Jakie rękawice ochronne warto kupić?
Często środowisko pracy wymaga od nas użycia rękawic ochronnych podczas wykonywanych zadań. Dobrze dobrane rękawice gwarantują bezpieczeństwo i komfort pracy. Pozostaje odpowiedź na pytanie: jakie rękawice ochronne warto kupić? Należy zadbać o rozmiar rękawic dopasowany do dłoni. Musimy wybrać takie rękawice ochronne, które będą chronić przed zagrożeniami w konkretnym środowisku pracy.
Jakie rękawice ochronne kupić? Według zastosowania
Rękawice dzielimy ze względu na ich zastosowania. Jakie rękawice ochronne kupić? Dokładnie takie, które odpowiadają rodzajowi naszej pracy:
- rękawice skórzane — rękawice wzmacniane skórą. Mają szerokie zastosowanie: ciężki przemysł, prace szlifierskie lub budowlane. Rękawice ochronne z miękkiej koziej skóry natomiast są przeznaczone do prac monterskich lub transportu.
- rękawice antywibracyjne— przeznaczone dla osób, które mają w pracy styczność z maszynami wywołującymi wysoki poziom wibracji przez długi czas. Zazwyczaj rękawice antywibracyjne są wykonane z wielowarstwowych sprężystych materiałów. Dzięki temu tłumią energię wibrujących maszyn i chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi w następstwie wibrowania.
- rękawice spawalnicze — jak nazwa wskazuje, najczęściej używane w spawalnictwie. Tego typu rękawice są wykonane z różnego rodzaju skór typu dwoina i lico. Rękawice spawalnicze chronią przed wysoką temperaturą, iskrami, rozpryskami stopionego metalu i uszkodzeniami mechanicznymi. Są dwa rodzaje rękawic spawalniczych: do spawania TIG i MAG. Oba różnią się budową, grubością i stopniem ochrony.
- rękawice antyprzepięciowe — rękawice przeznaczone dla elektryka. Mają zabezpieczyć przed działaniem ładunków elektrostatycznych. Zazwyczaj rękawice antyprzepięciowe są gumowane z włóknami naturalnymi, które absorbują odpowiednie ładunki elektryczne.
- rękawice termoodporne — chronią dłonie przed skrajnymi temperaturami, które mogą wyrządzić poważny uraz. Wykonane ze specjalistycznych, ułożonych warstwami materiałów. Rękawice termoodporne zazwyczaj wykorzystywane są w hucie.
Podział rękawic ochronnych na klasy
Warto wiedzieć, że Polskie Normy wprowadziły podział rękawic ochronnych na trzy grupy. Każda z grup odpowiada za stopień ochrony i narażenia na niebezpieczeństwo.
- I klasa — niskie ryzyko i podstawowa ochrona. Do tej grupy możemy zaliczyć wszelkie rękawice ochronne niespełniające wysokich wymagań jakościowych. Rękawice ochronne I klasy idealnie sprawdzają się do prac porządkowych w domu i ogrodzie. Chronią przed skaleczeniami, otarciami oraz delikatnymi środkami chemicznymi (np. detergenty do sprzątania).
- II klasa — średnie ryzyko i ochrona umiarkowana. Rękawice ochronne II klasy są najczęściej stosowane w przemyśle. Chronią dłonie przed powierzchownymi skaleczeniami tępymi narzędziami. Należy wspomnieć, że tego rodzaju rękawice ochronne nie posiadają pełnej ochrony elektroizolacyjnej lub antyprzepięciowej.
- III klasa — wysokie ryzyko i pełna ochrona. Specjalistyczne rękawice ochronne klasy III są stosowane przy narażeniu dłoni na trwałe szkody. Do tego typu zagrożeń należą: wysokie napięcie, niebezpieczne środki chemiczne, przecięcie ostrym narzędziem lub skrajna temperatura.
Zakup rękawic ochronnych
Ustaliliśmy, jaką klasę rękawic potrzebujemy i jakie zagrożenia występują w naszym środowisku pracy. Teraz należy odpowiednio dobrać rozmiar rękawic ochronnych. To bardzo istotne, ponieważ zły rozmiar zmniejsza ochronę i komfort użytkowania rękawic. Musimy wziąć pod uwagę obwód i długość dłoni. Następnie musimy dopasować je do rozmiarów podanych przez producenta rękawic.
Pamiętajmy, że rękawice ochronne stanowią podstawowe naszego bezpieczeństwa w pracy. Warto poświęcić odrobinę czasu odpowiedniemu wyborowi. Weźmy pod uwagę, że tanie rękawice ochronne nie zawsze będą dobre. Warto zainwestować w taki model, który w pełni odpowie na nasze potrzeby i da nam gwarancję ochrony.