Krótka historia skrzynek na listy

historia skrzynek na listy

Krótka historia skrzynek na listy

Skrzynka na listy znana jest każdemu. Umożliwia odbieranie poczty i jest umieszczona przy każdym domu. Nie każdy jednak wie, jaka jest historia tej małej skrzynki...

Początki skrzynek na listy

W sieci znajdziemy informacje, że pierwsze skrzynki na listy pojawiły się około 1529 roku. Podobno były to drewniane pudła, do których we Florencji i Wenecji wrzucano anonimowe donosy. Mieszkańcy pisali ogromne ilości listów o innych mieszkańcach. Były to głównie informacje o czyichś nieuczciwych przewinieniach lub planach, które były niezgodne z prawem. Wkrótce jednak władze zrezygnowały z tego rodzaju przesyłania informacji..

Dalej możemy się dowiedzieć, że ponad sto lat później skrzynki na listy powróciły i służyły już jako zorganizowany system logistyczny w Paryżu. Pełniły rolę pośrednika między nadawcą a odbiorcą korespondencji a pieszy posłaniec opróżniał je trzy razy dziennie. Już wtedy funkcjonował tak zwany bilet za list, który dzisiaj pełni funkcję znaczka pocztowego. System opłat za przesyłkę nieco zniechęcało co niektóre państwa do popularyzowania skrzynek pocztowych.

Dodatkowo, każdy posłaniec tracił wiele czasu na oczekiwanie pod drzwiami aż ktoś odbierze korespondencję. Problem ten rozwiązała Poczta Królewska w Wielkiej Brytanii w 1849 roku. Zaczęła zachęcać ludzi do instalowania skrzynek pocztowych w celu ułatwienia dostarczania listów. Na zwiększenie ilości montowanych skrzynek wpłynęło wprowadzenie znaczków pocztowych. Dzięki nim system przesyłania korespondencji został ujednolicony i znacznie bardziej uproszczony. Dopiero w 1766 roku niebieskie skrzynki na listy pojawiły się na terenie Prus.

Skrzynki pocztowe w Polsce

W 1807 roku w Warszwie pojawiły się skrzynki pocztowe, które jednocześnie były przeznaczone wyłącznie do korespondencji żołnierzy armii napoleońskiej. Po tych wydarzeniach skrzynki zniknęły i pojawiły się ponownie w 1842 roku. Wtedy można było wrzucać listy do skrzynki na koszt adresata lub w stemplowanych kopertach, które świadczyły o tym, że przesyłka została opłacona przez nadawcę. W 1860 roku wprowadzono pierwsze znaczki pocztowe.

Do końca XX wieku w Polsce funkcjonowały trzy kolory skrzynek na listy. Każdy z tych kolorów mówił o przeznaczeniu danej skrzynki. Czerwone skrzynki na liisty symbolizowały przesyłki zamiejscowe, zielone były przeznaczone do przesyłek miejscowych, natomiast granatowe skrzynki do przesyłek lotniczych.

Skrzynki obecnie

W Stanach Zjednoczonych skrzynki na listy są zróżnicowane a ich formy wolnostojące lub montowane do słupków, latarnii, ściany. Na skrzynkach są informacje o terminie opróżniania ich z korespondencji. Dzisiaj też mamy możliwość montować skrzynki w różnych formach, ale z zachowaniem wymagań prawnych. Skrzynka musi posiadać tabliczkę z nazwiskiem i adresem, mieć specjalny otwór na listy i zostać wykonana z solidnego materiału, odpornego na zniszczenia przez zmienne warunki atmosferyczne.

Współcześnie możemy zamontować skrzynki z domofonem lub wideodomofonem a co niektórzy decydują się na własne paczkomaty. Historia poczty jest niewątpliwie długa i interesująca. Doprowadziła nas do luksusu odbierania paczek w paczkomatach i nie tylko...W końcu mamy telefony komókowe i SMS'y oraz interent, możliwość wysłania wiadomości w sekundę na drugi koniec świata za pomocą aplikacji. Co nie zmienia jednak faktu, że tradycyjna korespondencja wciąż ma swój urok i w dalszym ciągu poczta funkcjonuje.