Napęd do bramy: jakie błędy popełniamy podczas montażu i użytkowania?
Automatyka do bram znacznie poprawia nasz komfort na co dzień. W ulewny deszcz albo mroźny dzień nie musimy opuszczać samochodu, by dostać się na posesję lub do garażu. Napęd do bramy zwiększa też nasze bezpieczeństwo. Specjalne systemy zabezpieczają jej otwarcie przez niepowołane osoby i zatrzymują się, jeśli coś znajdzie się na ich drodze. Aby w pełni cieszyć się z wygody, jaką gwarantuje nam automatyka do bram, należy zadbać o jej odpowiedni montaż i prawidłowe użytkowanie.
Źle dobrany napęd do bramy
Aby prawidłowo wybrać napęd do bramy, musimy znać rozmiar, jaki nas interesuje i wagę bramy. Producenci automatów do bram podają określony zakres wagi bramy do danego modelu napędu. Dzięki temu możemy wybrać optymalną moc napędu do ciężkości bramy i unikniemy awarii podczas jej użytkowania. Jeśli brama jest ciężka, musimy wybrać siłowniki o większej mocy. Napęd o mniejszej sile będzie odpowiedni do lżejszych bram. W przypadku bram skrzydłowych sprawdzą się identyczne napędy do każdego skrzydła. W przypadku, gdy waga bramy jest graniczna, wybierzmy większą moc napędu. Przy wyborze automatyki do bramy niezbędna będzie pomoc fachowca.
Montaż napędu do wadliwej bramy
Wiele osób chcąc zaoszczędzić pieniądze decyduje się na montaż nowego napędu do starej bramy. Jest to jak najbardziej możliwe o ile brama płynnie działa. W tym celu musimy sprawdzić jak funkcjonują wrota podczas otwierania manualnego. Brama powinna poruszać się bez tracenia płynności i zacinania się. Jeśli przy manualnym otwieraniu bramy napotkamy problemy, sama automatyka ich nie rozwiąże. Mogłoby to skończyć się awarią. W tym wypadku również zaleca się kontakt ze specjalistą.
Zła konserwacja
Automatyka do bram prawnie nazywana jest maszyną. Jak wiadomo, każda maszyna, aby pracowała sprawnie, musi mieć systematyczny przegląd i konserwację. Serwis powinny przeprowadzać profesjonalne firmy. Może się zdarzyć, że będzie trzeba wymienić jakiś element w napędzie, a to może zapobiec awarii. Na własną rękę możemy zadbać o usuwanie zanieczyszczeń z mechanizmu bramy, które mogą mieć wpływ na płynność jej pracy. Sprawdzajmy stan zawiasów i szyn jezdnych. Jeśli zauważymy zalegające w nich zabrudzenia lub śmieci, niezwłocznie je usuwajmy. Tor ruchu musi być oczyszczony. Zwłaszcza zimą zdarzają się uszkodzenia napędów lub urywanie zawiasów przez używanie skrzydeł bramy jako pługu...
Awaryjne otwieranie bramy
Może się zdarzyć, że zabraknie prądu i musimy otworzyć bramę w trybie awaryjnym. Bardzo często robimy to w nieprawidłowy sposób, co doprowadza do uszkodzenia napędu. Wystarczy zapamiętać, że najpierw należy wysprzęglić napęd (odłączyć go od bramy). Następnie otwieramy bramę manualnie, bez gwałtownego pchnięcia.