnych przypadkach? Jeżeli chcemy postawić blokadę parkingową na terenie należącym do:

  • miasta – zgodę musimy uzyskać od zarządu gminy,

  • wspólnoty mieszkaniowej – po aprobatę udajemy się do zarządu wspólnoty. W przeciwnym razie nasza blokada może zostać usunięta – także przez straż miejską, co dodatkowo wiąże się z mandatem.

Na naszym prywatnym terenie, zaporę możemy zamontować w dowolnie wybranym miejscu. Za przykład mogą nam posłużyć parkingi hotelowe, gdzie właściciele obiektów rezerwują wybrane miejsca dla gości.




Zapora parkingowa – co warto wiedzieć?

Słupki, motyle czy modele w kształcie T – niezależnie od tego, jaka blokada parkingowa wpadnie Ci w oko, każda z nich zadba: o Twój czas i Twoją prywatną przestrzeń. Niekwestionowaną zaletą blokad parkingowych jest także ich łatwy montaż, z wykorzystaniem kołków rozporowych. Dla pełnej funkcjonalności zwróć też uwagę na to, czy zapora została wyposażona w elementy odblaskowe – tak, by była widoczna także w nocy.




FAQ

  1. Do czego służy blokada parkingowa?

    Blokada parkingowa sprawdza się jako skuteczne zabezpieczenie miejsca postojowego. Uniemożliwia wjazd pojazdom nieupoważnionym, gwarantuje, że zostawisz auto tam, gdzie chcesz – w bezpiecznym, zaufanym miejscu.

  2. Jakie są rodzaje blokad parkingowych?

    Do najpopularniejszych modeli blokad należą: słupki, motyle, zapory w formie litery T. Mogą być one zamykane na kłódkę lub samozatrzaskowy zamek.

  3. Gdzie i kiedy można postawić blokadę parkingową?

    Aby postawić zaporę, musimy uzyskać odpowiednią zgodę – czy to zarządu wspólnoty, czy gminy. Na terenie prywatnym blokadę możemy zamontować w dowolnym miejscu – z zastrzeżeniem, że nie będzie blokować ogólnie użytkowanego przejazdu.