Co to jest malowanie proszkowe?

malowanie proszkowe

Co to jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na pokryciu powierzchni metalowej warstwą specjalnej farby, która przyczepia się do podłoża, a następnie stapia i utwardza w procesie ogrzewania. W naszym artykule wyjaśnimy, na czym polega proces malowania proszkowego i wskażemy, który z jego etapów jest najważniejszy. Wyjaśnimy również, co odróżnia tę metodę od tradycyjnego malowania powierzchni farbami rozpuszczalnikowymi oraz jak wpływają na nią czynniki chemiczne i czynniki zewnętrzne.

Malowanie proszkowe — nowoczesna metoda nakładania farby


Malowanie proszkowe, znane również jako lakierowanie proszkowe lub malowanie na sucho, jest metodą proszkową, która polega na nakładaniu naelektryzowanej farby proszkowej za pomocą pistoletu natryskowego. Istnieją dwie techniki natrysku: natrysk elektrostatyczny zwany „koroną” oraz natrysk elektrokinetyczny zwany „tribo”. Metoda proszkowa pozwala na nałożenie grubej warstwy farby o grubości 60–120 mikronów – to nawet trzy warstwy tradycyjnej farby. W ten sposób malowanie proszkowe kosztuje mniej niż aplikacja farb rozpuszczalnikowych, a efekt końcowy jest wyjątkowo trwały.

Gruba warstwa pozwala na wygodne jednorazowe pomalowanie powierzchni oraz na zamalowanie wszelkich niedoskonałości produktu. Dzięki temu powierzchnia ma gładką powłokę, pozbawioną nacieków i pęknięć – to główne zalety malowania proszkowego. Proszkowo mogą być malowane powierzchnie stalowe, żeliwne i aluminiowe, ocynkowane lub nieocynkowane. W naszej ofercie znajdują się różnorodne produkty malowane proszkowo, takie jak: niektóre skrzynki na listy, klamki drzwiowe z szyldami, czy zawiasy. Nie zaleca się malować proszkowo stali nierdzewnej, miedzi i cynku ze względu na problem z przyczepnością farby do podłoża.


Przygotowanie podłoża pod farbę


Aby farba zachowała wieloletnią trwałość, należy odpowiednio przygotować podłoże do malowania proszkowego. Od właściwego oczyszczenia mechanicznego i chemicznego zależy trwałość farby, a co za tym idzie — brak pęknięć i śladów korozji. W komorze produkt jest oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń, a następnie odtłuszczany natryskowo i płukany wodą demineralizowaną, co zapewnia pełną przyczepność farby do podłoża. Tak przygotowany i osuszony produkt jest gotowy do malowania proszkowego – metoda jest czysta i nie wymaga użycia rozpuszczalników. Wybór odpowiedniego rodzaju farby to kolejny krok – farby proszkowe na bazie żywicy epoksydowej nadają się do wnętrz, ale nie wytrzymują promieniowania UV; za to farby proszkowe z żywicą poliestrową, poliuretanową czy akrylową sprawdzą się doskonale na zewnątrz, odporne na czynniki chemiczne i czynnikami zewnętrznymi


Proces malowania proszkowego


Dokładnie oczyszczone i osuszone podłoże może zostać pomalowane – malowanie proszkowe odbywa się bez użycia wody. Wykorzystuje się proszek z farbą, który rozpyla się specjalnym pistoletem, co równomiernie pokrywa powierzchnię grubą warstwą pigmentu. Następnie zachodzi polimeryzacja: w wyniku topnienia cząstki farby łączą się ze sobą, tworząc warstwę odporną na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia i korozję. Proces odbywa się w wysoką temperaturę – piec nagrzany do 140–200 °C przez około 20 minut zapewnia pełne utwardzenie. Nie można obniżać temperatury, ponieważ to grozi niedostatecznym utwardzeniem i obniżeniem jakości – właściwości dekoracyjne i trwałości są kluczowe.

Ekologia a malowanie proszkowe


Farby proszkowe są bezpieczne dla środowiska i zdrowia, pozbawione szkodliwych rozpuszczalników i innych toksycznych składników. Elementy nimi pomalowane są dopuszczalne do kontaktu z żywnością, co potwierdza ekologiczny charakter tej metody. Co więcej, proszek, który nie przyczepi się do podłoża, można odzyskać i ponownie wykorzystać, co czyni proces maksymalnie ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska – pełne wykorzystanie materiału bez odpadów.


Zalety malowania proszkowego


Decydując się na malowanie proszkowe, zyskujemy szereg zalet: to ekologiczne rozwiązanie, które daje trwałą warstwę dekoracyjno‑ochronną, odporną na uszkodzenia, czynniki zewnętrzne i zmieniające się warunki atmosferyczne. Farby proszkowe nie płowieją ani nie tracą połysku, dzięki czemu zachowują wygląd przez wiele lat. Plusem jest również to, że powstała warstwa idealnie pokrywa powierzchnię, nie pozostawiając zacieków – tego nie zagwarantuje malowanie farbami rozpuszczalnikowymi. Jest trwała i nadaje się do uzyskania efektu błyszczącego lub matowego. Duża grubość powłoki pozwala zamaskować niedoskonałości, co korzystnie wpływa na stosunek jakości do ceny – często kosztuje malowanie proszkowe mniej niż tradycyjne malowanie, przy lepszych walorach estetycznych.

 


Malowanie proszkowe w praktyce – czy to się opłaca?


Metoda proszkowa to nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnego malowania. Malowanie proszkowe zapewnia trwałość, estetykę i ochronę przed korozją bez użycia szkodliwych rozpuszczalników. Dzięki dokładnemu przygotowaniu podłoża, zastosowaniu wysokiej temperatury oraz odpowiednim farbom proszkowym, uzyskuje się efekt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym.