To jest aluminium, to… też pomalujesz! Wszystko o farbach do metalu

farby bonmario.com

To jest aluminium, to… też pomalujesz! Wszystko o farbach do metalu

„To jest amelinium, tego nie pomalujesz” – amelinium może nie, ale aluminium już tak – obalamy mit z kultowego tekstu. Podpowiemy jak przygotować powierzchnię metalową do malowania i jaką farbę najlepiej wybrać. Zapraszamy!

Trwałość farby

Czy wiesz, że trwałość farby zależy od jej przyczepności do podłoża? Dlatego można powiedzieć, że połowa sukcesu to odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie powierzchni do malowania, a druga połowa to wybranie odpowiedniej farby. Czym się kierować?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy produkt przeznaczony jest do wewnątrz pomieszczeń, czy na zewnątrz, ponieważ na trwałość farby wpływa promieniowanie UV. Farba kreduje się mikro warstwami i zostaje zmywana, przez co niszczeje wraz z upływem czasu. Stąd też producent farb zaleca malowanie grubowarstwowe, a dzięki wysokiej tiksotropii, jaką się charakteryzują, możesz nałożyć grubą warstwę od razu. To pozwoli na osiągnięcie odpowiedniej powłoki przy mniejszej ilości warstw, a nakładać je możesz nawet na powierzchnie pionowe, czy pochyłe.

Przygotowanie podłoża

Metal jest materiałem trwałym, ale na skutek wilgoci zachodzi rdzą. Można tego uniknąć poprzez regularną konserwację powierzchni metalowych takich jak elementy ogrodzeń, pokrycia dachowe, rynny, czy metalowe meble. Wybierając odpowiednią farbę, zapewnisz przedmiotom ochronę przed korozją, ale także estetyczne wykończenie w postaci trwałej powłoki malarskiej.

Co zatem należy zrobić, zanim przystąpisz do malowania? Podstawą jest oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń. Przede wszystkim usuń rdzę np. przez dłutowanie, a łuszczącą się farbę – szczotką drucianą lub szpachelką. Oczyść metal z pyłków i odtłuść powierzchnię rozpuszczalnikiem, a jeśli nie usuwałeś poprzednich warstw farby, bo dobrze przylegała do podłoża, wystarczy, że umyjesz powierzchnię wodą z mydłem.

Zanim zaczniesz malowanie

Zanim przystąpisz do malowania, upewnij się, że powierzchnia jest oczyszczona według powyższych wskazówek i przygotuj niezbędne narzędzia do malowania: pistolet pneumatyczny lub hydrodynamiczny do malowania na mokro, lub wałek i pędzel do malowania na sucho.

Istotną funkcję pełnią warunki, w których będziesz malował. Farby zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje, dlatego chroń ją przed dziećmi (a także ogniem i źródłami ciepła), a malując wewnątrz pomieszczenia, zadbaj o właściwą wentylację. Pomieszczenie będzie nadawało się do użytku w momencie, gdy zapach farby całkowicie wywietrzeje. Jeśli natomiast malujesz elementy na świeżym powietrzu, weź pod uwagę warunki atmosferyczne. Optymalne warunki pogodowe podczas malowania, mające wpływ na wytrzymałość powłoki, to 5-30 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza nieprzekraczająca 30%.

Pozostaje już tylko wybór farby – zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Farby poliwinylowe występują w kolorach grafit antyczny, czarny antyczny i brąz antyczny. Farby styrenowo-akrylowe występują w naszej ofercie jako farby: podkładowe, nawierzchniowe oraz patyny. Farba podkładowa jest koloru czerwonego, farby styrenowo-akrylowe występują w kolorach czarny, czarny antyczny, czarny matowy, grafit antyczny, matowy grafit oraz antracyt półmatowy o pojemnościach 1l, 3l, 10l, natomiast patyny o pojemności 0,25l dostępne są w kolorach: złoty, srebrny, miedziany, zielony i jasnozielony. Czym się różnią farby styrenowo-akrylowa od poliwinylowej? Jak nakładać patynę? Jaki jest czas schnięcia farby? Dowiedz się jak je stosować.

Farby poliwinylowe

Farby poliwinylowe wytwarza się na bazie żywicy poliwinylowej. Są to farby rozpuszczalnikowe, jednoskładnikowe. Przeznaczone są do malowania powierzchni w celu ochrony przed korozją, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną. Doskonale nadają się do malowania powierzchni ocynkowanych, aluminiowych, stalowych i żeliwnych, stanowiąc bardzo dobre zabezpieczenie podłoża przed działaniem czynników atmosferycznych.

Powstała powłoka malarska cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, odporną na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Otrzymana powłoka jest matowa, osiąga pyłosuchość po 30 minutach (suchość całkowita każdej z farb osiąga się po upłynięciu około 48 godzin), natomiast nakładanie drugiej warstwy zaleca się po około 4 godzinach.

Farby styrenowo-akrylowe

Malowanie farbami styrenowo-akrylowymi należy najpierw zacząć od farby podkładowej (w naszej ofercie jest to farba w kolorze czerwonym). Zawiera ona specjalny aktywny pigment antykorozyjny i nadaje się do malowania powierzchni z delikatnym rdzawym nalotem. Nie wolno natomiast pokrywać farbą popękanych poprzednich warstw farby nieprzylegających do podłoża lub luźnej rdzy.

Farba doskonale nadaje się do dachów, okapów, rynien i ogrodzeń. Cechuje się doskonałą przyczepnością i wysoką tiksotropią. Przed użyciem dokładnie wymieszaj produkt i nałóż dwie warstwy pokładu w odstępie około półtorej godzinnym. Przed nałożeniem emalii nawierzchniowej odczekaj około 48 godzin, a przy wysokiej wilgotności nawet 72 godziny, do pełnego wyschnięcia farby, tak by czerwony kolor podkładu nie wymieszał się z farbą, mającą nadać ostateczny efekt.

Emalia nawierzchniowa

Nawierzchniowa emalia styrenowo-akrylowa jest farbą do metalu najwyższej jakości. Zawiera żywice zwiększające przyczepność do podłoża i inhibitor korozji, co skutecznie pozwala walczyć z niszczeniem powierzchni i chroni ją przez wiele lat. Zapewnia krycie I-go stopnia, a jej czas schnięcia wynosi 30 minut, przy czym zaleca się stosowanie dwóch warstw. Emalią styrenowo-akrylową możesz zabezpieczyć czyste metaliczne powierzchnie bez śladów korozji, powierzchnie zabezpieczone antykorozyjnym preparatem, starsze powłoki poliwinylowe, akrylowe, chlorokauczukowe, ftalowe o ile są dobrze związane z podłożem, a powierzchnia oczyszczona i odtłuszczona.

Patyny rozpuszczalnikowe

Patyny styrenowo-akrylowe (rozpuszczalnikowe) służą do malowania dekoracyjnego powierzchni stalowych i żeliwnych. Nakłada się je na powierzchnię uprzednio zabezpieczoną emalią styrenowo-akrylową, wyczyszczoną i suchą. Wydajność patyn z naszej oferty wynosi około 12m2/ 1l farby. Patynę powinno nakładać się metodą malowania ‘na sucho’ i jest szczególnie polecana do wyrobów kowalstwa artystycznego oraz wszelkich przedmiotów dekoracyjnych. Do malowania powierzchni użyj pędzla lub wałka, a przed zastosowaniem dokładnie wymieszaj farbę, nie dodając rozcieńczalnika – maluj w lepkości wyrobu lub przy niewielkim rozcieńczeniu.