Agregaty prądotwócze - jak przygotować się na nagłą przerwę w dostawie prądu?

Agregaty prądotwócze - jak przygotować się na nagłą przerwę w dostawie prądu?

Agregaty prądotwócze - jak przygotować się na nagłą przerwę w dostawie prądu?

W dzisiejszym świecie, gdzie prąd stanowi fundament większości naszych codziennych działań, niezawodność w dostawie energii elektrycznej jest nie tylko wygodą, ale często absolutną koniecznością.

Od prowadzenia domowych gospodarstw po utrzymanie działalności przedsiębiorstw, przerwy w dostawie prądu mogą mieć poważne konsekwencje. W tym kontekście agregat prądotwórczy staje się nie tyle luksusem, ile środkiem niezbędnym do zapewnienia ciągłości działania i bezpieczeństwa.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu, w którym postaramy się Państwu przedstawić korzyści wynikające z zaopatrzenia się w generatory prądu oraz zawrzemy wskazówki, w jaki sposób dokonać odpowiedniego wyboru.

 

Agregaty prądotwórcze- czym są i gdzie znajdą zastosowanie?


Agregaty prądotwórcze, inaczej nazywane też generatorami prądu, działają na zasadzie przekształcenia energii mechanicznej uzyskanej z różnych źródeł zewnętrznych, na energię elektryczną. Natomiast ta następnie jest wykorzystywana do zasilania różnorodnych urządzeń i systemów.

Agregaty prądotwórcze są zbudowane z dwóch kluczowych części: silnika spalinowego, generującego energię mechaniczną, oraz prądnicy, która tę energię zamienia na prąd elektryczny.

Można je znaleźć w wielu wariantach, odmiennych pod względem wielkości, wydajności i ustawień, co pozwala na dopasowanie do zróżnicowanych wymagań poszczególnych klientów.

Agregaty prądotwórcze są nieocenione na placach budowy bez dostępu do prądu, pozwalając na zasilanie elektronarzędzi i maszyn budowlanych zasilanych prądem trójfazowym. Często znajdują zastosowanie tam, gdzie sieć elektryczna jest niedostępna, na przykład w lesie, przy robotach drogowych, na łódkach bez własnego źródła zasilania czy w pojazdach gastronomicznych.

Te urządzenia są również użyteczne w domach i domkach letniskowych, oferując pomoc w przypadku przerw w dostawie prądu czy podczas prac ogrodowych. Mogą pełnić funkcję awaryjnego źródła zasilania lub dostarczać prąd do całego obiektu. Ważne jest, aby wybierając agregat, zwrócić uwagę na stabilność jego parametrów, zwłaszcza jeśli ma zasilać sprzęt gospodarstwa domowego czy urządzenia RTV, które wymagają stabilnego i wysokiej jakości zasilania.

 

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze agregatu?

Aby urządzenie spełniało prawidłowo swoje funkcje, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, są to m.in.:

 • czas pracy urządzenia: czas nieprzerwanej pracy jest szczególnie istotny w przypadku ciągłych i intensywnych prac budowlanych. Zależy głównie od możliwości obciążania urządzenia oraz pojemności zbiornika i zużycia paliwa.
 • wytrzymałość i trwałość konstrukcji: urządzenie powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów, mieć mocną i sztywną ramę ochronną ze stalowych profili oraz trwałe łożyska od renomowanych dostawców.
 • poziom hałasu i wygoda
 • transport: powinien być wygodny do przewożenia z miejsca na miejsce, dlatego istotne jest wyposażenie agregatu w kółka i uchwyty transportowe.
 • bezpieczeństwo użytkowania: warto zwrócić uwagę, czy generator wyposażony jest w różnego rodzaju czujniki, np. AVR (czyli stabilizator napięcia), czy czujniki poziomu oleju, który unieruchamia silnik w sytuacji zbyt niskiego poziomu oleju.

Agregaty jednofazowe, czy trójfazowe?

Agregaty jednofazowe generują prąd w jednej, stale oscylującej fali, co oznacza, że energia jest dostarczana w sposób ciągły, ale jednostajny.

Typowo oferują napięcie w standardowych wartościach dla gospodarstw domowych, najczęściej 230V w krajach europejskich.

Zastosowanie:

 • Idealne do zastosowań domowych lub małych biznesów, gdzie wymagania dotyczące mocy są ograniczone do standardowych urządzeń elektrycznych takich jak oświetlenie, komputery, małe narzędzia elektryczne itp.
 • Dobrze sprawdzają się w sytuacjach, gdzie przenośność jest ważna, ponieważ agregaty jednofazowe są zazwyczaj mniejsze i łatwiejsze do transportu.

Agregaty trójfazowe generują prąd poprzez trzy oddzielne fale, które oscylują w sekwencji. Dzięki temu energia jest dostarczana bardziej równomiernie, co pozwala na lepsze wykorzystanie mocy.

Napięcie produkowane przez te agregaty jest wyższe, często sięgające 400V, co jest standardem w wielu przemysłowych aplikacjach.

Zastosowanie:

 • Są idealne do ciężkich zastosowań przemysłowych, budowlanych lub rolniczych, gdzie potrzebne jest zasilanie mocniejszych maszyn i urządzeń.
 • Stosowane tam, gdzie ważna jest wysoka wydajność i zdolność do obsługi dużych, jednoczesnych obciążeń, takich jak silniki o dużej mocy, duże systemy HVAC czy ciężkie maszyny.

 

Generator prądu a rodzaj paliwa

Agregaty prądotwórcze mogą być napędzane różnymi rodzajami paliwa, a wybór odpowiedniego typu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na różne aspekty użytkowania, takie jak wydajność, koszty eksploatacji oraz wpływ na środowisko. Poniżej przedstawiamy rodzaje paliw używanych w agregatach prądotwórczych:

 • benzyna: agregat prądotwórczy na benzynę jest zazwyczaj tańszy w zakupie, często lżejszy i przenośny. Benzyna jest łatwo dostępna i te agregaty są doskonałe do sporadycznego użytku oraz w sytuacjach wymagających mobilności.
 • olej napędowy: agregaty dieslowskie są bardziej wydajne energetycznie i często trwalsze, co sprawia, że są idealne do cięższych zastosowań przemysłowych lub do częstego użytku. Diesel jest mniej łatwopalny i zwykle pozwala na dłuższą pracę agregatu między tankowaniami.
 • LPG: skroplony gaz naftowy, jest popularnym paliwem ze względu na jego niskie emisje i dostępność. Może być wykorzystywany zarówno w mniejszych agregatach przenośnych, jak i w większych jednostkach stacjonarnych.

Agregaty prądotwórcze przydają się w miejscach pozbawionych stałego dostępu do sieci elektrycznej. Od placów budowy, przez tereny leśne, aż po domki letniskowe – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest niezawodne źródło prądu, agregat może okazać się niezastąpiony.

Warto jednak przed zakupem dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją i upewnić się, że spełnia wszystkie nasze wymagania, zwłaszcza jeśli ma zasilać urządzenia o precyzyjnych potrzebach energetycznych.

Pamiętajmy również o regularnej konserwacji i prawidłowym przechowywaniu, by służył nam jak najdłużej. Dobrze dobrany agregat to gwarancja nieprzerwanego dostępu do energii, niezależnie od okoliczności.