Flaga państwowa – kiedy, gdzie i jak należy ją wywiesić?

Flaga państwowa – kiedy, gdzie i jak należy ją wywiesić?

Flaga państwowa – kiedy, gdzie i jak należy ją wywiesić?

Upamiętnia rocznice i przypomina o ważnych wydarzeniach państwowych. Widać ją na balkonach, masztach i fasadach budynków. Flaga państwowa, bo właśnie o niej mowa, to przykład dobrze znanego i powszechnie używanego symbolu narodowego. O czym musimy więc pamiętać, zanim ją wywiesimy? I jak zrobić to w najłatwiejszy sposób? Zwracamy uwagę na ważne kwestie – jeszcze przed drugim maja.

 

Wieszanie flagi narodowej a przepisy

Flagę państwową wiesza się zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Oznacza to, że na terenie Rzeczypospolitej Polski flagę eksponuje się:

 • 19 lutego – Dzień Nauki Polskiej,
 • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”,
 • 24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką,
 • 14 kwietnia – Święto Chrztu Polski,
 • 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy oraz Dzień Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
 • 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski,
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa,
 • 20 czerwca – Narodowy Dzień Powstań Śląskich,
 • 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej,
 • 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego,
 • 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności,
 • 19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych,
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.


Oczywiście flagę można wywiesić także w każdy, dowolnie wybrany dzień. Flaga może być również wyeksponowana przez cały rok – niezależnie od tego, czy akurat wypada państwowe święto, czy nie.


Kiedy już wiemy, w jakich dniach wywiesza się flagę, pozostaje pytanie: "jak?". W tym wypadku przydatny okaże się uchwyt do flagi: pojedynczy lub podwójny.

 

 

Uchwyt na flagę, czyli sposób na bezpieczeństwo

Do wywieszania flagi niezbędny okaże się... uchwyt na flagę. Na rynku znajdziemy jego różne rodzaje – uchwyty mogą być stalowe lub aluminiowe. Najtrwalsze okażą się oczywiście uchwyty stali, najlepiej pomalowane, a tym samym zabezpieczone przed promieniami słonecznymi, mrozem i opadami atmosferycznymi.


Wybierając uchwyt do flagi, możemy zdecydować się na dwa typy: pojedynczy lub podwójny. Który zamówić? Jeśli obok flagi państwowej planujemy wieszać jakąkolwiek inną – czy to Unii Europejskiej, czy banderę piratów – wybierzmy oczywiście tę drugą opcję. Pojedynczy uchwyt na flagę przypadnie do gustu minimalistom i tym, którzy i tak narzekają już na brak miejsca na balkonie.


Jeśli chodzi o montaż uchwytu, musimy wybrać odpowiednie narzędzie oraz miejsce. W przypadku tego pierwszego przyda nam się wiertarka, młotek i poziomica. Jeśli chodzi o to drugie, to pamiętajmy o odpowiedniej stabilizacji: uchwyt powinien wytrzymać obciążenie w postaci wiatru i deszczu. Ważne, aby wybrane przez miejsce nie kolidowało z przepisami lokalnymi ani innymi instalacjami.


Uchwyt na flagę jest już zamontowany? Kawałek drzewca uszykowany? To teraz najważniejsze: sama flaga. O czym powinniśmy pamiętać przy jej wieszaniu?

 

 

Flaga i uchwyty flagowe. O czym trzeba pamiętać?

Uchwyt na flagę to jedno. Drugą sprawą jest prawidłowe wywieszenie flagi, które wiąże się z kilkoma prostymi zasadami. Jakimi? Zanim upamiętnimy narodowe święto i wyeksponujemy flagę (albo flagi) zwróćmy uwagę na:

 • kierunek – flagę powinniśmy zawiesić w taki sposób, by jej główny element, tj. godło, było skierowane w stronę masztu. W przypadku flagi Rzeczypospolitej pamiętajmy jednak, że wzór z godłem w białej części zarezerwowany jest wyłącznie dla przedstawicielstwa dyplomatycznego i konsularnego, statków morskich i cywilnych lotnisk,
 • stan – zanim wyeksponujemy flagę, sprawdźmy, czy jest czysta, nieuszkodzona i niepoprzecierana,
 • kolejność – wybierając podwójne, a także potrójne lub poczwórne uchwyty flagowe, pamiętajmy, by ustawić flagi w prawidłowej kolejności. Prawidłowej, czyli: flagę państwową umieszczamy na wierzchu, najbliżej masztu – tak, by miała pierwszeństwo wobec pozostałych flag,
 • wysokość – uchwyt do flagi wymaga montażu na takiej wysokości, by flaga nie dotykała ziemi i była dobrze widoczna,
 • bezpieczeństwo – do zawieszenia flagi wybierzmy bezpiecznie miejsce – takie, w którym ryzyko jej zniszczenia przez wiatr i opady będzie możliwie najmniejsze,
  wyjątkowe okoliczności – w przypadku okoliczności specjalnych, np. w trakcie żałoby narodowej, flagę wywiesza się na pół masztu. Taki sposób jej eksponowania wymaga jednak oficjalnej decyzji władz państwowych.


Wywieszanie flagi państwowej to ważny gest patriotyczny
. W ten sposób okazujemy szacunek wobec symbolu narodowego, wyrażamy dumę: z naszej historii, z tego, co już minione, a wciąż niezapomniane. Właśnie dlatego warto przestrzegać zasad wywieszania flagi i upamiętniać ważne dni – w należyty sposób.

 

FAQ

 1. Uchwyt do flagi – jaki wybrać?

  Uchwyt na flagę może być wykonany ze stali, stali nierdzewnej lub aluminium. Przy jego wyborze zwróćmy więc uwagę na właściwy materiał (odporny na słońce i opady atmosferyczne), a także na rodzaj – uchwyty flagowe najczęściej dzielą się na pojedyncze, podwójne i potrójne.

 2. Co jest potrzebne do montażu flagi?

  Do mocowania flagi potrzebny nam będzie uchwyt, który – wyposażony w cztery otwory montażowe – przewiercimy do ściany. Przyda się nam też kawałek drzewca. Pamiętajmy, że flaga powinna być wyeksponowana zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym kraju.

 3. Jak wieszać flagę?

  Zanim zawiesimy flagę, zwróćmy uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze: na jej stan. Flaga powinna się ładnie prezentować – być czysta i nieuszkodzona. Po drugie: na wysokość. Płotno nie powinno dotykać ziemi – uchwyt musi być zamontowany na odpowiedniej wysokości. Po trzecie: na kolejność. Jeśli wybierzemy uchwyt podwójny, bo do zawieszenia mamy więcej flag, pamiętajmy: flagę państwową umieszczamy jako pierwszą.

 

  

Czat