Szopa ogrodowa – co musisz o niej wiedzieć?

Szopa ogrodowa – co musisz o niej wiedzieć?

Szopa ogrodowa – co musisz o niej wiedzieć?

Na narzędzia, urządzenia i przedmioty, które lubią się gubić. Szopa do ogrodu to rozwiązanie, dzięki któremu z łatwością zadbasz o porządek – zarówno ten na podwórku, jak i wśród akcesoriów. Jeżeli więc zastanawiasz się nad zagospodarowaniem przestrzeni na wszystko to, co niezbędne, a rzadziej używane, szopa ogrodowa będzie strzałem w dziesiątkę. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy, które parametry okażą się kluczowe.


Szopy ogrodowe – rodzaje

Jeżeli chodzi o szopę do ogrodu, do jej najpopularniejszych rodzajów należą te wykonane z:

  • drewna,

  • metalu,

  • tworzywa sztucznego.

Czym różnią się poszczególne materiały?

Drewniane szopy ogrodowe dobrze komponują się z otoczeniem – ładnie wyglądają w otoczeniu zieleni, rozmaitych drzew i krzewów. Tego typu pomieszczenia są też stabilne i przyjazne środowisku. Aby wykonana z drewna szopa była jednak trwała, wymaga regularnej impregnacji. Ważnym aspektem okaże się także odpowiednio przygotowanie podłoże – takie, które ochroni drewno przed butwieniem, wchłanianiem wilgoci. W tym wypadku za podstawę może służyć kostka brukowa lub wylewka betonowa, zapewniająca odpowiednią izolację.

Niewątpliwą zaletą szopy ze stali nierdzewnej jest jej wytrzymałość. W parze z solidnym wykonaniem idzie bezpieczeństwo – decydując się na metalowy domek narzędziowy, będziesz mieć pewność, że Twoim akcesoriom nie zagraża niechciane przywłaszczenie. Tego rodzaju szopa jest też lekka, łatwa w transporcie i korzystna pod względem ceny.

W przypadku szopy na narzędzia z tworzywa sztucznego rzeczą wartą odnotowania jest jej wysoka odporność. Taki domek ogrodowy dobrze sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych – czy to deszcz, czy grad, czy upały i wysokie promieniowanie UV. Plastikowa szopa jest też wygodnym rozwiązaniem: nie wymaga konserwacji i częstego malowania.






Domek ogrodowy na narzędzia

Na drabinę, kosiarkę, sekator, grabie i nożyce – do przechowywania i magazynowania akcesoriów domek narzędziowy sprawdza się w sam raz. Na co jeszcze – oprócz materiału – warto więc zwrócić uwagę, by okazał się jak najbardziej przydatny?


Przy wyborze idealnej szopy do ogrodu dobrze jest spojrzeć na jej dach – ten spadzisty zapobiegnie gromadzeniu się wody i liści na powierzchni
. Oprócz dachu pamiętać należy także o podłożu – tak, by pomieszczenie jak najdłużej spełniało swoją funkcję.


Jeżeli chodzi o szopę, jej ważną częścią są też zawiasy, które – montowane na drzwiach i okiennicach – umożliwią zamontowanie kłódki.
Dzięki temu bezpieczeństwo przechowywanych narzędzi znacząco się zwiększy, a pomieszczenie zyska na estetyce.


W tym wypadku od siebie polecamy komplet zawiasów kątowych, odporny na uszkodzenia mechaniczne.



 



Szopa do ogrodu – czy wymaga pozwolenia?

Zastanawiasz się, jak wygląda budowa szopy ogrodowej w świetle prawa? Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. i artykułem 29. pozwolenia na budowę nie wymagają: wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 25 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.


W związku z tym zapisem budowa szopy ogrodowej nie wymaga pozwolenia
.



FAQ

  1. Czy na budowę szopy ogrodowej trzeba mieć pozwolenie?

    Zgodnie z Prawem budowlanym na budowę szopy ogrodowej o powierzchni zabudowy do 25 m² nie trzeba mieć pozwolenia.

  2. Jaki domek narzędziowy wybrać?

    Przy wyborze domku na narzędzia uwagę należy zwrócić na jego preferowany rozmiar i materiał wykonania – szopa może być wykonana z drewna, plastiku lub ze stali. Równie ważne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża pod konstrukcję i odpowiednie osadzenie domku.